صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:35 به مدت 1:20دقیقه

برنامه فرهنگ و ورزش این هفته (21 خرداد تا 1 تیر) به موضوع اوقات فراغت اختصاص داشت.

به گزارش رادیو ورزش؛ اوقات فراغت بخشی از زندگی انسان ها است و اگر افراد برنامه مشخصی برای گذراندن مفید اوقات فراغت خود نداشته باشند؛ این بی برنامگی می تواند سایر جنبه های زندگی را نیز به طور چشمگیری تحت تاثیر قرار دهد و سبب مشکلات زیادی شود. اوقات فراغت یکی از مسائل مهم نوجوانان و جوانان است که شناخت نیازمندی ها و رفع احتیاجات و برنامه ریزی صحیح برای اوقات فراغتی که آنها در اختیار دارند باعث می شود تا خلاقیت ها و نوآوری و پیشرفتشان ادامه پیدا کند. درباره چگونگی گذراندن اوقات فراغت تحقیقات زیادی صورت گرفته و نتایج این تحقیقات نشان می دهد که اگر امکانات برای تفریحات سالم نوجوانان و جوانان وجود داشته باشد آنها به تفریح ناسالم گرایش پیدا نمی کنند. زیرا آسیب هایی که ممکن است از اوقات فراغت در نتیجه بی برنامگی بر جامعه وارد شود بر هیچکس پوشیده نیست.
درباره چگونه گذراندن اوقات فراغت بحث زیاد است. در این میان ورود مسئولان فرهنگی کشور به حوزه برنامه ریزی امری ضروری و شکل دادن به نحوه گذراندن اوقات فراغت نوجوانان و جوانان بسیار مهم است. زیرا مردم جامعه اغلب برنامه ریزی مفیدی برای گذراندن اوقات فراغت خود ندارند و این امر می تواند به سبب نداشتن اهداف مشخص و صحیح، نداشتن تخصص، نداشتن سواد لازم و دسترسی نداشتن به امکانات باشد. بنابراین مسئولان وظیفه دارند تا امکانات و وسایل را برای گذراندن صحیح اوقات نوجوانان و جوانان فراهم سازند. در غیر این صورت افراد بی برنامه شیوه هرچه پیش آید خوش آید را بکار خواهند گرفت. در اکثر موارد فعالیت های مطبوع و لذت بخشی که خارج از برنامه کار روزانه و در ساعت های فراغت انجام می شوند سبب انبساط روح و شادمانی و برای جسم و جان هم مفید خواهند بود. بنابراین متخصصان در امر اوقات فراغت علاوه بر اینکه تفریح و چگونگی گذران این اوقات را در نظر دارند آنرا عمل موثری برای پرورش قوای جسمی و اخلاقی نیز می دانند که یک نوع تنوع در زندگی به وجود می آورد و از افسردگی پیشگیری می کند. همچنین می تواند انرژی های روزمره را به انرژی مثبت بدل کرده و زندگی روزمره و کسالت آور را تنوع ببخشد و آنرا با لذت خشنودی همراه کند تا آنجا که فرصت فکر کردن به کارهای خلاف باقی نماند. در غیر اینصورت بیکاری جوانان ممکن است موجب انحراف و دوری از دستورها و فعالیت های دین شود.
محمدعلی قره، عضو هیئت علمی دانشگاه در این زمینه اظهار کرد: اوقات فراغت به عنوان طلایی ترین و اثربخش ترین زمان زندگی همه انسان هاست. یکی از اشکالات ما این است که اوقات فراغت را تنها در تابستان و برای جوانان و نوجوانان می بینیم. در صورتی که مساله اوقات فراغت مهم ترین مساله زندگی زن و مرد و پیر و جوان است. اگر به زندگی مخترعین و مکتشفین جهان توجه کنیم؛ متوجه می شویم آنها در اوقات فراغت به اثربخشی بزرگ دست پیدا کرده اند. علاوه براین امام موسی کاظم (ع) در زمینه تقسیم زمان فرمودند: ساعاتی را به عبادت خداوند اختصاص بدهید؛ ساعاتی را برای امرار معاش کار کنید؛ ساعاتی را با دوستان خود بگذرانید که عیوب شما را متذکر می شوند و ساعاتی را به تفریح بپردازید و این ساعت است که به سه ساعت دیگر نیرو می دهد. به این معنی که انرژی برای عبادت، کار و معاشرت با دوستان برای خودسازی را باید از تفریحات حلال بگیریم.
قره تصریح کرد: مهمترین مشکل مدیریتی کشور ما این است که دولت برای اوقات فراغت مردم برنامه ای ندارد. زیرا شادی نیاز همه شهروندان است. از طرفی مساله آموزش و اوقات فراغت باید از طریق دانشگاه ها و با تدوین کتاب های ویژه، برنامه های رسانه ای مثل رادیو ورزش و از همه مهمتر روحانیون مورد بحث و بررسی قرار گیرد. ضمن اینکه باید از فضاهای ورزشی، مذهبی و دولتی برای تفریحات سالم و ورزش بهره برد.
برنامه زنده فرهنگ و ورزش سه شنبه 30 خرداد کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای حسین شریفیبود. این برنامه در جهت اعتلای فرهنگ ورزش روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12 تا 13:30، از رادیو ورزش پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • تاریخ عبرت آموز تربیت بدنی ایران

  • ورزشکاران سفیران فرهنگی و اجتماعی

  • سیاست و ورزش در ایران

  • راهکارهای پویایی اقتصاد ورزش

  • ورزش و پژوهش

  • ورزش دانشگاه متن است نه حاشیه

  • نقش ورزش در انسجام و وحدت ملی

  • بسیج و اشاعه فرهنگ ورزش

  • اهمیت ورزش سالمندی

  • کتاب های صوتی در حوزه ورزش