صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:35 به مدت 1:20دقیقه

برنامه فرهنگ و ورزش این هفته (20 تا 25 خرداد) به بحث در خصوص فعالیت های خیرین ورزش یار خواهد پرداخت.

به گزارش رادیو ورزش؛ خیرین ورزش یار به فعالیت های خیرخواهانه ای می پردازند که در جهت توسعه منابع ورزشی در کشورمان حرکت می کنند. فعالیت هایی که اگر مورد حمایت و همراهی بیشتر دولت قرار بگیرد؛ نقش قابل توجهی در اعتلای ورزش ایران هم خواهد داشت. آن هم در شرایطی که به سبب گستردگی حجم فعالیت های ورزشی دولت، دولت به تنهایی قادر نیست که بدون مشارکت مردم خدمات کمی و کیفی مطلوبی را ارائه کند. از طرفی نباید فراموش کرد که این بخش از حمایت های مردمی صرفا برای ایجاد بستر مناسب در جهت توسعه فضاها و امکانات ورزشی است و خیرین هم به دنبال انتخاب شخصی نیستند.
حتما می دانید افرادی در جامعه هستند که از وضعیت اقتصادی بهتری برخوردارند. افراد متمولی که علاقمند هستند در کارها و فعالیت های خیرخواهانه حضور چشمگیر و جدی داشته باشند. بسیاری از سرمایه های این گروه از افراد برای ساختن مجموعه ای از نیازهای یک جامعه اسلامی مثل مساجد و مدرسه ها صرف می شوند. از طرفی چند سالی هست که خیرین در حوزه ورزش هم فعال شدند و به ساخت سالن ها و سازه های ورزشی بزرگتر می پردازند و حتی به ارائه خدمات ورزشی در بسیاری از نقاط کشورمان کمک می کنند.
مشارکت پذیری اعضای جامعه به عنوان نیاز اجتناب ناپذیر عصر ما همه ابعاد انسانی را در سطوح مختلف فکری، عاطفی و رفتاری تحت پوشش قرار می دهد. فرایند مشارکت پذیری از رویکردهای متفاوتی قابل توجه است. اما نکته مهم این است که بایستی در جهت نظام مند بودن کنش های اجتماعی حرکت کرد. چراکه این موضوع سبب می شود تا شرایط و موانع فرهنگی مشارکت پذیری از یک جامعه به شکل درست تر و بهتری بررسی شود. امروزه مقوله مشارکت مردم جهت توفیق هر برنامه کلان اقتصادی، اجتماعی و توسعه بشمار می رود. علت این امر هم گستردگی و تنوع زمینه های مشارکت است. بنابراین هرگز نمی توانیم به برداشتی محدود از مفهوم فراگیر مشارکت اکتفا کنیم. بنابراین مشارکت کنش هدفدار، ارادی و اختیاری و البته ارزشی است که بین کنشگر و زمینه اجتماعی و محیطی او در جهت رسیدن به یک هدف معین و مشترک صورت می گیرد. ارادی بودن این تلاش کمک می کند تا فعالیت با موفقیت بیشتری همراه باشد.
مناف هاشمی، رئیس ستاد خیرین ورزشی در گفتگو با رادیو ورزش گفت: در کشور ما تجربیات خوبی در خصوص فعالیت خیرین در حوزه ساخت مراکز دینی، مدارس، مراکز آموزش عالی و ... داریم. کمیته ها، کارگروه ها و کمیسیون هایی در سازمان ها برای امور خیریه وجود دارد اما در نهایت انجام کارهای خیرخواهانه کاری از روی رغبت و برآمده از دل و ایمان و اعتقاد مردم است. طبیعتا کسانی که در کار های مربوط به مراکز تعلیم و تربیت و مراکز مربوط به سلامت فعالیت می کنند توقع تشکر و تعریف و تمجید ندارند. ما به عنوان متولی باید مسیری را فراهم کنیم تا در خصوص فعالیت های خیریه ورزش یار در جامعه فرهنگ سازی درستی شکل بگیرد.
در طول دو سال و نیم گذشته وزارت ورزش و جوانان تلاش کرد کمک هایی که بشکل مستقیم و غیرمستقیم به سمت جامعه ورزش روانه می شود را ساماندهی و در قالب ستاد و جشن های سالیانه در سطح کشور نهادینه کند. در حال حاضر حدود 280 پروژه ورزشی توسط خیرین در حال ساخت و یا تکمیل است. شاید به اندازه اعتبارات وزارت ورزش و جوانان از خیرین ورزش کمک می گیریم و آنها هیچ انتظاری از ما ندارند زیرا متوجه این قضیه هستند که اگر به جوانان شهر خود کمک کنند قطعا به شکوفایی استعدادهای آنها، پیشگیری از آسیب های اجتماعی و اعتیاد و شادی و نشاطشان کمک کرده اند. خیرین ما در سطح کشور و حتی کسانی که خارج از ایران هستند اگر مطلع شوند علاقمند به کمک به بخش ورزش هستند.
وی در ادامه گفت: افتخار دارم که به عنوان یکی از اعضای ستاد خیرین در کنار وزرایی که در بخش ورزش خدمت کرده اند؛ با جدیت کار را دنبال می کنم. ما در سطح 31 استان خود 28 ستاد خیر ورزشی داریم که سالانه جلساتی را برگزار می کنند. با توجه به اینکه کار ما نسبت به خیرین مدرسه ساز و ... نوپا است امیدواریم که افراد خیر بیشتری را به سمت ورزش هدایت کنیم. در طول دو سال گذشته حدود 200 میلیارد تومان به شکل نقدی و غیرنقدی از خیرین کمک دریافت شده است. در این میان رسانه، ورزشکاران نامدار، علمای دینی، متخصصین، کسانی که در حوزه فرهنگ جامعه کار می کنند در جلب نظر خیرین تاثیرگذارند.
برنامه زنده فرهنگ و ورزش شنبه 20 خرداد کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای محمد درخشنده بود. این برنامه در جهت اعتلای فرهنگ ورزش روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12 تا 13:30، از رادیو ورزش پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • تاریخ عبرت آموز تربیت بدنی ایران

  • ورزشکاران سفیران فرهنگی و اجتماعی

  • سیاست و ورزش در ایران

  • راهکارهای پویایی اقتصاد ورزش

  • ورزش و پژوهش

  • ورزش دانشگاه متن است نه حاشیه

  • نقش ورزش در انسجام و وحدت ملی

  • بسیج و اشاعه فرهنگ ورزش

  • اهمیت ورزش سالمندی

  • کتاب های صوتی در حوزه ورزش