صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:35 به مدت 1:20دقیقه

برنامه فرهنگ و ورزش این هفته (6 تا 11 خرداد) به موضوع ورزش در ماه مبارک رمضان خواهد پرداخت.

به گزارش رادیو ورزش؛ هر ساله با رسیدن ماه مبارک رمضان رسانه ها و کارشناسان سعی می کنند تا سبک زندگی صحیح در این ماه را معرفی کنند. سبکی که در صورت آشنایی با آن می توان ضمن توجه به آداب و دستورات دینی روال معمول زندگی را هم حفظ کرد. چرا که با ناآشنایی با اصول ابتدایی با مشکلاتی روبرو می شود که روند عادی زندگی تحت تاثیر قرار می گیرد. جا افتادن این فرهنگ که روزه گرفتن هیچ منافاتی با فعالیت های روزمره زندگی ندارد به اطلاعرسانی رسانه ها و کارشناسان نیازمند است. از طرفی لازم است افراد با فعالیت های مختلف از روش های مناسب زندگی خودشان در ایام ماه مبارک رمضان هم مطلع شوند تا انواع مشکلات جسمی و روحی آنها را تهدید نکند.
از آنجایی که ماه مبارک رمضان امسال همانند چند سال گذشته با فصل گرما همزمان شده؛ روزه داران باید قدری بیشتر مراقب حفظ سلامتی خودشان باشند چرا که علاوه بر روزه داری گرمای هوا هم انجام فعالیت های جسمانی روزانه از جمله ورزش را برایشان با مشکل روبرو کرده است. اما اگر شما هم به ورزش منظم عادت کرده اید شاید نخواهید که یکباره تمام فعالیت های خودتان را متوقف کنید. اگر فرد اصول تغذیه سالم را رعایت کند؛ می تواند در کنار روزه داری به ورزش منظم و ملایم هم بپردازد. برای جلوگیری از ضعف در ماه مبارک رمضان باید از اجرای حرکات سنگین ورزشی اجتناب کرد. فعالیت زیاد فرد روزه دار در ماه مبارک رمضان را به صرف انرژی بیشتر و افزایش تعریق طی ساعات روز مجبور می کند که همین باعث عطش فراوان و افت فشار خون می شود.
صبوری، کارشناس مذهبی در زمینه روزه داری ورزشکاران گفت: ماه مبارک رمضان فرصتی ویژه است که خداوند متعال برای همه بندگانش در نظر گرفته است. فرصتی که تلاوت یک آیه از قرآن کریم با تلاوت کل آن برابری می کند. ورزش کردن در ماه رمضان و روزه داری و تحمل تشنگی و گرسنگی مساله مهمی است که نشان دهنده اولویت قرار دادن رضایت خداوند و تسلیم بودن در برابر اوست. برای کسانی که در مسیر قهرمانی گام بر می دارند و ورزش می کنند مهم است که به تمرینات آنها لطمه ای وارد نشود و از تغذیه مناسب برخوردار شوند. در صورت امکان باید ساعت تمرینات را جابجا کرد. برای مثال تمرینات را به ساعات بین افطار تا سحر موکول کنید. گاهی شدت تمرینات برای حضور در تورنمنتی خارجی بالا می رود و فرد مجبور به تمرین زیاد برای کسب بیشترین آمادگی است که در این حالت می توان اعضای تیم را به بیست و پنج کیلومتری شهر برد تا حکم مسافر پیدا کنند و روزه بر آنها واجب نشود سپس به شهر بازگرداند تا به تمرینات خود برسند و آسیبی به سلامتی آنها وارد نشود. آنها در غیرماه رمضان قضای آن را باید بجا آورد. لازم بیادآوری است که روزه خواری به هیچ وجه نباید آشکار شود و نوشیدن آب و تغذیه کردن ورزشکاران نباید در معرض دید سایرین باشد.
برنامه زنده فرهنگ و ورزش یکشنبه 7 خرداد کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای محمد درخشنده بود. این برنامه در جهت اعتلای فرهنگ ورزش روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12 تا 13:30، از رادیو ورزش پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • تاریخ عبرت آموز تربیت بدنی ایران

  • ورزشکاران سفیران فرهنگی و اجتماعی

  • سیاست و ورزش در ایران

  • راهکارهای پویایی اقتصاد ورزش

  • ورزش و پژوهش

  • ورزش دانشگاه متن است نه حاشیه

  • نقش ورزش در انسجام و وحدت ملی

  • بسیج و اشاعه فرهنگ ورزش

  • اهمیت ورزش سالمندی

  • کتاب های صوتی در حوزه ورزش