صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:35 به مدت 1:20دقیقه

برنامه فرهنگ و ورزش این هفته 21 تا 25 اسفند به موضوع احترام به والدین و بررسی موفقیت های فرهنگی در توسعه ورزش اختصاص خواهد یافت.

به گزارش رادیو ورزش؛ ورزش یک پدیده اجتماعی است بنابراین می تواند نقش مهمی بروی عملکرد مردم و رفتارهای آنها داشته باشد. مردم یک جامعه وقتی با ورزش آشنا باشند نه تنها به سلامتی جسمشان اهمیت می دهند بلکه داشتن یک روحیه خوب نیز برایشان مهم می شود. ضمن اینکه ورزش آن پدیده مهمی است که می تواند در ارتقای فرهنگ یک جامعه و بالا بردن سطح فکری مردم تاثیر بسزایی داشته باشد. همانقدر که ورزش های ملی می توانند سبب بالا رفتن غرور ملی یک جامعه شوند؛ ورزش های همگانی و مردمی نیز می توانند در غنی کردن فرهنگ جامعه مهم باشند. در واقع زمانی که مردم یک کشور ورزش می کنند تا با سلامت خود از نشاط و کارایی بیشتر بهره ببرند یعنی توانسته اند به یک تفکر درست برسند.
وزارت ورزش و جوانان در سال 95 برای تحقق برنامه ها و اهداف خود و نیز توسعه و گسترش ورزش همگانی در کل کشور و استناد به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی با مضمون تعیین جایگاه زنان در ورزش کشور و نقشدهی و بهره گیری از ایشان در توسعه ورزش همگانی و البته اهداف کلان ورزشی کشور توانست توان خود را برای بالا بردن فرهنگ ورزش در جامعه در اولویت قرار دهد و برگزاری برنامه هایی مانند نخستین همایش قتصاد مقاومتی و ورزش، فرصت ها و چالش ها در تیرماه 95، برون سپاری طرح های پژوهشی در حوزه اقتصاد مقاومتی و ورزش در چارچوب تحقق بخشی سیاست ها در حوزه تامین منابع مالی و اجرای طرح های ساختمانی زیرساخت های ورزشی و شیوه های تامین منابع مالی و بودجه ریزی نیز از دیگر اقدامات مدنظر وزارت ورزش در سال 95 بود.
ورزش کشور آسان سازی فرآیندهای اخذ مجوز اماکن ورزشی و ارائه بسته های تشویقی، معنوی و حمایتی و تا حد امکان مالی را اساس اولویت های مناطق کشور به عنوان یک مساله مهم با رویکرد بلندمدت قرار داد تا به این ترتیب تشکیل و برگزاری کارگاه های آموزشی در خصوص سیاستگذاری های مقاومتی در ورزش به نحو احسن اجرا شود و جوانان بیشتری بسوی ورزش گرایش پیدا کنند. آنها با امکانات در دسترس تری استعدادهای ورزشی را نشان دهند و در واقع همه جوانان کشور در هر منطقه ای بتوانند از فرهنگ غنی ورزش بهره ببرند.
تشکیل و برگزاری کارگاه های آموزشی و ورزشی برای قشرهای آسیب پذیر اجتماعی یعنی زنان، کودکان، سالمندان و معلولان، برگزاری نخستین جشنواره هنری مقاومتی اقتصاد ورزش، شناسایی و توسعه منابع مالی وزارت خانه در سال 95 و برنامه ریزی برای شناسایی فرصت های جدید در توسعه منابع مالی و بودجه ریزی آن از دیگر برنامه های ورزش کشور در سال 95 بود.
از طرفی می توان با بهره بردن از نیکوکارانی که در جامعه هستند افراد بیشتری را با صرف بودجه ورزشی کمتر به عرصه ورزش کشاند و فراهم شدن همه امکانات ورزشی منوط به بودجه های دولتی نخواهد شد. بنابراین با ساخت اماکن ورزشی بیشتر بدست خیرین بخصوص در شهرهای محروم تر جوانان بیشتری این امکان را پیدا می کنند تا در شرایط برابرتری به ورزش بپردازند.
موفقیت های ورزشی جوانان ایرانی به عنوان قهرمانان ملی توانسته جوانان بیشتری را بسوی ورزش بکشاند و همین گرایش و طرز فکر ورزشی جامعه که با شروع مسابقات ورزشی بین المللی دغدغه های ورزشیشان هم بیشتر می شود؛ می تواند در بالاتر بردن فرهنگ ورزشی مردم بشدت مهم باشد. سال 1395 برگزاری مسابقات المپیک و پارالمپیک ریو با همراهی مردم با ورزشکاران ملی یا ناراحتی از شکست ها و نشان دادن واکنش نسبت به آنها توانست بطور کامل گویای این مساله باشد. مردمی که با ورزش همراه می شوند و بعنوان یک ملت و یک پرچم در پیروزی ها سهیم اند و افتخار پیروزی یک ورزشکار ایرانی را حق کل ملت ایران می دانند و درست این همان فرهنگ ورزشی است که هر جامعه می تواند خواستارش باشد.
25 خرداد سال 95 نظامنامه فرهنگی ورزش کشور به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و توانست خلا قانونی ما در این حوزه را پر کند. این نظامنامه از جهان مختلف قابل تامل و توجه است. طبق تقسیمبندی ها هر ارگان و نهادی بشکل مشخص وظیفه خود را می داند که در کدام حوزه چه کاری را انجام دهد. شورای عالی انقلاب فرهنگی 11 نهاد را مشخص کرده که در حوزه فرهنگ ورزشی تلاش می کنند.
پهلوان، مدیرکل تربیت بدنی دانشگاه آزاد در اینباره توضیح داد: در این نظام نامه تکالیفی برای نهادهای ورزشی مشخص و به آنها ابلاغ شده است. نماینده دانشگاه آزاد در جلسات تهیه و تدوین این نظامنامه حضور داشت. ورزش دانشگاه آزاد اسلامی زمانی زیادی است که از لحاظ فرهنگی تغییر کرده است و برای پیشرفت ورزش کشور تلاش می کند.
برنامه زنده فرهنگ و ورزش یکشنبه 22 اسفند کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای محمد درخشنده بود. این برنامه در جهت اعتلای فرهنگ ورزش روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت11:35 تا 13، از رادیو ورزش پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • کتاب های صوتی در حوزه ورزش

  • لزوم آموزش فرهنگ هواداری

  • اربعین حسینی

  • نقد منصفانه و اخلاقی در ورزش

  • اهمیت علم آمار در ورزش

  • نقش شهرداری در استاندارسازی ورزش

  • اتاق مشترک توسعه گردشگری ورزشی بین وزارت ورزش و جوانان و منطقه آزاد قشم

  • چهارمین جشنواره برنامه‌های کوتاه ورزشی

  • اخلاق حرفه ای در ورزش

  • وضعیت استخدام نیروی تربیت بدنی در آموزش و پرورش