صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:35 به مدت 1:20دقیقه

برنامه فرهنگ و ورزش این هفته (14 تا 19 اسفند) به بررسی نقش مساجد در توسعه فرهنگ ورزش خواهد پرداخت.

به گزارش رادیو ورزش؛ براستی ما چقدر توانسته ایم به عنوان یک کشور مسلمان از جایگاه مسجد به عنوان اصلی ترین پایگاه عبادی و اجتماعی خود به شکل درستی استفاده کنیم؟ آیا توانسته ایم از ظرفیت بالقوه موجود در مساجد برای حضور نسل جوان بهره بگیریم؟ برای اینکه مسجد بتواند به جایگاه واقعی خودش برسد و از ظرفیت قشر جوان نهایت بهره را داشته باشد چه باید بکند؟
تربیت بدنی در کنار مسجد می تواند روح پاک نوجوان و جوان را متعالی کند و فرصتی برای نوجوان و جوان ایرانی است که کمک مطلوبی در جهت کسب معنویات برای او باشد. البته این مورد همیشه مورد تاکید بزرگان دین بوده است. با توجه به اهمیت قرار گرفتن محل ورزش در محیط پیرامونی مسجد، رعایت یکسری الزامات ضروری است. در درجه اول باید نسل جوان را برای ارتباط بهتر با هم نسلی های خود و ترغیب به ورزش در مساجد بکار گیریم تا تعامل خوبی برقرار شود.
حسن ملک محمدی، مشاور دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت در این خصوص بیان کرد: مسجد در سیره پیامبر اسلام امری بسیار مهم است که در آغاز هجرت و ورود به مدینه نسبت به بنای آن اقدام شده است. این مکان در تمام شئون اجتماعی، اقتصادی، سیاسی،نظامی و ... اثرگذار است. ورزش یکی از مسائل اجتماعی مهمی است که به عنوان یک ارزش تلقی می شود. بنابراین مساجد می توانند در فرهنگسازی ورزش تاثیرگذار باشند.
نمونه ها از توجه اسلام به ورزش فراوان است. زیرا اسلام دین سلامت، صلح و صلابت است و در اثر ورزش و داشتن جسم سالم این امر محقق می شود. برای توسعه ورزش در مساجد باید عمیقا به این موضوع توجه کرد نه اینکه بصورت ظاهری و با شعار دادن پیش رفت. وزارت ورزش باید در این زمینه برنامه ریزی داشته باشد. برای این منظور امامان جماعت باید ورزشکار باشند. می توان بعد از اقامه نماز صبح بصورت جمعی به ورزش پرداخت.
یکی دیگر از راه حل ها بهبود روابط با جوانان طریق ارتباط چهره به چهره، استفاده از ظرفیت شبکه های اجتماعی و بهره بردن از تکنولوژی های روز دنیا است.
حمید قربان پور، مدیر موسسه تربیت بدنی دانش پژوهان جهان اسلام در خصوص فعالیت های خود گفت: با توجه به اینکه حوزه های علمیه ما در بخش فرهنگ، نشاط و تعالی تلاش می کنند. برخی از اساتید ورزشی در مساجد کلاس های آموزشی و ورزشی خود را برگزار می کنند. ضمن اینکه در قالب ورزش می توان کارهای دینی، مذهبی و قرآنی را بخوبی تفهیم کرد. این موسسه در نظر دارد در قالب ورزش، آموزه های الهی را که به سلامت جسم و جان توجه می کند؛ ترویج دهد و از طرفی با استفاده از پتانسیل مساجد به تمرین و ورزش جوانان کمک نماید.
وی در ادامه اظهار کرد: حوزه علمیه قم معاونت سلامت تشکیل داده که تمام مساجد می توانند این معاونت را داشته باشند تا در زمینه سلامت جسم، تغذیه، توسعه فرهنگ نشاط و ورزش موثر باشند.
برنامه زنده فرهنگ و ورزش شنبه 14 اسفند کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای محمد درخشنده بود. این برنامه در جهت اعتلای فرهنگ ورزش روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت11:35 تا 13، از رادیو ورزش پخش می شود.


مرتبط با این خبر

  • تاریخ عبرت آموز تربیت بدنی ایران

  • ورزشکاران سفیران فرهنگی و اجتماعی

  • سیاست و ورزش در ایران

  • راهکارهای پویایی اقتصاد ورزش

  • ورزش و پژوهش

  • ورزش دانشگاه متن است نه حاشیه

  • نقش ورزش در انسجام و وحدت ملی

  • بسیج و اشاعه فرهنگ ورزش

  • اهمیت ورزش سالمندی

  • کتاب های صوتی در حوزه ورزش