صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:35 به مدت 1:20دقيقه

برنامه فرهنگ و ورزش این هفته (۳۰ بهمن تا ۴ اسفند) با حضور دو مهندس ورزش، بهزاد فرهنگ و عابد خسروجردی به موضوع نقش مهندسی در ورزش اختصاص دارد.

به گزارش رادیو ورزش؛ فیزیک یکی از شاخه های مهم و شاید یکی از مهمترین شاخه های علوم طبیعی است که تمام پدیده ها را به نحوی زیر پوشش خود قرار می دهد. فیزیک علاوه بر بررسی ساختار جسم مادی و عوامل تشکیل دهنده آن، ارتباط نزدیکی با سایر علوم طبیعی در ریشه های مختلف دارد و به عنوان یک پدیده بنیادی و بنیانی در تمامی پژوهش های علمی کاربرد وسیعی را به خود اختصاص داده است. بررسی اوضاع و احوال علومی مانند انرژی، نور، مکانیک، جامدات و سیالات، شیمی، نجوم و زمین شناسی بدون استفاده از فیزیک امکان ندارد.
تا پایان قرن نوزدهم و آغاز قرن بیستم حیطه علم فیزیک را در علومی نظیر مکانیک، ترمودینامیک، الکتریسیته، مغناطیس، صدا و نور خلاصه می کردند. برای مثال مکانیک را علم حرکات و نور را برای دستیابی به علم اپتیک و صدا و شنوایی را برای دسترسی به علم آگوستیک و الکترومغناطیس را به عنوان رابط با تمامی شاخه های یاد شده؛ بکار می گرفتند. علم مکانیک به عنوان شاخص ترین رشته علم فیزیک بکار گرفته شد و به سرعت توسعه پیدا کرد و به دو بخش استاتیک و دینامیک تقسیم شد. قوانین بی شماری در رابطه با استاتیک و دینامیک مطرح شد که اغلب آنها امروزه هم در فعالیت های علمی، صنعتی و ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد.
بهزاد فرهنگ، کارشناس ارشد مهندسی ورزش از دانشگاه امیرکبیر درباره جایگاه مهندسی در ورزش بیان کرد: زمانی که ورزش بعنوان یک صنعت مورد توجه قرار گرفت علم مهندسی ورزش هم اهمیت پیدا کرد. بنابر حرفه ای یا همگانی بودن ورزش می توان شاخصه هایی را برای ورزشکار مشخص کرد. علاوه بر این کاربرد علم مهندسی ورزش در تجهیزات ورزشی و متعاقبا در تعیین سلامت و پیروزی ورزشکاران تاثیرگذار است. طراحی تجهیزات هم بنا بر استانداردهایی است که نیازمند دانش مهندسی مکانیک، پلیمر، مواد و ... است.
در حال حاضر مهندسی ورزشی در کشور ما به جایگاهی که باید برسد نرسیده و برای یک پژوهشگر توانمند و علاقمند آنگونه که شایسته است حمایت و تامین تجیزات صورت نمی گیرد. برای موفقیت این رشته در ابتدا باید فرهنگ سازی صورت گیرد.
عابد خسروجردی، کارشناس ارشد مهندسی ورزش از دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) در رابطه با مهندسی ورزش گفت: با استفاده از علوم مهندسی و محاسبات ریاضی می توان بهترین عملکرد را برای ورزشکاران رقم زد. برای بهره برداری از علوم در ورزش باید با دانشگاه ها رابطه داشت و تفاهم نامه هایی را با آنها به امضا رسانید تا بتوانیم شاهد بهترین اجرا از یک ورزشکار باشیم. از طرفی حوزه آب و هوایی هم در پرورش ورزشکاران مختلف تاثیرگذار است. برای مثال ورزشکاران شمال کشور در کشتی و رزمی، استان خوزستان در کشتی فرنگی، اردبیل در وزنه برداری و خراسان در دوومیدانی همیشه جز بهترین ها هستند. باید مراکز علمی را فعالتر کنیم تا با علم روز و با توجه به استعدادها قهرمان پروری داشته باشیم.
متولی رشته مهندسی ورزش بطور خاص وزارت علوم و یا وزارت ورزش نیست. زیرا رشته ای میان رشته ای و متشکل از بخش های ریاضیات و ورزش، مکانیک و ورزش، کامپیوتر و ورزش و ... است. باید جلساتی بین این دو وزارت خانه تشکیل شود تا تعاملات بین دانشکده های مهندسی و دانشکده های تربیت بدنی با نمایندگان فدراسیون ها، وزارت خانه ها و ... به صورت جهت دار و هدفمند افزایش پیدا کند. علاوه براین ورزشکاران باید با این گروه همکاری موثری داشته باشند تا بهترین مدل برای موفقیت بیشتر آنها ارائه شود و مدال آوری ها افزایش پیدا کند.
برنامه زنده فرهنگ و ورزش سه شنبه ۳ اسفند کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای مرادی بود. این برنامه در جهت اعتلای فرهنگ ورزش روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت۱۱:۳۵ تا ۱۳، از رادیو ورزش پخش می شود.

سردبیر: شهبندی
تنظیم کننده: مونا رئیس پور

مرتبط با این خبر

  • سال ۱۳۹۶ اقتصاد مقاومتی اشتغال و تولید

  • موفقیت فرهنگی ورزش در سالی که گذشت

  • جایگاه مساجد در ارتقای ورزش

  • آشنایی با حقوق مصرف کنندگان ورزشی

  • جایگاه نماز در ورزش

  • حضور زنان در عرصه ورزش پس از انقلاب اسلامی

  • کیفیت مدیریت ورزشی در ایران

  • سهم قابل توجه ورزش در تولید ناخالص ملی

  • چالشهای نظام باشگاهداری در ایران

  • کارکرد آمار در برنامه ریزی ورزشی کشور