صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:35 به مدت 1:20دقیقه

برنامه فرهنگ و ورزش این هفته (2 تا 7 بهمن) به موضوع مدیریت در ورزش خواهد پرداخت.

به گزارش رادیو ورزش؛ مدیریت علم و هنر برنامه ریزی است. یعنی پیش بینی، سازماندهی، تقسیم کار و وظایف. هدایت و رهبری زیر دستان و توانایی نفوذ کردن در دل آنهاست. در کنار آن نظارت و کنترل به معنای ناظر بودن بر اعمال کارکنان و اصلاح اشتباهات آنان. و در نهایت مدیریت ایجاد هماهنگی است یعنی برقراری نگرش سازمانی بین کارکنان برای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده.
مسعود نادریان جهرمی، دکترای مدیریت ورزشی و دانشیار دانشگاه اصفهان پیرامون مدیریت در حوزه ورزش توضیح داد: مدیریت بحث پیچیده ای است و نباید آن را به شخص اطلاق کرد زیرا بخشی از فرآیند مدیریت در ورزش به مدیر برمی گردد و بخش دیگر به تشکیلات و ساختارهای موجود و بخش مهم و عمده آن به سیاست ها، آیین نامه ها و بخش نامه ها بر می گردد.
وی در ادامه بیان کرد: به اعتقاد من در کشور ما در درجه اول ساختارهای سازمانی بسیار قدیمی و از رده خارج هستند و به بازسازی نیاز دارند. دوم اینکه باید عملکرد وزرای ورزش را با تعداد آیین نامه ها، بخش نامه ها و قوانینی که به مجلس برده اند و برای اجرا برگردانده اند؛ ارزیابی کنیم.
برای مدیریت در ورزش علاوه براینکه فرد مدیر باید با اصول و قوانین و محیط ورزش آشنا باشد. ساختارهای ورزشی ما نیز باید به روز و درست باشند. ضمن اینکه قوانین و مقررات باید متناسب با جامعه امروز باشند. وی در زمینه توالی دوره های مدیریت یک فرد گفت: ما باید از سازمان های موفق جهانی کمک بگیریم. به عنوان مثال کمیته ملی المپیک حدود 120 سال قدمت دارد و در این مدت تنها 10 تا 12 مدیر تعویض کرده است که چند نفر از آنها به مرگ طبیعی فوت شده اند.
مساله ماندگاری مدیر در سازمان های بین المللی پذیرفته شده است زیرا هم ساختارها به روز شده هستند و هم مجموعه روشن و مدونی از قوانین و مقررات دارند و نقش مدیر هماهنگی و تصمیمگیری بر اساس قوانین است. بنابراین نیازی به تعویض زود به زود مدیر نیست.
نادریان اعتقاد داشت: مدیر حوزه ورزش باید خاک زمین های ورزشی را خورده باشد و در حوزه های استعدادیابی، اجرای مسابقات، توسعه ورزش های قهرمانی، تفریحی و همگانی و تفریح مجرب باشد.
برنامه زنده فرهنگ و ورزش شنبه 2 بهمن کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای محمد درخشنده بود. این برنامه در جهت اعتلای فرهنگ ورزش روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت 11:35 تا 13، از رادیو ورزش پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • کتاب های صوتی در حوزه ورزش

  • لزوم آموزش فرهنگ هواداری

  • اربعین حسینی

  • نقد منصفانه و اخلاقی در ورزش

  • اهمیت علم آمار در ورزش

  • نقش شهرداری در استاندارسازی ورزش

  • اتاق مشترک توسعه گردشگری ورزشی بین وزارت ورزش و جوانان و منطقه آزاد قشم

  • چهارمین جشنواره برنامه‌های کوتاه ورزشی

  • اخلاق حرفه ای در ورزش

  • وضعیت استخدام نیروی تربیت بدنی در آموزش و پرورش