فرهنگ و ورزش شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:30 به مدت 1:20دقیقه

نگاهی بر وضعیت ورزش در مدارس


برنامه "فرهنگ و ورزش" شنبه 31 شهریور، این هفته (31 شهریور تا 4 مهر) به موضوع ورزش و مدارس می پردازد.

1397/07/01
08:54


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر رسول نظری، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اصفهان، در ارتباط با موضوع برنامه اظهار داشت: اگر بخواهیم در سطح کلان در رابطه با ورزش صحبت کنیم، باید بپذیریم رویکرد جدیدی که در حال حاضر به ورزش نگریسته می شود، یک رویکرد کاملاً علمی و آکادمیک است و ما به عنوان یکی از کشورهایی که صاحب بیشترین تعداد جوانان است، باید این مسئله را جدی بگیریم.
وی، تصریح کرد: رویکرد علمی و آکادمیک حوزه های مختلف در دنیا یک رویکرد کاملاً ثابت شده است. باید بپذیریم که رویکرد توسعه ورزش از مدارس آغاز می شود. در سالهای نه چندان دور به واسطه محدودیت های مالی که وجود نداشت، هم در سیستم ورزش آموزش و پرورش و هم در سیستم سازمان تربیت بدنی سابق و وزارت ورزش و جوانان فعلی یک تعامل بسیار خوبی دیده می شد. هرگاه بین فدراسیون های ورزشی به عنوان متولی اصلی حوزه های مختلف و ورزش دانش آموزی تعاملی ایجاد شد، در آن رشته ورزشی رشد قابل توجهی را شاهد بودیم. مثال بارز این رشد را در والیبال شاهد هستیم. اگر امروز جزء قدرت های برتر والیبال دنیا هستیم، شاید ریشه آن به 20 سال گذشته برمی گردد که در آموزش و پرورش ما این نهال کاشته شد و اکنون به ثمر رسیده است.
دکتر نظری، در پاسخ به این پرسش که در مدارس تا چه حد بحث ورزش جدی گرفته می شود، بیان کرد: باید از دکتر حمیدی و تیمشان تشکر کرد که در بحث ورزش دانش آموزی تلاش های زیادی داشته اند. از زمانیکه دکتر حمیدی در حوزه ورزش دانش آموزی شروع به کار کرد، اتفاقات بسیار خوبی رخ داده است؛ از جمله المپیاد ورزش دانش آموزی یا المپیاد مدارس. این طرح، جزء طرح های بسیار خوبی بود که ارائه شد و باعث پویایی دوچندان در ورزش دانش آموزی ما شد.
وی، اضافه کرد: وقتی قرار است تحلیلی از وضعیت موجود ارائه کنیم، باید یک رصد هوشمندانه داشته باشیم و براساس آن یک نقد منصفانه ارائه کنیم و در نهایت پیشنهادی برای مدیران اجرایی ارائه شود.
برنامه فرهنگ و ورزش، کاری از گروه تفریحات ورزشی است که در جهت اعتلای فرهنگ ورزش روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:05 به مدت 1 ساعت و 25 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
فرهنگ و ورزش