فرهنگ و ورزش شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:30 به مدت 1:20دقیقه

لزوم توجه به اخلاقیات در ورزش

برنامه "فرهنگ و ورزش" این هفته (از 24 تا 28 شهریور) به موضوع کارکرد معنوی ورزش اختصاص دارد.

1397/06/25
|
14:44

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر جعفر سطوتی، مدیرکل دفتر امور فرهنگی وزارت ورزش و جوانان، در ارتباط با موضوع برنامه گفت: اگر یک نگاه تنگ نظرانه و محدودی به موضوع داشته باشیم، شاید به نظر برسد اخلاقیات بیشتر محدودیت باشد؛ اما وقتی از یک افق بلندتر به موضوع نگاه کنیم و تجربه دهه ها و سالهای گذشته را مرور کنیم، می بینیم معنویات و اخلاقیات نه تنها زنجیر در پای ورزشکار و آن صنف نیست؛ بلکه بیشتر بال پرواز و اوج گیری برای ماندگاری و توفیقات بیشتر است.
وی ادامه داد: اگر تاریخ را مطالعه کنیم، بسیاری از شخصیت ها وجود دارند که به اسطوره تبدیل شده اند و ما از آنها به نیکی یاد می کنیم که علت آن تمسک این افراد به ارزشهای اخلاقی بوده است. شخصیتی مثل پوریای ولی به خاطر اخلاقش ماندگار شده است؛ وگرنه آن زمان شاید افراد دیگری وجود داشتند که قویتر بودند؛ اما ماندگار نشدند. اگر مردم تختی را می شناسند و بزرگ می دارند، اخلاقش او را به اوج رسانده است. بنابراین رعایت معنویات و اخلاقیات، نه تنها زنجیر نیست؛ بلکه رمز موفقیت و ماندگاری است.
دکتر سطوتی، به لزوم رعایت اخلاقیات از سوی مدیران و مربیان ورزشی تأکید کرد و گفت: همانطور که ما ورزشکاران را به رعایت اخلاق، منش پهلوانی و جوانمردی توصیه می کنیم، به همین نحو مدیران ورزشی ما هم باید در این زمینه توجیه باشند و حتی از ورزشکاران پیشگام تر باشند. مربیان نیز باید به طور خاص خیلی بیشتر به این مسئله ملتزم باشند که اخلاقیات و معنویات در ورزش رعایت شود. اگر در مواردی شاهد بودیم که مدیری یا مجموعه ای ورزشکار را تحت فشار قرار می دهد که مدالی کسب کند، این رفتار باید اصلاح شود و حرکت درستی نیست.
مدیر کل دفتر امور فرهنگی وزارت ورزش و جوانان، در تشریح فلسفه المپیک بیان کرد: فلسفه المپیک مگر چیزی غیر از افزایش دوستی ملت ها بوده است؟! در این رقابتها دوستی و اخلاقیات محور بوده است. نباید اجازه دهیم که گذشت زمان ما را به جایی برساند که هدف اصلی را فراموش کنیم.
برنامه فرهنگ و ورزش، کاری از گروه تفریحات ورزشی است که در جهت اعتلای فرهنگ ورزش روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:05 به مدت 1 ساعت و 25 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
فرهنگ و ورزش