صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:35 به مدت 1:20دقیقه

برنامه فرهنگ و ورزش این هفته (8 تا13 آبان) به موضوع نظام باشگاهداری در کشور خواهد پرداخت.

به گزارش رادیو ورزش؛ حسین راغفر، از فوتبالیست های سابق کشور، استاد دانشگاه و یکی از رؤسای پیشین فدراسیون فوتبال پیرامون باشگاهداری در ایران بیان کرد: ورزش یک مقوله مردمی است و نمی توان آن را دولتی کرد و باشگاه نهادی است که زمینه گردهمایی کسانی که برای یک هدف خاص ورزشی فعالیت می کنند را فراهم می آورد. در کشور ما باشگاه های اولیه بخصوص در حوزه فوتبال، عمدتا توسط افرادی که شیفته و عاشق ورزش بوده اند بنیان نهاده شده است. متاسفانه در سالهای اخیر به دلیل تجاری شدن مناسبات اقتصادی در کشور، ورزش هم به شدت متأثر از سرمایه گذاریهای تجاری شده و آن ظرفیت های مردمی و اشتیاق فردی که موجب انسجام بخش های جامعه می گشت؛ بسیار کمرنگ شده و مادیات روی ورزش فوتبال سایه افکنده که از تبعات این پدیده خدشه دار شدن تامین نیاز جوانان برای تحرک بدنی و عدم تربیت استعدادها برای تیم های ملی است.
راغفر افزود: ورزش و باشگاهداری جدا از بستر جامعه نیستند. باشگاه ها نباید فقط یک مرکز تجاری باشند بلکه بایستی ظرفیت های گسترده ای را در زمینه مسئولیت های اجتماعی دنبال کنند. در ضمن سهم دولت ها را در تامین بخشی از هزینه های اجتماعی ورزش به عنوان یک مقوله مورد نیاز جامعه جوانان نباید نادیده گرفت و فعالیت های دولتی نباید منحصر به ورزش حرفه ای شود.
وقتی درآمد اصلی باشگاه های کشور وابسته به درآمدهای نفتی است؛ آنها نمی توانند فعالیت های حرفه ای خود را مانند کشورهای صنعتی دنبال کنند. در کشورهای پیشرفته عمدتا بنگاه های صنعتی تامین کننده هزینه باشگاه های معروف هستند و بخشی از بودجه تبلیغاتی این بنگاه ها صرف کمک به باشگاه های ورزشی می شود و رابطه معناداری بین اقتصاد، ورزش و باشگاهداری وجود دارد.
راغفر راهکار برون رفت از معضل باشگاهداری در ایران را عدم نگاه سیاسی به باشگاه ها و مدیریت باشگاه ها به شکل هیئت مدیره های انتخابی توسط طرفداران و افراد با سابقه دانست و گفت: ورزش شامل ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است و طرح جامع باشگاهداری باید تمام این ابعاد را پوشش دهد.
برنامه زنده فرهنگ و ورزش کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای محمد درخشنده در جهت اعتلای فرهنگ ورزش روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت 11:35 به مدت 85 دقیقه، از رادیو ورزش پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • اهمیت علم آمار در ورزش

  • نقش شهرداری در استاندارسازی ورزش

  • اتاق مشترک توسعه گردشگری ورزشی بین وزارت ورزش و جوانان و منطقه آزاد قشم

  • چهارمین جشنواره برنامه‌های کوتاه ورزشی

  • اخلاق حرفه ای در ورزش

  • وضعیت استخدام نیروی تربیت بدنی در آموزش و پرورش

  • رابطه بین ورزش و سینما

  • ترویج بازی های بومی محلی

  • شگفتی جامعه شناسی فوتبال

  • عید ولایت مبارک