صبح و ورزش هر روز به جز جمعه ها از ساعت 07:10 به مدت 75دقیقه

نوید رئیس كمیته ملی المپیك برای كسب جایگاه پنجم بازی‌های آسیایی هانگژو

صالحی امیری در گفت و گو با رادیو ورزش نوید كسب جایگاه پنجم بازی‌های آسیایی هانگژو را داد.

1400/11/20
12:00

سید رضا صالحی امیری رئیس كمیته ملی المپیك در گفت و گو با برنامه صبح و رزش رادیو ورزش درباره روند رو به رشد ورزش كشور پس از انقلاب اسلامی گفت: امیدوارم دهه فجر طلیعه‌ای باشد برای خروج از چالش‌ها و مشكلاتی كه كشورمان با آن درگیر است به خصوص بیماری منحوس كرونا و اومیكرون كه ملت را اسیر كرده است.

وی اظهار كرد: به طور طبیعی ورزش ایران پس از انقلاب بدون اغراق یك روند رو به جلو را در پیش گرفته است. جامعه ایران جوان و رو به رشد است. نگاه به آینده بهتر را در نسل جوان دیدیم. تعداد ورزشكارانمان به لحظ كمی و كیفی با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست. نسل جدیدی كه وارد ورزش قهرمانی شده انگیزه‌، اراده‌، مربیان و توانمندی‌های جدید را در خود ایجاد كرده‌اند.

رئیس كمیته ملی المپیك بیان كرد: روندی كه در 10 دوره گذشته بازی‌های آسیایی داشتیم روندی رو به جلو است البته فراز و نشیب‌هایی هست كه طبیعت ورزش است و به طور طبیعی افت و خیزهایی داریم. در المپیك هم می‌بینید كه یك سال جهش می‌كنیم و یك سال افت داریم، اما در مجموع وقتی نمودار را می‌بینیم روند حركت ورزش قهرمانی ایران رو به جلو است به خصوص اینكه ما توانستیم از كشتی و وزنه برداری كه انحصار مدال‌های ما بود عبور كنیم و به سمت تكواندو، تیراندازی، كاراته و رشته‌های دیگر بیاییم كه این یك رویكرد مثبتی است كه ما داریم دنبال می‌كنیم.

صالحی امیری افزود: در بازی‌های جاكارتا كه خودم من هم در آنجا حضور داشتم روند نسبت به گذشته شرایط بهتری دارد و نباید فراموش كنیم كه در جاكارتا با اینكه جایگاه ششم را گرفتیم، اما می‌توانست جایگاه پنجم هم باشد كه با فاصله بسیار كمی با ازبكستان ششم شدیم. تعداد افرادی كه طلا گرفته بودند در آسیای میانه دوپینگی شدند. مسیری كه بتوانند مدالشان را برگردانند كماكان دنبال می‌شود. الان برای رویداد هانگژو هدف گذاری عملیاتی ما یك پله بالاتر از بازی‌های جاكارتا یعنی پنجم است و آرمانی كه تعریف كردیم این است كه جایگاه اصلی كه باید در این مقطع، ورزش قهرمانی ما در آسیا به آن دست پیدا كند مقام چهارم است، اما چرا بالاتر نه چون معتقدم ما یك دهه به برنامه ریزی منسجم، قوی و همه جانبه نیاز داریم كه بتوانیم هدف گذاری برای جایگاه سوم را داشته باشیم.

وی گفت: سه كشور چین، ژاپن و كره جنوبی نزدیك به پنج دهه است كه جایگاه‌های اول تا سوم آسیا را اشغال كرده‌اند. بنده و آقای سجادی وزیر ورزش و جوانان در پكن با روسای كمیته المپیك چین، كره جنوبی و سایر مقامات ملاقات كردیم. واقعیت این است كه آنها سرمایه گزاری‌های سنگین و برنامه ریزی كردند.

رئیس كمیته ملی المپیك تصریح كرد: وقتی ظرفیت‌های سخت افزاری و نرم افزاری و سرمایه گزاری چین را می‌بینید به طور طبیعی به این كشور حق می‌دهید كه این جایگاه را داشته باشد. هیچ موفقیتی بدون تلاش به دست نمی‌آید. در امر ورزش مقوله‌ای به نام شانس مقوله‌ای غلط و ادعایی ناصواب و بی معنی است. قهرمانی در ورزش محصول برنامه ریزی، سرمایه گزاری، پشتیبانی و حمایت است كه باید انجام شود. در شرایطی كه كشور مشكلات و چالش‌هایی دارد و منابع و امكانات محدود و ارز گران است لذا پشتیبانی ما را محدود می‌كند. ما با درك واقعیت‌ها داریم كار می‌كنیم و نمی‌خواهیم ادعای معجزه كنیم.

صالحی امیری بیان كرد: برای بازی‌های آسیایی جاكارتا به بانك مركزی رفتم و دو میلیون دلار ارز گرفتم كه رئیس وقت بانك مركزی آقای سیف بود و هشت میلیارد و چهارصد میلیون تومان ما واریز كردیم و دو میلیون دلار ارز گرفتیم و به دو رویداد جاكارتا و المپیك جوانان آرژانتین رفتیم.

وی گفت: هم اكنون نیازمند چهار میلیون دلار ارز هستیم چون سه رویداد آسیایی در پیش رو داریم كه یكی مسابقات كشورهای اسلامی در مرداد، بازی‌های اسیایی هانگژو در شهریور و مسابقات جوانان در چین را در آبان داریم. این رقم امروز بالای صد میلیارد تومان است یعنی 12 الی 13 برابر بیشتر شده است. ما مجبوریم با شرایط كشور خود را انطباق دهیم.

رئیس كمیته ملی المپیك اظهار كرد: یك بحث تجهیزات داریم چون برای موفقیت به تجهیزات نیاز داریم و باید تجهیزات روز دنیا را تهیه كنیم كه باید استاندارد و همراه ورزشكار باشد. تاكید می‌كنم مجموعه شرایط كشور این فضا را می‌دهد كه برنامه ریزی واقع بینانه، منطقی و قابل دسترسی داشته باشیم. ارزیابی ما این است روندی كه از بازی‌های آسیایی 1982 دهلی آغاز شده و تا به امروز رسیده، روندی با یك شیب منطقی رو به جلو خواهد بود و ارزیابی قطعی ما این است كه در رویداد هانگژو یك پله صعود خواهیم داشت و این نویدی است كه ما در دهه فجر می‌توانیم به ملت بدهیم.

برنامه صبح و ورزش هر روز از ساعت 07:15 دقیقه صبح از رادیو ورزش موج FM ردیف 92 مگاهرتز پخش می‌شود.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
صبح و ورزش