صبح و ورزش هر روز به جز جمعه ها از ساعت 07:10 به مدت 75دقیقه

كارشناس والیبال: معیار الكنو فقط المپیك بود/ باید به مربیان داخلی بها دهیم

محمود افشاردوست گفت: من از 20 سال گذشته اصرار به استفاده از مربی ایرانی را داشتم چرا كه به صورت مقطعی نمی توان از مربی خارجی استفاده كرد.

1400/06/21
12:09

به گزارش رادیو ورزش؛ محمود افشاردوست كارشناس والیبال در گفت و گو با برنامه صبح و ورزش (از گروه مسابقات) درباره بازگشت مجدد مربی ایرانی به تیم ملی گفت: آخرین كادر ایرانی تیم ملی حدود 3 سال گذشته با این تیم كار كرد و توانست مدال های متعددی را كسب كند كه بعد از یك مربی خارجی به این مربی داخلی روی آورد. بعد از آن اتفاقات آقای بلاسكو به ایران آمد و شرایط تیم ملی بسیار خوب شد و توانست با دانشی كه داشت تیم ملی را ارتقاء دهد. در این چند سال اخیر شاید به نوعی حضور ایران در مجامع بین المللی پررنگ تر شد. انقدر با مربیان مختلف آب دیده شد كه توانست به مسابقات جهانی صعود كند و مراحل بالاتری را طی كند و اتفاقاتی همچون قهرمانی آسیا و مسابقات دیگر برای آنان رقم خورد. من از 20 سال گذشته شاید یكی از كسانی هستم كه اصرار به استفاده از مربی ایرانی را داشتم و در جلسات هیات رئیسه هم این موضوع را مطرح می كردم و دلیلم این بود كه در مقطع كوتاه قبل از المپیك خیلی نمی توانیم از مربی خارجی استفاده كنیم چرا كه باید طولانی مدت باشد هر چند منطقی است كه از شانسمان استفاده كنیم كه متاسفانه آن نتیجه دلخواه رخ نداد. قطعا الكنو در آن مقطعی كه قرار بود مربی ما شود تنها المپیك برای او ملاك و معیار بود. سختبود كه بخواهد تصمیم بلندمدت بگیرد. به همین دلیل فكر می كنم فدراسیون در گوشه ذهنش این موضوع را داشت كه اگر الكنو نخواست یا نتوانست به آن نتیجه دلخواه برسد، از مربی ایرانی استفاده نماید.

وی با اشاره به نگاه متفاوت فدراسیون به مربیان داخلی افزود: جز در رشته فوتبال قانون نانوشته ای در همه این سال ها وجود دارد. مربی داخلی اگر قرار است سكان داری تیم ملی را بر عهده بگیرد قطعا افتخاریست كه برای كشورش كار می كند اما نگاه جدی و حرفه ای را برای آن مربی ندارد. ما در ورزش های مختلف همین موضوع را داریم كه اگر قراردادی با مربی ایرانی بسته نمی شود یا اگر هم قراردادی بسته می شود به نسبت مالی بسیار بسیار پایین تر است. این موضوع را اگر بخواهند به قانونی تبدیل كنند باید خود فدراسیون ها هم اقدام و پیگیری كنند و این قانون نانوشته را حذف كنند و مربیان ایرانی مانند مربیان خارجی شوند. نه اینكه ماهی 10 هزار یورو به آن هاحقوق داده شود اما می توان شرایطی را به لحاظ مادی فراهم كرد كه مربی بی نیاز شده و تمام تمركز و حواس خود را روی تیم بگذارد.

كارشناس والیبال در پایان اظهار كرد: خیلی سال قبل گفته شده بود كه مربی ایرانی فقط با مربی داخلی كار كند و در آن مقطع زمانی خاص به این صورت نبود كه هم با تیم ملی و هم با باشگاه كار كند. در حال حاضر در دنیا به لحاظ مسائل مالی مربیان هم با تیم ملی و هم باشگاه كار می كنند. به نظر من مربیان در كشور باید بتوانند با هر دو كار كنند چرا كه مربیان 6 ماه سال را بیكار نیستند و باید كار كرده و آموزش دهند و تمرین كنند.

مخاطبان در سر تا سر دنیا می توانید از طریق وب سایت WWW.RADIOVARZESH.IR ضمن استفاده از پخش زنده، در جریان آخرین اخبار و رویدادهای ورزشی باشید. ما را در اینستاگرام با شناسه @radiovarzesh 92 پیدا و همراهی كنید.


انتهای پیام/


دسترسی سریع
صبح و ورزش