صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز به جز جمعه ها از ساعت 07:15 به مدت 180دقیقه


برنامه "صبح و ورزش" یکشنبه 2 دی، با محمود نظری، دبیر فدراسیون تنیس روی میز، درباره قبولی 4 داوران تنیس روی میز کشور در آزمون بین المللی گفتگو کرد.


به گزارش رادیو ورزش؛ چهار داور بین المللی ایران در آزمون ARE به عنوان سخت‌ترین مرحله قبولی برای مدرک بلوبج پذیرفته شدند. این مدرک به عنوان بالاترین نشان داوری تنیس روی میز جهان مطرح است.
محمود نظری، دبیر فدراسیون تنیس روی میز، در ارتباط با پروسه کسب موفقیت 4 داور کشورمان در آزمون بین المللی عنوان کرد: ما در سیستم داوری مسابقات تنیس روی میز داوران نشان سفید (وایت بج) داریم که داوران بین المللی هستند. خوشبختانه تعداد این داوران در کشورمان زیاد است. کشور ما از سال 1988 تا 2018 هر دو سال یا چهار سال یکبار آزمون های بین المللی را با مجوز فدراسیون جهانی برگزار کرده ایم.
در دوره های 2016 و 2018 با توجه به اینکه احساس کردیم فدراسیون جهانی به این سمت می رود که در مسابقات خیلی مهم از داوران بالاتر از وایت بج، یعنی داوران دارای نشان آبی استفاده کند، فدراسیون برنامه ریزیهایی را در این خصوص انجام داد. آزمون سال 2016 را 50 درصد به زبان انگلیسی و آزمون 2018 را تماماً به زبان انگلیسی برگزار کردیم تا داورانی موفق به اخذ نشان نشان سفید شوند که توانمندی شرکت در آزمون نشان آبی (بلوبج) را داشته باشند.
دبیر فدراسیون تنیس روی میز، درباره آزمون بلوبج اظهار کرد: آزمون های کتبی بلوبج که سخت ترین مرحله گرفتن نشان است، معمولاً در کشورهایی برگزار می شود که در کنار آن مسابقات بین المللی هم برگزار می کنند؛ اما خوشبختانه ما با توجه به ارتباطات خوب همکاران با فدراسیون جهانی موفق شدیم این مجوز را دریافت کنیم و این شرایط را فراهم کنیم که 16 نفر از داوران وایت بج کشورمان در آزمون شرکت کنند.
وی، به اسامی 4 داور ایرانی که اخیراً موفق به قبولی در آزمون کتبی بلوبج شده اند، اشاره کرد و گفت: نصیبه دلیر هروی، سوانا دانغیان، ناهید شیروانی و حمید انتشاری موفق شدند این آزمون را پشت سر بگذارند.
نظری، در پاسخ به این سوال که آیا قبل از این 4 داور، در گذشته داوران دیگری هم داشته ایم که موفق به دریافت نشان آبی شده باشند، بیان کرد: از سال 2004 فدراسیون جهانی تنیس روی میز سیستم داوری بلوبج را راه اندازی کرد. سیمین رضایی اولین داور بلوبج ما بوده است و حمیدرضا صباغیان و فرخنده سلیمانی به ترتیب دومین و سومین داورا بلوبج کشور بوده اند که تا به اکنون قضاوت های سطح بالایی داشته اند.
با توجه به اینکه داوران بلوبج در طول 3 سال باید 3 مسابقه بین المللی را طی کنند، متأسفانه صباغیان و سلیمانی به دلیل عدم فعالیت و حمایت در آن سالها نشان بلوبج خود را از دست داده بودند که ما در این 3 سال از این دو داور حمایت کردیم و با عنایت به توانمندی که داشتند، سال گذشته مجدداً نشان بلوبج خود را دریافت کردند. در حال حاضر 3 داور بلوبج و 4 داوری که در آزمون کتبی قبول شده اند، داریم. 4 داور ما برای ارزیابی باید به 4 مسابقه بین المللی اعزام شوند.
برنامه صبح و ورزش، امروز با اجرای کاظم زاده، کارشناسی منصوریان و تهیه کنندگی محسن افضلی روی آنتن رفت. این برنامه کاری از گروه علوم ورزشی است که همه روزه به جز جمعه ها ساعت 7:15 به مدت 110 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • تحلیل پیش از بازی ایران و عراق از زبان بیژن ذوالفقارنسب

  • برنامه های ارتقا و توسعه ورزش همگانی در معاونت جدید

  • آینده ی نویدبخش والیبال با حضور نسل جدید

  • تیمهای پایه فوتبال نیازمند سرمایه گذاری بیشتر

  • تحلیل پیش از بازی فوتبال ایران و ویتنام

  • خشونت و التهاب در لیگ برتر فوتسال

  • اولین گام قدرتمندانه تیم ملی فوتبال برای شکست طلسم 43 ساله

  • یاد و خاطره ای از اسطوره ورزش ایران جهان پهلوان تختی

  • تقوی: ما مدعی جام هستیم

  • ادغام تیم ملی جوانان و زیر 23 بسکتبال 3 نفره بانوان برای شرکت در جام جهانی