صبح و ورزش هر روز به جز جمعه ها از ساعت 07:15 به مدت 180دقیقه

بررسی اشتباهات اخیر داوری فوتبال در ایران

برنامه "صبح و ورزش" یکشنبه 6 آبان، در گفتگو با فریدون اصفهانیان، رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال، به تحلیل داوری های اخیر در فوتبال کشور و گلایه مندی تیم ها پرداخت.

1397/08/07
09:09

به گزارش رادیو ورزش؛ فریدون اصفهانیان، رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال، در مقابل این گفته مجری برنامه که در فوتبال کشورمان هم تیم برنده و هم تیم بازنده عموماً از بحث داوری گلایه مند هستند، عنوان کرد: مواردی که ما بایستی در رابطه با داوری و پیشرفت داوری انجام دهیم را همیشه درنظر داریم. کلاس های متعددی قبل از شروع مسابقات برگزار می کنیم. امسال هم از بهترین مدرس جهان که در مسابقات جام جهانی تدریس کرده بود را به ایران آوردیم و کلاس های توجیهی برگزار کردیم. متأسفانه همه می گویند از داوری ضرر کردیم؛ اما هیچگاه نمی گویند داور به نفع ما اشتباه کرد.
وی، در پاسخ به این پرسش که در شرایط فعلی درصد خطاهای ما در بحث داوری چقدر است، تصریح کرد: سال گذشته که در این خصوص به جمع بندی رسیدیم، حدود 7 تا 10 درصد اشتباهات داشتیم. در دنیا هم 10 تا 15 درصد اشتباهات داوری قابل قبول است؛ اما از زمانیکه از VAR استفاده می کنند، این مقدار به 5 درصد رسیده است. ما هم سعی کرده ایم این اتفاق در ایران نیز رخ دهد.
در خصوص بحث VAR دیروز نخستین جلسه را با حضور فغانی داشتیم؛ زیرا وی در کلاس هایش شرکت کرده است. 300 هزار دلار برای ورود این دستگاه به ایران نیاز است. اگر این اتفاق بیافتد، طبیعی است که از اشتباهات کاسته شود.
رئیس کمیته داوران، نیز در پاسخ به این سوال که به نظر شما در نیم فصل دوم قادر به استفاده از این تکنولوژی هستیم، بیان کرد: اگر همکاری لازم بین صداوسیما و فدراسیون فوتبال صورت بگیرد و امکانات لازم را داشته باشیم، مسلماً از این تکنولوژی استفاه خواهد شد.
وی، در خصوص نامه استقلال که بعد از بازی با سپاهان به کمیته ارسال شده است، گفت: ما تمام نامه هایی که به فدراسیون فوتبال ارسال می شود را پاسخ می دهیم. در کل بازیهایی که صورت گرفت و با ناظران آنها صحبت کردیم، تنها در یک بازی مشکل داشتیم و باعث متزلزل شدن تیم شده که آن هم در بازی استقلال بوده است. ناظر این بازی عنوان کرده که مشکل خاصی در قضاوت نبوده است؛ اما 2 صحنه در محوطه جریمه اتفاق افتاده که بایستی فیلم بازی آنها را ببینیم.
برنامه صبح و ورزش، با اجرای کاظم زاده و کارشناسی منصوریان، کاری از گروه علوم ورزشی است که همه روزه به جز جمعه ها ساعت 7:15 به مدت 110 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
صبح و ورزش