صبح و ورزش هر روز به جز جمعه ها از ساعت 07:15 به مدت 180دقیقه

تحلیل جامعه شناسی از شهرآورد 88


برنامه "صبح و ورزش" شنبه 7 مهر، محمد مهدی رحمتی، جامعه شناس و استاد دانشگاه گیلان، درباره شهرآورد 88 پایتخت و کارکردهای اجتماعی آن توضیحاتی را ارائه کرد.

1397/07/07
|
13:57


به گزارش رادیو ورزش؛ محمد مهدی رحمتی، جامعه شناس و استاد دانشگاه گیلان، راجع به شهرآورد 88 و کارکردهای مثبت و منفی اجتماعی این دیدار اظهار داشت: عوامل گوناگونی در وقوع یک رخداد ورزشی به نام شهرآورد اثرگذار هستند که بخشی از آن فنی، تکنیکی، مربوط به وسایل ورزشی و بخشی از آن اجتماعی، اقتصادی، روانی، فرهنگی و حتی سیاسی است.
فشار انتظارات و چشمداشت های اجتماعی تماشاگران و هواداران دو تیم استقلال و پرسپولیس بسیار بالاست. این دو تیم به دلایل مختلف برخلاف شهرآوردهای کشورهای صاحب فوتبال در دیگر نقاط دنیا رویارویی کمتری با یکدیگر دارند و در سال شاید به رفت و برگشت لیگ برتر و گاهی لیگ حذفی محدود شود. این محدودیت خود باعث افزایش حساسیت دیدار می شود. از طرفی دیگر فشارهای اجتماعی و توقعاتی که طرفداران از کامیابی و پیروزی دو تیم دارند، فشاری را به مدیران و بازیکنان تیم ها منتقل می کند و یک جور هراس خودآگاه یا ناخودآگاه از ناکامی و نتیجه نگرفتن در این شهرآورد متوجه دو تیم می شود. این هراس یک احتیاطی را به وجود می آورد که بنده تصور می کنم در عملکرد تیم اثر منفی می گذارد.
وی، افزود: از طرف دیگر می بینیم که در 2 دهه اخیر نتیجه گرایی اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است؛ به حدی که گاهی نتایج در کوتاه مدت مدیران و مربیان تیم ها را دستخوش تغییر می کند. این فرهنگ خود ترس و نگرانی در بین مدیران و مربیان تیم ها ایجاد می کند و باعث می شود که آنها جانب احتیاط را بگیرند.
رخدادهای دیگری هم در چنین نتایجی اثرگذار هستند. چند روز دیگر پرسپولیس در جام قهرمانی باشگاه های آسیا بازی دارد و استقلال اخیراً از این جام حذف شده است. این حذف شدن یک ناکامی ایجاد کرده است که باعث می شود احتیاط کند در شهرآورد دچار ناکامی مضاعف نشود. از سوی دیگر پرسپولیس با توجه به اینکه چند روز دیگر بازی دارد، نمی خواهد همه توان و انرژی خود را صرف این بازی کند.
این جامعه شناس، در پایان گفت: نکته آخری که می توان مطرح کرد، تحولات فرهنگ هواداری است. در گذشته در کشور ما هواداران تا این میزان به دنبال گرفتن نتیجه از جانب تیم ها نبودند.
برنامه صبح و ورزش، با اجرای حافظ کاظم زاده و کارشناسی رضاپور، کاری از گروه علوم ورزشی است که همه روزه به جز جمعه ها ساعت 7:15 به مدت 110 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
صبح و ورزش