صبح و ورزش هر روز به جز جمعه ها از ساعت 07:10 به مدت 75دقیقه

نخبه یابی در المپیاد دانش آموزی با پشتوانه سازی و رشد مدال آوری

برنامه صبح و ورزش امروز در گفتگو با فرامز كیانی زاده سرپرست دفتر توسعه ورزش همگانی در مورد المپیاد استعدادیابی دانش آموزان پرداخت.

1401/04/28
08:21

به گزارش رادیو ورزش؛ فرامز كیانی زاده سرپرست دفتر توسعه ورزش همگانی در گفتگو با برنامه صبح و ورزش در مورد المپیاد استعدادیابی دانش آموزان گفت: در استعدادیابی هنوز به مرحله مسابقه و رقابت نرسیدیم. در این المپیاد كسانی كه در شته ای مستعد هستند مسابقه می دهند، یك چیزی فراتر از استعدادیابی است. نخبه یابی و نخبه گزینی است.

كیانی زاده در مورد هدف این المپیاد تصریح كرد: این مسابقات زیر نظر فدراسیون های ورزشی برگزار می شود. پشتوانه سازی و رشد مدال آوری از اهداف این المپیاد است. بهترین های این نفرات گزینش می شوند و به عنوان نخبگان ورزشی معرفی می شوند.

سرپرست دفتر توسعه ورزش همگانی در مورد نظارت بر این مسابقات بیان داشت: این مسابقات زیر نظر فدراسیون های ورزشی انجام می شود. هر فدراسیون یك سری مربی اعزام می كند و در استان های میزبان مربی استعدادیابی و نخبه یابی وجود دارد. در همكاری كه با آموزش و پرورش صورت گرفته است در هشت استان مسابقات را داریم. در ابتدا میزبان اصلی تهران بود ولی چون ظرفیت هیچ استانی به قدری نبود كه همه مسابقات را پوشش دهد شهرهای دیگر هم انتخاب شد.

وی در مورد برنامه نخبگان انتخاب شده تصریح كرد: هر مسابقاتی كه انجام می شود ورزشكار تمرین بیشتری می كند و آمادگی بیشتری كسب می كند. المپیاد وقتی برگزار شود عرق منطقه ای هم تقویت می شود. و باعث رشد و ارتقای ورزش و ورزشكار می شود. نظام نامه نخبه یابی و نخبه گزینی بر اساس طرح توسعه دولت، طرحی نوشتیم. بعد از آن كه نفرات اول تا سوم مشخص شد و بعد از آن كانون هایی در نظر گرفتیم زیر نظر فدراسیون ها هستند. نخبگان هم تمرین می كنند و هم برنامه می گیرند.

كیانی زاده در پاسخ به این سوال كه نخبگان دو دوره گذشته كجا هستند گفت: در واقع چهار دوره برگزار شده است و دو دوره با نام المپیاد ایرانیان برگزار شد. در حال حاضر سومین دوره استعدادهای برتر است. نمی شود گفت كاملا رها شدن كسانی كه در این دوره ها انتخاب شدند، در رده های سنی جوانان فعالیت می كنند. امیدواریم سال های آینده نخبگان این دوره به صورت حرفه ای تر و مشخص تر مشغول بشوند.

برنامه صبح و ورزش شنبه تا پنج شنبه راس ساعت 6:45 از رادیو ورزش موج FM ردیف 92 مگاهرتز تقدیم شنوندگان می‌شود.

انتهای پیام/


دسترسی سریع
صبح و ورزش