صبح و ورزش هر روز به جز جمعه ها از ساعت 07:10 به مدت 75دقیقه

واعظی آشتیانی مطرح كرد؛ اهمیت تحول‌خواهی اعضای مجمع در انتخاب رئیس فدراسیون فوتبال

واعظی آشتیانی در گفت و گو با برنامه صبح و ورزش رادیو ورزش(دوشنبه 13تیر) ضمن تاكید بر اهمیت تحول‌خواهی اعضای مجمع فدراسیون فوتبال، بر داشتن شاخص انتخاب توسط اعضای این مجمع تاكید كرد.

1401/04/13
12:11

به گزارش رادیو ورزش؛ امیررضا واعظی آشتیانی در گفتگو با برنامه صبح و ورزش رادیو ورزش به ابعاد اهمیت انتخاب رئیس فدراسیون فوتبال اشاره و پیشنهاداتی را ارائه داد.

وی گفت: ما افراد توانمند كم نداریم كه حتی از مدیران خارجی هم قوی تر هستند و این را با جسارت عرض می كنم. مهم چگونه انتخاب كردن است. یك وقت است كه یك رئیس مافوق انتخاب می كند و یك زمان است كه یك جمع انتخاب می كند. اگر آن جمع درست انتخاب كند، خب مطمئناً اتفاقات خوبی رقم می خورد. اگر آن جمع به درستی انتخاب نكند، باید چالش های پیش رویش را هم تحمل كرد. از جمله همین اتفاقاتی كه اخیراً با آن روبرو بودیم. فرمایش دیگری بود، مبنی بر اینكه، فردی باشد كه قدرتمند و توانا باشد، حرف كاملاً درست و منطقی است كه من باورم بر این است كه شاخصه های یك مدیر كارآمد، انگیزه، خودكفایی، اراده، صبوری، صداقت، ارتباطات خوب، خوشبینی و داشتن یك استراتژی تبیین شده، اعتماد به نفس، معتمد، باور به تغییر پذیری و تحول‌گرایی می تواند باشد. به اعتقاد من تحول، سرشاخه هر گونه تحول توسعه ای است.

واعظی آشتیانی بیان كرد: اگر بخواهیم تحول ایجاد كنیم، یك سری شاخصه ها را باید داشته باشیم و یكسری فرآیندها را طی كنیم. ما نمی توانیم بدون آموزش و تولید دانش، پیشرفتی را داشته باشیم. ما بلد نیستیم پوست اندازی های مدیریتی كنیم علتش هم این است كه دانش لازم را در این عرصه نداریم و به سمت تولید دانش هم نرفته ایم و امروز محتاج هستیم. مربیانی كه از اوایل دهه 80 تا به امروز مربی بودند، از اینها كدام تولید دانش را دیده ایم كه انجام داده باشند كه این قضاوت را داشته باشند كه بتوانند سرمربی تیم ملی باشند و ما به دنبال یك مربی دست چندم خارجی نرویم كه هدایت تیم ملی فوتبالمان را برعهده داشته باشد.

وی اضافه كرد: در سایر حوزه های ورزش هم این داستان متاسفانه به صورت معیوب در حال ادامه یافتن است. اگر این چرخه معیوب ادامه پیدا كند، معلوم نیست سرانجامش به كجا ختم خواهد شد.

این مدیر ورزشی اظهار كرد: این عرض من یك مقدار برای برخی ها خوشایند نباشد آن هم اینكه، آیا ما باید بخریم یا بسازیم؟ تكلیف خودمان را مشخص كنیم. یعنی ما بخریم، منظورم این است كه باید بازیكن و مربی خارجی بخریم؟ یا اینكه خودمان بسازیم. كدامش؟ تكلیف چیست؟ آیا هر دوست؟ آیا تك تك است؟ ما هنوز تكلیف این قضیه را مشخص نكرده ایم. نكته مهم تر اینكه، اگر احیاناً یك وقتی هم شاهد بوده ایم در بعضی از حوزه ها، ما علم را داشته ایم، ولی علم بدون تفكر به درد نمی خورد. علم باید همراه با تفكر باشد. اگر تفكر پشت علم و تولید دانش باشد، ما می توانیم این ادعا را كنیم كه در حوزه های مختلف می توانیم موفق باشیم. هر جایی كه ما پیشرفت كردیم، علم همراه با تفكر داشته ایم. هر جا كه ایستاده ایم و تكان نخورده ایم، نشان داده ایم كه علم بدون تفكر داشته ایم.

واعظی آشتیانی در جواب این سوال كه با تمامی نقاط ضعف موجود، در حال حاضر افرادی را داریم كه بتوانند فوتبال را از این وضعیت نجات دهند؟ گفت: ما نباید احساسی و هیجانی به موضوع نگاه كنیم. اینكه اگر بنده یك دوره ای موفق بودم و دلالت بر این باشد كه بنده مدیر توانمندی هستم، خیر. این را قبول ندارم. باید موفقیت تداوم داشته باشد. حالا یك وقت بوده است كه مثلاً من در سازمان یا تشكیلاتی، حاضری خوری كرده ام. موفقیت های دیگران را به سینه خودم چسبانده ام و حالا برخی از افراد در جامعه فكر می كنند كه این موفقیت ها برای من بوده است. ما باید به این مسائل با دید انصاف و منطقی نگاه كنیم. اینگونه نباشد كه هیجانی قضاوت كنیم. ولی همان طور كه ابتدای عرایضم عرض كردم، یا ما انتخاب را به اختیار یك رئیس مافوق می گذاریم كه انتخاب كند، یك وقت هم هست كه یك جمعی انتخاب خواهد كرد. آیا این جمع، به برنامه ها رای می دهد؟ آیا به سوابق و موفقیت های مستمر آن فرد رای خواهد داد؟ یا اینكه می خواهد قبیله و باند و با یك دست كت و شلوار، مباحث متفاوت و اینها می خواهد رای بدهد؟ كدام است؟ اول باید تكلیف خودمان را روشن كنیم. اصلاً فرض بگیریم كه افراد شاخص را آوردیم و ثبت نام هم گفتیم بكنند. آیا با كدام شاخص این مجمع به آن فرد می خواهد رای بدهد؟ ایا با رفتارهای لمپنیسم و پوپولیستی می خواهیم انتخاب كنیم یا به دنبال تحول، همان طور كه عرض كردم هستیم؟ دنبال كدام شان هستیم. این بستگی به مجمع دارد. آن وقت پیشنهاد و توصیه من به مجمع این است كه هر یك از اعضا فارغ از مباحث باندی، برای خودشان یك شاخصی را انتخاب كنند.

وی ادامه داد: وقتی می گوییم فوتبال، یعنی موفقیت كشور در حوزه فوتبال. بحث، بحث كشور است. بحث مملكت است. بحث پرچم است. بحث این است كه ما می خواهیم، افتخار داشته باشیم. نه اینكه در خاورمیانه امروز، ما فوتبال ما و نوع مدیریت در این حوزه را با یك نگاه دیگری به آن بپردازند.

صبح و ورزش هر روز ساعت 7:15 شنبه تا پنج شنبه تقدیم شنوندگان می شود.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
صبح و ورزش