ورزش ایران (تیراندازی) دوشنبه از ساعت 15 به مدت 50دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران(تيراندازي)

هامونی حقیقت: وزارت ورزش و جوانان تیراندازی را فراموش كرده است/ نباید توقع كسب مدال از تیراندازان در المپیك داشته باشیم

كارشناس ورزش تیراندازی درباره شرایط این رشته ورزشی پیش از المپیك توكیو توضیحاتی را مطرح كرد.

1400/03/06
17:22

احمدرضا هامونی حقیقت  كارشناس ورزش تیراندازی در گفت و گو با ورزش و ایران درباره نتایج بازیكنان ایران در مسابقات قهرمانی اروپا عنوان كرد: بعد از اینكه تمام مسابقات بین المللی به دلیل شیوع ویروس كرونا لغو شد به خصوص برای كشورهای خارج از قاره اروپا نگرانی جدی بابت نزدیك شدن المپیك پیش آورد كه فرایند آمادگی بازیكنان با مشكل برخورد نكند. پیش از این مسابقات اهداف ورزشی و كاپ ورزشی در دهلی برگزار شد كه سطح مسابقات به دلیل استقبال كم، بالا نبود و نهایتا مسابقات  اروپا در ایتالیا برگزار شد. آخرین مسابقات كسب سهمیه المپیك هم در قالب رقابت های  قهرمانی اروپا برگزار شد كه در مهم ترین قاره جهان 5 سهمیه المپیك تقسیم‌ می‌شود.

او ادامه داد: این رقابت‌ها در تقسیم كسب سهمیه بسیار مهم بود و با حضور برترین تیراندازان در سطح بالایی برگزار شد. حضور در این مسابقات محك جدی برای ورزشكاران ایرانی است كه با برترین‌ها رقابت كنند و  ارزیابی خوبی تا المپیك از خود داشته باشند.

حقیقت عنوان كرد: متاسفانه تیم‌ ملی تفنگ به رقابت‌های كاپ دهلی اعزام نشد كه دلیل آن هرچه بود، فنی نبود. تنها تیم‌ ملی تپانچه اعزام شد كه باید گفت این رقابت‌ها با وجود تعداد كم ورزشكار، چند مزیت داشت كه روی صعود بازكنان در ارتقای رتبه اثربخش بود. كسب  رتبه اول 1000 امتیاز در رنكینگ داشت كه باعث می‌شد ورزشكاران تا رتبه اول رنكینگ صعود كنند كه اعزام ملی پوشان دریغ شد. ملی پوشان باید به هر نحوی به این رقابت‌ها اعزام می شدند.

او گفت:  تیم تپانچه در رقابت های قهرمانی اروپا در سطح جام جهانی شركت كرد. نتایج  بازیكنان تفنگ و تپانچه امیدوار كننده است اما كافی نیست. وزارت ورزش با 6 سهمیه اصلا توجه ویژه ای به تیراندازی نكرده است و تنها توجهات به رشته های غیرالمپیكی خواهد بود. آنطور كه باید به رشته های المپیكی توجه نمی‌شود و من از این بابت واقعا گلامندم. رشته های پرمدال باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند كه این اتفاق تا الان نیفتاده است.

حقیقت عنوان كرد: وقتی رشته ای در المپیك مدال زیادی دارد كشورها به هر كاری دست می زنند و روی آن ورزش سرمایه گذاری می كنند. كشور مصر در جام جهانی در رشته اهداف پروازی قوی ظاهر شد و سرمایه گذاری كرد و آذربایجان هم فینالیست شد. این رشته ها در رتبه كشورها در رنكینگ تاثیر بالایی دارد و باری به هر جهت نیستند. اینكه پخش زنده مسابقات از رسانه‌ها، عكس گرفتن با بازیكنان، برگزاری لیگ و بازتاب آن واقعا كافی نیست. باید جنبه های غیر رسانه را هدف قرار دهیم. طی 4 سال گذشته هیچ سرمایه گذاری از سوی وزارت ورزش و جوانان روی این رشته نشده است و هنوز آیین نامه جدید تهیه فشنگ از مهر ماه سال گذشته هم انگار قرار نیست عملی شود. انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود و ما با تغییر دولت به بازی‌های آسیایی هم نمی رسیم. باید مسئولان در این كار خود را موظف كنند.

او درباره راهكار برای برون رفت از این شرایط اظهار كرد: 2 رویكرد وجود دارد كه یكی فنی است كه اطمینان می دهم ذره ای كادر فنی كم‌نمی‌گذارند چراكه آن‌ها بدون حمایت كافی نشان دادند بسیار نجیب هستند و قطعا بهترین عملكرد را خواهند داشت‌. اما هیچكس نباید از این تیم ها توقعی برای كسب مدال در المپیك داشته باشند. اگر حمایت درستی می شد می توانستیم مدالی كسب كمیم اما وقتی حمایت نمی شود نباید توقعی باشد. بازیكنان در كسب مدال بسیار مستعد هستند. برای مثال 2 ورزشكار شانس ورود به فینال در جام جهانی بانوان را كسب كردند. ورزشكاران باید  در فرصت باقی مانده به هر مسابقه ای كه امكان تمرین و حضور هست اعزام شوند. با اعزام به این‌ مسابقات امكانات كمبود فشنگ در تورنمت ها به نحوی جبران می شود.

سرمربی سابق اهداف پروازی درباره عدم موفقیت در این رشته بیان كرد: در این رشته كارهای زیر بنایی انجام شده و تمام تجهیزات این ورزش تولید داخل است و اگر اینگونه نبود در شرایط تحریم تعطیل می‌شد. باید توجه كرد كمیته فنی اهداف پروازی تشكیل جلسه نمی دهد و باید به طور فنی كنكاش كنیم كه چرا در 3 سال گذشته هیچ سهمیه المپیكی نگرفته ایم. می خواهیم سهم افراد در این نتیجه روشن شود. یا اینكه توسط این كمیته بدانیم چرا در این المپیك تنها 6 سهمیه گرفتیم و این عدد به هشت نرسید. بازی های آسیایی نزدیك است و باید بدانیم می خواهیم كه كاری كه در جاكارتا كردیم را تكرار كنیم؟ كمینه فنی باید پای كار باشد و چكش كاری كند تا تیم های ملی را كمك كنند.

دسترسی سریع
ورزش ایران(تیراندازی)