ورزش ایران(سوارکاری و چوگان) پنج شنبه(یك هفته در میان) از ساعت 15:05 به مدت 50دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران(سواركاري و چوگان)

برنامه های کمیته درساژ فدراسیون سوارکاری

برنامه "ورزش ایران، سوارکاری و چوگان" روز پنجشنبه 2 خرداد با حضور علی هژبر، رئیس کمیته درساژ فدراسیون سوارکاری به موضوع فعالیتهای این کمیته در جهت توسعه این رشته ورزشی اختصاص داشت.

1398/03/05
11:01

به گزارش رادیو ورزش؛ علی هژبر، رئیس کمیته درساژ که 6 ماه است مسئولیت این کمیته را برعهده گرفته پیرامون برنامه های خود در این کمیته اظهار کرد: درساژ یکسری حرکاتی است که توسط سوارکار به اسب آموزش داده می شود و اسب نمی تواند این حرکات را بدون آموزش و در طبیعت انجام دهد. پایه سوارکاری درساژ است. این رشته از سوارکاری در کشورهای پیشرفته طرفداران زیادی دارد و این کشورها در میادین بزرگ هم صاحب مدال هستند.
وی ادامه داد: در کشور ما قبلا اهمیتی زیادی به درساژ داده نمی شد ولی از زمان ریاست مسعود خلیلی بر فدراسیون سوارکاری خیلی بدان اهمیت داده شده است. در حال حاضر از دانشگاه سومور فرانسه مربی به ایران اعزام شده است که مرتبا در مجموعه حضور دارد و به سوارکاران آموزش می دهد. در تقویم فدراسیون 6 مسابقه درساژ پیش بینی کرده ایم که شب گذشته اولین مسابقه برگزار شد.
هژبر تاکید کرد: الان بحث مورد توجه ما رده نونهالان است. دیروز مسابقات درساژ یادبود تیمسار مبشری برگزار شد که خردسالان ما با اسبچه خزر (پونی) از آن استقبال کردند. 35 خردسال در این مسابقات حضور داشتند که نویدبخش آینده خوب این رشته است. امیدواریم این نونهالان با آموزش مناسب سوارکاری را بر پایه فنی و علمی یاد بگیرند بتوانند در سنین بالاتر و رده های نوجوانان و جوانان بدرخشند.
وی درخصوص تولید اسب درساژ توضیح داد: یکسری کارهای شبیه درساژ داریم که بومی است. برای مثال اسبهای کرد روی پا می رقصند که اینها بخشی از حرکات درساژ است که بصورت بومی به اسبها منتقل شده است. در حال حاضر اسبهای درساژ با بهبود نژاد تولید شده اند که از ژنهای غالبی هستند که می توانند حرکات را به کره ها منتقل کنند. ما 10 راس اسب درساژ وارد کشور کرده ایم. بعلاوه با تمهیداتی که به کار گرفته شده مادیانهایی واده شده اند که از نظر تبارنامه خون درساژ دارند که می توانند کره درساژ تولید کنند.
برنامه زنده "ورزش ایران، سوارکاری و چوگان" روز پنجشنبه 2 خرداد کاری با اجرای پیرایرانی بود. این برنامه از ساعت 15:05 تا 16 پنجشنبه ها بصورت یک هفته در میان از شبکه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
ورزش ایران(سوارکاری و چوگان)