ورزش ایران(سوارکاری و چوگان) پنج شنبه(یك هفته در میان) از ساعت 15:05 به مدت 50دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران(سواركاري و چوگان)

پروتکل های قرنطینه اسبهای ورزشی قبل از اعزام به مسابقات

برنامه "مجله سوارکاری و چوگان" روز پنجشنبه 24 خرداد با حضور علیرضا شهبازی، رئیس کمیته دامپزشکی فدراسیون سوارکاری به بررسی قوانین مربوط به قرنطینه اسبها برای شرکت در مسابقات اختصاص داشت.

1397/03/27
08:24

به گزارش رادیو ورزش؛ علیرضا شهبازی، رئیس کمیته دامپزشکی فدراسیون سوارکاری با تاکید بر لزوم آگاهی از پروتکل های قرنطینه اسب قبل از اعزام به مسابقات پیرامون قوانین مربوط به قرنطینه اسبها بیان کرد: نقش و کار کمیته دامپزشکی فدراسیون سوارکاری مربوط به اسبهای ورزشی، حل مشکلات قرنطینه و همکاری با سازمان دامپزشکی کشور است. ما دو نوع قرنطینه داریم که یکی قرنطینه دامها، تک سومیان، پرندگان و ... است که به همت سازمان دامپزشکی انجام می گیرد و پروتکل های خاص خود را دارد. از سال 2014 هم فدراسیون جهانی سوارکاری با همکاری سازمان بهداشت جهانی پروتکلی را به نام HHP برای اسبهای ورزشی وضع کرد.
وی در ادامه افزود: دو نوع صادرات دام وجود دارد که شامل صادرات موقت و دائمی است. صادرات موقت برای اسبهای ورزشی است که از یک کشور مبدا مشخص به یک کشور مقصد مشخص جهت برگزاری مسابقات انتقال می یابند.
رئیس کمیته دامپزشکی فدراسیون سوارکاری در خصوص پروتکل HHP توضیح داد: پروتکل HHP در دو راستا کار می کند. یکی برای بالا بردن سطح ایزولیشن و جلوگیری از انتقال و شیوع بیماریها در محل برگزاری مسابقات است. بعلاوه برای کشورهایی مثل ایران، ترکیه، هند، چین، ترکمنستان و کشورهای منطقه شرایطی ایجاد می کند تا اسبهای ورزشی در یک مدت مشخص به مسابقات ورزشی برده شوند. ما از این پروتکل چندین بار مانند بازیهای آسیایی اینچئون، مسابقات داخل سالن ترکمنستان استفاده کرده ایم. طبق این پروتکل، نمونه خون اسبها به آزمایشگاه ارسال می گردد و نتیجه آزمایش باید پاک باشد. بعلاوه لازم است که برای مدت دو سال، منطقه ای که اسب در آنجا پرورش یافته، عاری از بیماری باشد. در ضمن علاوه بر این موارد، کشور مقصد می تواند شرایط دامپزشکی دیگری نیز وضع کند.
برنامه زنده "مجله سوارکاری و چوگان" روز پنجشنبه 24 خرداد کاری از گروه مسابقات ورزشی با اجرای پیرایرانی بود. این برنامه از ساعت 15:05 تا 16 پنجشنبه ها بصورت یک هفته در میان از شبکه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
ورزش ایران(سوارکاری و چوگان)