ورزش ایران(سوارکاری و چوگان) پنج شنبه(یك هفته در میان) از ساعت 15:05 به مدت 50دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران(سواركاري و چوگان)

ولتیژ یا سوارخوبی سوارکاری جذاب

برنامه مجله سوارکاری و چوگان پنجشنبه 20 مهر با حضور مینا فراهانی، مربی سوارکاری به معرفی ماده ولتیژ که به اجرای حرکات نمایشی بر روی اسب می پردازند؛ اختصاص داشت.

1396/07/22
08:23

به گزارش رادیو ورزش؛ مینا فراهانی، مربی سوارکاری در معرفی ماده ولتیژ که به اجرای حرکات نمایشی و آکروباتیک در سوارکاری می پردازد؛ گفت: ولتیژ اجرای حرکات آکروباتیک و ژیمناستیکی بر روی اسب در حال حرکت است. سوارکار در این ورزش از حول یک دایره به قطر حدود 13 متر با همراهی شخصی که در مرکز دایره می ایستد و لونژر نام دارد؛ حرکت می کند. تمامی حرکاتی که به افراد آموزش داده می شود؛ در ابتدا و قبل از سوار شدن بر اسب بصورت تمرینی به آنها آموزش داده می شود. سپس بر روی وسیله ای به اسم برل که شبیه سازی از اسب است؛ تمرینات انجام می شود تا در نهایت بر روی اسب درحال حرکت با شجاعت و آمادگی بیشتر به اجرای حرکات نمایشی بپردازند.
وی تصریح کرد: خوشبختانه هیچ محدودیتی برای آقایان و خانم ها وجود ندارد و با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران و پوشش خاص خانم ها هیچ مشکلی برای انجام این ورزش وجود ندارد. با توجه به رعایت مسائل و محدودیت های پوششی از لباس هایی همانند لباس بلوچ ها و کردها استفاده می کنیم که کمی گشاد و راحت هستند و برای اجرای حرکات سوارکار مشکلی ایجاد نمی کنند.
فراهانی افزود: فردی که آمادگی جسمانی بهتری دارد؛ در این ورزش موفق تر است. ضمن اینکه افراد ژیمناست به دلیل تعادل، شجاعت و آمادگی جسمانی بالا روند یادگیری سریعتری دارند و ژیمناست ها میل زیادی برای شرکت در ولتیژ و درخشش در آن را دارند. قوانین این رشته طبق قوانین فدراسیون جهانی سوارکاری و بسیار شبیه به قوانین سوارکاری است.
لایپزیک آلمان مهد این نوع سوارکاری بصورت آکادمیک بوده اما در زمان های بسیار دور در یونان باستان این ورزش انجام می شد و سوارکاران برای نمایش قدرت خود، بر روی اسب هایی که چهارنعل تخت می رفتند حرکات آکروباتیک انجام می دادند.
در گذشته کشور خودمان و در قزوین هم ورزشی به عنوان سوارخوبی وجود داشته که شجاعت سوارکار را با اجرای حرکات نمایشی نشان می داده اما مشکلاتی را به همراه داشته و خطراتی برای اسب و سوار در پی داشته است. در واقع ولتیژ همان سوارخوبی سازمان یافته و قانونمند است که خطرات کمتری دارد.
مسابقات ولتیژ به دو گروه فیری استایل و یا حرکات نمایشی بر اساس توانایی های فردی با توجه به قوانین، و اجرای 10 حرکت طی سه دقیقه تقسیم می شود. در این میان اسب نقش مهمی دارد و لونژری که وظیفه هدایت اسب را دارد باید هماهنگی و تعادل خوبی برقرار کند تا به اجرای موفق ولتیژکار کمک کند.
وی افزود: دکتر خلیلی، ریاست فدراسیون سوارکاری در زمینه تشکیل کمیته ولتیژ مساعدت کرد و با اعزام من به استان های مختلف کشور باعث شد که تدریس داشته باشم و قوانین را بشناسانم. بعد از برگزاری نمایش های متعدد به برگزاری مسابقات فکر خواهیم کرد.
بدون شک این رشته به المپیک هم راه پیدا می کند. به این دلیل که تقاضا برای شرکت در این رشته زیاد است و ما جز کشورهایی هستیم که کمتر به این رشته پرداخته ایم. اما در سنندج و چهارمحال و بختیاری پتانسیل های زیادی داریم که با نظم دهی بیشتر می توانیم نمایش هایی را برپا کنیم و پا به عرصه بین المللی بگذاریم تا به استان های خودمان محدود نشویم و در مسابقات جهانی شرکت کنیم.
افراد علاقمند می توانند از طریق کمیته ولتیژ که زیر نظر فدراسیون سوارکاری فعالیت می کند؛ ثبت نام کنند و به رئیس کمیته استان خود معرفی شوند.
برنامه زنده مجله سوارکاری و چوگان، پنجشنبه 20 مهر کاری از گروه مسابقات ورزشی و با اجرای پیرایرانی بود. این برنامه از ساعت 15:05 تا 16 پنجشنبه ها بصورت یک هفته در میان از شبکه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
ورزش ایران(سوارکاری و چوگان)