جهان ورزش (وزنه برداری) دوشنبه از ساعت 9:00 به مدت 55دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران (وزنه برداري)

برخواه: پاداش‌ ورزشكاران با تلاش آنان برای كسب مدال همخوانی ندارد/ قبل از المپیك یك جمله مثبت از پیشكسوتان نشنیدم

سرمربی تیم ملی وزنه برداری با اشاره به اینكه در این رشته همدلی وجود ندارد گفت: جوانان خوبی در اردو حاضر هستند كه آینده وزنه برداری دست آنان است.

1400/06/22
14:06

به گزارش رادیو ورزش؛ محمدحسین برخواه سرمربی تیم ملی وزنه برداری در گفت و گو با برنامه جهان ورزش (وزنه برداری) كاری از گروه مسابقات درباره اردوی فعلی تیم بزرگسالان گفت: هفته گذشته بچه ها را به اردو دعوت كردیم. مقدمات كار در تهران انجام و تست كرونا هم گرفته شد. روز جمعه هم به بابلسر آمدیم. از مسئولین محترم این استان هم تشكر می‌كنم. اردوی خوبی برای بازیكنان برگزار شد. اسامی 13 وزنه بردار كه قرار است برای مسابقات جهانی ازبكستان اعزام شوند در لیست وجود داشته و همچنین در اردو هم حضور دارند. از تعداد نفراتی كه دعوت كردیم 5 نفر حضور پیدا نكردند.

وی درباره عدم حضور كیانوش رستمی و سهراب مرادی افزود: شانس حضور آنان را فدراسیون نگرفته و من فكر می‌كنم خود آنان تمایلی برای حضور در این مسابقات نداشتند چرا كه ما قبل از مسابقات اعلام كردیم نفراتی كه تمایل دارند در مسابقات جهانی برای كشور وزنه بزنند از ابتدا در اردوها باشند و نظم و انضباط و قوانین را رعایت كنند. صحبت هایی كه شده برای مسابقات آسیایی هم به همین شكل است و همه ملزم هستند به قوانین پایبند باشند.

برخواه از دو تن دیگری كه از غایبین اردو هستند اظهار كرد: ما با كیا قدمی و علی هاشمی صحبت هایی را داشتیم. كیا قدمی پدرش در بیمارستان بستری است. خانواده علی هاشمی هم متاسفانه درگیر بیماری كرونا شدند. من به هر دو گفتم كه اگر شرایط برایتان محیا است و فرد دیگری برای رسیدگی به خانواده وجود دارد، شما در اردو حضور پیدا كنید و این دو نفر نیامدند. فكر می‌كنم این خط كش و مقررات باید برای همه یكسان باشد و این نفرات هم برای مسابقات آینده بمانند. درباره علی داوودی هم كه در مصاحبه ای گفته كه از لحاظ ذهنی خسته است. در این سال ها مسابقات زیادی را اعزام شد. هم در مسابقات جوانان و هم در بزرگسالان شركت كرده و یك مرحله خیلی سختی را پشت سر گذاشته است. طبیعی است كه خسته شده باشد ولی من انتظار داشتم كه در اردوحاضر شود و فكر می‌كنم كه یك ماه استراحت بعد از المپیك كافی بود. به هر حال اصرار ما بی فایده بود و عذرخواهی كرد و گفت برای بازی های آسیایی خود را آماده می‌كند.

سرمربی تیم ملی وزنه برداری در پاسخ به این سوال كه عدم حضور سهراب مرادی و كیانوش رستمی به دلیل عدم كسب سهمیه در المپیك است؟ تاكید كرد: سهیمه المپیك ورزشكاران و سیستم انتخابی كه فدراسیون جهانی در نظر داشت به صورت سهمیه انفرادی بود. خودشان سهیمه را كسب كرده و امتیازات را به دست می آوردند. اگر كسی سهمیه را كسب نكرده به دلیل این است كه آن امتیارات لازم را به دست نیاورده است. اگر ناراحتی ای از المپیك داشتند باید به صورت شفاف آمده و صحبت می‌كردند. هم من و هم فدراسیون آماده پاسخگویی هستیم. من فكر می‌كنم مسابقات جهانی انگیزه ای كه باید در ورزشكاران ایجاد كند به اندازه كافی نیست. پاداش یك ورزشكاری كه روی سكو قرار می‌گیرد نتیجه سال ها تلاش اوست و این پاداش حدود 70 تا 80 میلیون است و اصلا با تلاشی كه پشت مدال است همخوانی ندارد. ورزشكاران خیلی راحت از آن مسابقه صرف نظر می‌كنند و به سمت مسابقاتی كشیده می‌شوند كه از لحاظ اقتصادی برایشان مقرون به صرفه است. یك پاداشی از طرف ریاست جمهوری برای ورزشكاران درنظر گرفته می‌شود كه این پاداش انگیزه لازم‌ را برای ورزشكاران ایجاد نمی‌كند و حتی آنان را دلسرد هم می‌كند. این مشكل مختص فدراسیون وزنه برداری نیست و همه رشته ها را دربرمی‌گیرد. فدراسیون هم باید در حد توان خود پیگیر این موضوع باشد. ولی پاداش های ریاست جمهوری بیشتر به وزارت ورزش برمی‌گردد و باید از طرف وزارت اصلاح شود.

او در پاسخ به این كه بقیه رشته ها هم مثل كشتی به همین شكل است، ادامه داد: بحث زندگی این افراد است درمورد كشتی شاید این فدراسیون طوری عمل می‌كند كه انگیزه ورزشكارانش را حفظ می‌كند. حدود دو سال گذشته رضا غیاثوند كه مدال برنز گرفت مبلغ 50 میلیون به عنوان پاداش دریافت كرد كه خیلی هم اعتراض داشت ولی به جایی نرسید و از نظر من این موضوع یكی از علت های عدم حضور غایبین این رشته است. ورزشكاران باید ریسك كنند چرا كه در مسابقات جهانی احتمال باخت وجود دارد. در انتهای كار از لحاظ مالی برای آنان نتیجه ای ندارد. به هر حال غرور ملی و عشق به وطن به جای خود ولی ارزشی برای كار قهرمانان كشور قائل نمی‌شوند. خواهش من این است كه رفاه و همدلی در وزنه برداری نسبت به سایر رشته ها بیشتر شود. قبل از المپیك من خیلی اذیت شدم ما یك جمله مثبت از پیشكسوتان نشنیدیم. ورزشكار با وجود گرفتن مدال باز هم جملات تخریبی می‌شنید.

محمدحسین برخواه با ابراز امیدواری نسبت به كسب مدال در برخی از اوزان اردوی تیم ملی گفت: استعدادهای خیلی خوبی در كشور داریم. وظیفه ما هم فرصت دادن و حمایت از آنان است. ورزشكاران ما در 6 وزن بالا یعنی از 81 كیلوگرم تا فوق سنگین هستند. در 4 وزن با دو شركت كننده و در 2 وزن با یك شركت كننده حضور پیدا خواهیم كرد. نفرات خوبی داریم. در فوق سنگین آیت شریفی كه در مسابقات جوانان آسیایی 2020 قهرمان شد. علیرضا یوسفی كه قهرمان المپیك 2018 نوجوانان است. در اوزان دیگر رسول معتمدی و میرمصطفی جوادی نفرات جوانی هستند كه آینده وزنه برداری كشور دست این جوانان است. ما در اوزان سبك هم نماینده ای نداریم.

وی در پایان خصوص جایگزینی علی جباری به عنوان مربی تیم خاطرنشان كرد: حمید محمدی از قهرمانان سابق وزنه برداری كشور، صاحب عنوان قهرمانی آسیا، مدرس دانشگاه و مدرس فدراسیون وزنه برداری كشور است. از توانایی بالایی برخوردار است. فردی كه از نظر من حضورش می‌تواند برای تیم ملی مثمر ثمر باشد. به هر حال این جا به جایی با همفكری من و فدراسیون اتفاق افتاد.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
ورزش ایران (وزنه برداری)