صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

دوشنبه از ساعت 09:05 به مدت 55دقیقه

برنامه "مجله وزنه برداری" دوشنبه 25 اردیبهشت، با دکتر نصرت الله عابدینی، رئیس انجمن وزنه برداری دانشگاه های سراسر کشور، امید رضاییانی، رئیس کمیته استعدادیابی فدراسیون وزنه برداری و کورش باقری، سرمربی اسبق تیم ملی گفتگو کرد.

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر نصرت الله عابدینی، رئیس انجمن وزنه برداری دانشگاه های سراسر کشور، در ارتباط با بحث نداشتن وزنه بردار در اوزان سبک گفت: طرح استعدادیابی یک طرح بسیار کلی است که همه اوزان، از اوزان سبک تا سنگین وزن را دربرگرفته است. ساختار برنامه ای که صورت گرفته، به احتمال زیاد بر مبنای این است که بیشتر بر روی وزنهای سنگین تمرکز داشته باشیم. موضوع دیگری که وجود دارد و ما نباید از آن غافل شویم، بحث آب و هوا است. بسیاری از وزنه برداران ما در مناطقی زندگی می کنند و فعالیت ورزشی دارند که مناطق سردسیر است. افرادی که در مناطق سردسیر زندگی می کنند، از قدرت بدنی بیشتر و قامت بلندتر برخوردار هستند. کمیته استعدادیابی می تواند در مناطقی که تیپ های بدنی لاغرتری دارند، استعدادیابی کنند و برنامه ریزی خاصی روی این اوزان داشته باشند.
وی، خاطرنشان کرد: ما بیشتر اوزان سنگین را مدنظر داریم و همیشه در مسابقات المپیک و جهانی در اوزان بالاتر بهتر ظاهر شده ایم؛ زیرا برنامه ریزی بهتری روی این اوزان انجام داده ایم.
امید رضاییانی، رئیس کمیته استعدادیابی فدراسیون وزنه برداری، در پاسخ به این سوال که در زمینه پرورش وزنه برداران در اوزان سبک کمیته شما تا به اکنون چه کرده است، اظهار داشت: رسالت کمیته استعدادیابی، کشف استعداد است و پرورش این استعدادها به فدراسیون و دیگر کمیته ها مربوط می شود.
وی، خاطرنشان کرد: در دنیا وزنه برداری ما را به سبک وزن می شناسند؛ البته این موضوع به المپیک 1948 لندن برمی گردد؛ زمانی که سلماسی اولین مدال را کسب کرد. ما اولین فدراسیونی هستیم که نسختین مدال المپیک را برای کشورمان کسب کرد.
رضاییانی، در ادامه گفت: در جشنواره استعدادیابی که سال گذشته در گلستان و گرگان برگزار شد، حدود 40 نفر از نونهالان ما انتخاب شدند که این ورزشکاران به کمک وزارت ورزش و فدراسیون به صورت رسمی و علمی پرورش می یابند. ما این برنامه ریزی را برای پر کردن اوزان سبک انجام داده ایم.
کورش باقری، سرمربی اسبق تیم ملی، اظهار داشت: اوزان سبکی که در دنیا وجود دارند، قدهایی با میانگین زیر 160 سانتیمتر دارند. به لحاظ ژنتیک، تعداد ایرانیان کمتری در این محدوده قدی داریم. مربیان ما با توجه به اینکه مدت زمان کمی در اختیار دارند، به دنبال این هستند که زودتر نتیجه بگیرند و این باعث می شود ما بیشتر روی 4 وزن سنگین تمرکز کنیم؛ اما بدین معنی نیست که در اوزان پایین استعداد نداشته باشیم؛ گاه ورزشکارانی داشتیم که توانسته اند در اوزان سبک موفق باشند.
برنامه زنده "مجله وزنه برداری" کاری از گروه مسابقات ورزشی، با اجرای محمد رضا منصوریان، روزهای دوشنبه از ساعت 09:05 به مدت 55 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم علاقه مندان می شود.

مرتبط با این خبر

  • ضرورت فرهنگ سازی در حوزه دوپینگ کشور

  • دبیر کمیته داوران وزنه برداری: ما شرمنده داوران وزنه برداری هستیم

  • دلایل استعفای سیاهپور از سمت دبیری فدراسیون وزنه برداری

  • اهمیت پشتوانه سازی و تقویت زیرساختها در استمرار قهرمانی وزنه برداری کشور در جهان

  • بررسی علل ناکامی کیانوش در مسابقات قهرمانی جهان

  • بررسی ناداوری هایی که در حق سلیمی شد

  • درخشش سهراب مرادی در وزنه برداری

  • شیطنت ناتمام آمریکا برای تخریب روحیه وزنه برداران ایرانی

  • آخرین وضعیت وزنه برداران کشور در آستانه مسابقات جهانی

  • تحلیل و بررسی لیگ برتر وزنه برداری جوانان