صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

دوشنبه از ساعت 09:05 به مدت 55دقيقه

برنامه "مجله وزنه برداری" دوشنبه 9 اسفند، با حسین رضازاده، قهرمان المپیک و جهان و رئیس سابق فدراسیون وزنه برداری گفتگو کرد و در ادامه دکتر فرشاد نجفی پور، فوق دکترای روانشناسی ورزشی، نقش روانشناسی در وزنه برداری را ارائه کرد.

به گزارش رادیو ورزش؛ حسین رضازاده، قهرمان المپیک و جهان و رئیس اسبق فدراسیون وزنه برداری، در تحلیل رقابتهای لیگ برتر وزنه برداری امسال گفت: در لیگ امسال مشخص بود که کدام تیم اول، دوم و سوم می شود. در این رقابتها تیم ذوب آهن بیشتر ورزشکاران تیم ملی را در اختیار داشت و کاملاً مشخص بود که عنوان اولی را بدست می آورد؛ حتی یکی از وزنه برداران این تیم که اوت شده بود، در فینال امتیازش بالا آمد و اول شد.
وی، تأکید کرد: به اعتقاد من فدراسیون باید برنامه ریزی خوبی انجام بدهد که تعدادی از تیمهایی که قبلاً در لیگ شرکت می کردند، در لیگ سال بعد حضور پیدا کنند تا مانند امسال مقام های اول تا سوم لیگ از قبل مشخص نباشند.
رضازاده، به مشکلات موجود در لیگ اشاره کرد و گفت: یکی از بزرگترین مشکلاتی که وجود دارد این است که ورزشکاران پس از بازگشت از مسابقات جهانی یا المپیک، مقداری از تمرینات خود می کاهند و یا حتی چند ماه تمرین نمی کنند و به بدنشان استراحت می دهند. زمانیکه بنده در فدراسیون بودم، مدیرعامل یا کادر فنی باشگاه ها معترض بودند که پس از مسابقات جهانی یا المپیک، ملی پوشان یا در مسابقات لیگ شرکت نمی کنند و یا در صورت حضور وزنه های کمتری می زنند که علتش هم عدم آمادگی و تمرینات ناکافی بود.
وی، تصریح کرد: ورزشکاران قهرمان باید به تعهدی که نسبت به باشگاه ها دارند عمل کرده و تمرینات شان را پیگیری کنند. به نظر من باید برنامه ریزی فدراسیون طوری باشد که رقابتهای لیگ قبل از مسابقات جهانی یا المپیک به اتمام برسد.
دکتر فرشاد نجفی پور، فوق دکترای روانشناسی ورزشی، در خصوص نقش روانشناسی ورزشی در وزنه برداری گفت: یک وزنه بردار برای رسیدن به قهرمانی و قهرمان ماندن، به غیر از تمرینات بدنی که انجام می دهد و تکنیک هایی که باید در آن به سطح خبرگی برسد، حتماً باید دارای سرسختی ذهنی باشد. سرسختی ذهنی یک پدیده واحد نیست، بلکه یک سری از صفات و مهارت هاست که می توان آنها را تقویت کرد و این صفات باید حتماً به ورزشکار آموخته شود.
برنامه زنده "مجله وزنه برداری" کاری از گروه مسابقات ورزشی، با اجرای محمد رضا منصوریان و تهیه کنندگی عباس حیدری، روزهای دوشنبه از ساعت 09:05 به مدت 55 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم علاقه مندان می شود.

سردبیر: شهبندی
تنظیم کننده: هانیه پرچلو

مرتبط با این خبر

  • انتقاد پیشکسوت وزنه برداری به رقابتهای جام فجر

  • راهکارهایی برای موفقیت مستمر وزنه برداران کشور

  • انتقادات کورش باقری از رئیس فدراسیون وزنه برداری