صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

دوشنبه از ساعت 15:05 یك هفته در میان به مدت 55دقیقه

برنامه "مجله وزنه برداری" دوشنبه 28 خرداد، با دکتر رحمان سوری، کارشناس مبارزه با دوپینگ و استاد دانشگاه تهران، در ارتباط با برنامه های مبارزه با دوپینگ وزنه برداری کشور در مقایسه با دنیا به گفتگو پرداخت.

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر رحمان سوری، کارشناس مبارزه با دوپینگ و استاد دانشگاه تهران، در پاسخ به این پرسش که به نظر شما برنامه های مبارزه با دوپینگ در کشور چقدر رو به پیشرفت است، بیان کرد: کشور ما به عنوان یک کشور در حال توسعه در زمره معدود کشورهایی است که با "وادا" ارتباط مستقیمی دارد و تقریباً برنامه ریزی هایشان از نظر محتوا و زمانبندی منطبق است؛ اما اینکه از نظر تجهیزات در چه محدوده ای هستیم و با کیفیت اندازه گیری در دنیا چقدر فاصله داریم، شخص به شخص و آزمایش با آزمایش متفاوت است.
وی، درباره عمده مشکلات وزنه برداری کشور در بحث دوپینگ و راه مبارزه با این عامل مخرب گفت: ما باید در دو جهت گام برداریم، یک اینکه اطلاعات مربی و ورزشکاران را درباره فیزیولوژیک بدن افزایش دهیم؛ زیرا یکی از دلایل روی آوردن ورزشکاران به دوپینگ، این است که احساس می کنند به سقف فیزیولوژیک در آن قابلیت رسیده اند و دیگر نمی توانند از برنامه های تمرینی، تغذیه ای و استراتژیهای تمرین استفاده کنند. شاید اگر ورزشکار بداند تمرین باز هم می تواند کمک کننده باشد، تمرینات را ادامه دهد و بعد احیاناً وارد فازهای دیگر نشود. این مسئله، یکی از بحث هایی است که متأسفانه ما خیلی کم روی آن کار کرده ایم؛ البته این مسئله فقط مربوط به ما نیست و در دنیا هم به موازات فیزیولوژی ورزشی، طب سیاه ورزشی در حال پیشرفت است.
دومین گام این است که تجهیزاتمان را به روز کرده و برای رصد کردن از آنها استفاده کنیم. این اقدام بسیار خوبی است؛ زیرا در این صورت می توانیم همان آزمایشاتی که در دنیا می گیرند را در ایران اجرا کنیم. این اقدام یک خوبی دارد؛ اینکه قبل از مسابقات جهانی ورزشکار را تست می کنیم و سپس روانه مسابقات می کنیم و یک بدی دارد، اینکه گاهی اوقات پیش می آید ورزشکار مشکل ندارد؛ اما نمونه های آزمایشی دچار آلودگی می شوند و نیز شاید ورزشکارمان ندانسته عاملی را مصرف کرده است و در این صورت از چرخه رقابتها خارج خواهد شد. ما نباید بگذاریم که ورزشکار به این مرحله برسد.
برنامه مجله وزنه برداری، با اجرای منصوریان هر دوشنبه ساعت 9:05 به مدت 55 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم علاقه مندان این رشته ورزشی می شود.

مرتبط با این خبر

  • موانع توسعه وزنه برداری بانوان کشور

  • استعدادیابی در وزنه برداری نیازمند حمایت مسئولان

  • ارزیابی عملکرد تیم ملی وزنه برداری در رقابتهای جهانی ترکمنستان

  • اردبیل میزبان شایسته مسابقات قهرمانی وزنه برداری جوانان کشور

  • اما و اگرها در مورد تاخیر برگزاری انتخابات برخی هیئتهای وزنه برداری

  • نگرانی ها از عملکرد تیم ملی وزنه برداری در مسابقات جهانی

  • علت عدم نتیجه گیری مطلوب وزنه برداران در جاکارتا

  • برگزاری موفق اولین دوره مسابقات قهرمانی کشور وزنه برداری بانوان

  • دستاوردهای مثبت مسابقات وزنه برداری قهرمانی کشور نوجوانان

  • تحلیلی بر مسابقات جوانان جهان و عملکرد ملی پوشان کشور