جهان ورزش (ورزش های رزمی) سه شنبه ها از ساعت 09:00 به مدت 55دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران(ورزش هاي رزمي)

آشنایی با هنر رزمی آیكیدو


برنامه "مجله ورزشهای رزمی" سه شنبه 27 تیر، علاوه بر مرور اخباری از ورزشهای رزمی، در گفتگو با اصغر كارآزاد، پیشكسوت و استاد هنر رزمی آیكیدو، به معرفی این هنر رزمی پرداخت.

1396/04/27
14:12


به گزارش رادیو ورزش؛ تیم ملی كاراته كشورمان در مجموع مدالهای شانزدهمین دوره پیكارهای كاراته قهرمانی نوجوانان، جوانان و امیدهای آسیا و چهاردهمین دوره پیكارهای كاراته قهرمانی آسیا در رده سنی بزرگسالان به مقام قهرمانی رسید.
اصغر كارآزاد، پیشكسوت و استاد هنر رزمی آیكیدو، در پاسخ به این سوال كه ژاپنی ها هنگام طبقه بندی كردن ورزشهای رزمی، هنر رزمی آیكیدو را جزء ورزشهای نرم قرار دادند، آیا شما با این طبقه بندی موافق هستید، بیان كرد: یك زمانی اینطور بود؛ اما اكنون آیكیدو تغییر كرده و خود به دو سیستم نرم و سخت تقسیم می شود كه این دو سیستم از لحاظ اصول یكی هستند و فقط روش اجرایی آنها فرق می كند.
وی، تصریح كرد: در زمان حیات اوشیبا، دو سیستم بزرگ و كاربردی آیكیدو به نام یوشینكان و تومیكی با مجوز این استاد بزرگ شكل گرفت. سیستم تومیكی، سیستم مسابقه ای آیكیدو است. در طول سالها به غیر از این سیستم ها، سیستم های دیگری نیز به وجود آمد.
كار آزاد، همچنین افزود: سیستم سخت می گوید نیرو در مقابل نیرو و سیستم نرم می گوید جریان در مقابل جریان. تأكید می شود كه سیستم نرم بیشتر جنبه روحی و هماهنگی دارد؛ اما سیستم سخت جنبه كاربردی دارد؛ از دایره بزرگتر و نفوذ قویتر استفاده می كند و هماهنگی صد درصد بین دو حریف نیست. روش تنفس در روش های مختلف آیكیدو مشابه است.
برنامه "مجله ورزشهای رزمی" كاری از گروه مسابقات ورزشی، با كارشناسی فرید خطیری و تهیه كنندگی حسین سلطانی، روزهای سه شنبه از ساعت 9:05 تا 10:00، به مدت 55 دقیقه تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش ایران(ورزش های رزمی)