جهان ورزش (ورزش های رزمی) سه شنبه ها از ساعت 09:00 به مدت 55دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران(ورزش هاي رزمي)

آرش میراسماعیلی، رئیس فدراسیون جودو در گفتگو با رادیو ورزش: حضور آنلاین در دادگاه CAS ناعادلانه و غیرقابل قبول است

برنامه "ورزش ایران، ورزش های رزمی" سه شنبه 24 تیر با حضور آرش میراسماعیلی، رئیس فدراسیون جودو به بررسی موضوع جلسه غیرحضوری و آنلاین ایران در دادگاه CAS پرداخت.

1399/04/24
12:30

به گزارش رادیو ورزش؛ قرار بر این بود كه دادگاه حكمیت بین المللی ورزش (CAS) 26 شهریورماه جلسه رسیدگی به شكایت فدراسیون جودوی ایران در رابطه با فدراسیون جهانی جودو را مورد رسیدگی قرار دهد. برگزاری این جلسه از دستوركار این دادگاه خارج شده و به همین دلیل رادیو ورزش برای دریافت اطلاعات تكمیلی با رئیس فدراسیون جودو به گفتگو پرداخته تا دلایل آن روشن گردد.
آرش میراسماعیلی، رئیس فدراسیون جودو در این زمینه به رادیو ورزش گفت: ما از شهریور پارسال درگیر این ماجرا بودیم و دو پرونده تشكیل دادیم. یكی از آن ها به رای موقت و دیگری به صدور رای اصلی منجر شد. وكلا هم لوایح خود را دادند و دفاعیاتشان را داشتند. تاریخ 20 فروردین ماه مشخص شد. همه كارهای مربوط به شهود و هیئت اعزامی و ... را انجام دادیم ولی با شیوع ویروس كرونا با توافق دو طرف به تعویق افتاد و دادگاه CAS سه زمان 25، 26 و 27 شهریورماه را به ما اعلام كرد و در نهایت 26 شهریور مورد توافق دو طرف قرار گرفت.
میراسماعیلی ادامه داد: تقریبا تا یك ماه گذشته و با مكاتباتی كه انجام شده بود قطعی شد و دعوتنامه ها هم با جزئیات برگزاری روز دادگاه برای ما ارسال شد. هفته پیش متوجه شدیم كه لیست جلسات رسیدگی به شكایات همه كشورها در دادگاه منتشر شده اما نام ایران در آن لیست نبود. سه روز گذشته استعلامی برای احتیاط به دادگاه CAS اعلام كردیم كه دیشب جواب ایمیل آمد و تائید كردند كه 16 سپتامبر 26 شهریور جلسه رسیدگی است.
وی تاكید كرد: مشكل ما حضور هیئت اعزامی و دعوتنامه های مربوط به سفارت است. زیرا سفارت تعطیل است و برای ورود به كشورهای خارجی محدودیت دارد. دیشب طی ایمیلی این مشكل را به دادگاه CAS اعلام كردیم. آنها اعلام كردند كه در صورت مشكل برای حضور شما می توانید بصورت آنلاین و غیرحضوری در دادگاه شركت كنید كه علی نژاد، معاون ورزش حرفه ای و قهرمانی و وكلا با این موضوع مخالفت كردند و ما صریحا موضع خودمان را اعلام خواهیم كرد كه این ناعادلانه است و ما با جلسه غیرحضوری كاملا مخالف هستیم.
رئیس فدراسیون جودو تصریح كرد: از طریق وزارت امور خارجه پیگیر ویزاها هستیم تا ان شاء الله هیئت اعزامی به موقع در جلسه حضور داشته باشند. زیرا دفاعیات و عكس العمل های جلسات حضوری كاملا متفاوت است و از سویی طرف دیگر ما در اروپا حضور دارد و می تواند در جلسه باشد. این دادگاه باید عادلانه و با حضور دو طرف برگزار شود. در صورت عدم موفقیت برای حضور، دادگاه را به تعویق می اندازیم. یا اگر به دلیل شرایط كرونا همچنان نتوانیم حضور پیدا كنیم باید هر دو گروه بصورت آنلاین در دادگاه شركت كنند تا عدالت برقرار شود.
میراسماعیلی درباره لایحه شكایت ایران توضیح داد: مراحل پایانی آن در حال انجام است. در این مدت كه تعلیق موقتی بود ابتدا درخواست رفع تعلیق داشتیم. شرایط و ادعاهای فدراسیون جهانی را كاملا رد كردیم. با تائید مرحله دوم شروطی برای برداشتن تعلیق گذاشتند مبنی براینكه اگر جودوكاران ما با جودوكاران رژیم صهیونیستی به صورت نمادین مسابقه بدهند تعلیق رفع خواهد شد. ما باز هم اعتراض كردیم و در نهایت این دو پرونده تجمیع شد و لوایح داده شد. لایحه پایانی كه بیشترین توضیحات و دفاعیات را در آن داشتیم ارسال خواهیم كرد كه البته هنوز دو سه هفته زمان داریم.
دو هفته گذشته یك جلسه 4 ساعته با حضور دكتر علی نژاد برگزار كردیم و نظرات وزارت را گرفتیم. نامه ای هم به صالحی امیری، رئیس كمیته ملی المپیك ارسال كردیم كه تمام مكاتبات فدراسیون جهانی مربوط به پرونده جودو را در اختیار قرار دهند. ایشان نیز اعلام كردند كه فدراسیون جهانی نسبت به قبل از انتخابات و تغییراتی كه در فدراسیون رخ داده نامه ای ارسال كرده كه می تواند برگ برنده ای برای ما باشد.
وی اعلام كرد: ما پنجشنبه با وكلای پرونده و شهود پرونده سیدنصرالله سجادی، محمدرضا داورزنی و مجید زارعیان جلسه نهایی را برگزار می كنیم. لایحه تكمیل شده و منتظر اعمال نقطه نظرات هستیم تا اینكه هفته آینده لایحه نهایی ارسال شود.
رئیس فدراسیون جودو درباره هیئت اعزامی كه شامل آرش میراسماعیلی، سیدنصرالله سجادی، محمدرضا داورزنی، مجید زارعیان و وكیل حقوقی این پرونده است به رادیو ورزش توضیح داد: صالحی امیری هم در لیست این اعزام بود زیرا ادعاها به نوعی متوجه ایشان است و در پرونده درج شده و ادعا می كنند شخص اول كمیته ملی المپیك به سعید مولایی این موضوع را گفته و ما این ادعا را رد كرده ایم. با توجه به شان صالحی امیری كه رئیس كمیته ملی المپیك است در كمیته ای كه تشكیل دادیم تشخیص داده شد كه ایشان در دادگاه شركت نكنند و به جای ایشان دكتر سجادی كه مكاتباتی با IOC داشت حضور پیدا كنند. دستیار وكیل پرونده نیز جز هیئت اعزامی به دادگاه CAS است.
شما می توانید از طریق فایل صوتی پیوست شونده این گفتگو باشید.
برنامه "ورزش ایران، ورزش های رزمی" سه شنبه 24 تیر با سبحان اكرامی و كارشناسی فرید خطیری تقدیم شنوندگان شد. این برنامه روزهای سه شنبه از ساعت 9 تا10، به مدت 55 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
ورزش ایران(ورزش های رزمی)