ورزش ایران ورزش های رزمی سه شنبه ها از ساعت 09:00 به مدت 55دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران(ورزش هاي رزمي)

پروسه قانونی اعتراض به قضاوت داور در تکواندو

برنامه "مجله ورزش های رزمی" سه شنبه 8 آبان، با استاد حافظ مهدوی، رئیس کمیته داوران فدراسیون تکواندو، در ارتباط با قوانین مربوط داوری و اعتراض در قضاوت به گفتگو پرداخت.

1397/08/09
09:39

به گزارش رادیو ورزش؛ استاد حافظ مهدوی، رئیس کمیته داوران فدراسیون تکواندو، در پاسخ به این سوال که طی نشدن روند اصلی اعتراض چقدر می تواند در جریان یک مسابقه تأثیرگذار باشد، بیان کرد: در بحث داوری یک حدود اختیاراتی مربی و بازیکن دارند که نباید از آن حدود اختیارات عبور کنند و قانون این اجازه را به آنها نمی دهد. اعتراض در جریان مسابقات حق بازیکن و مربی است. ما هیچگاه این حق را انکار نمی کنیم؛ اما اعتراض باید قانونی باشد و مسیر قانونی خود را طی کند.
وی، ادامه داد: اینکه مربی یا بازیکن عدم توانایی خود را به حساب اشتباه در قضاوت ها بگذارد، بی انصافی است. تمام داوران ما تلاش می کنند که به بهترین وجه ممکن قضاوت کنند و کار خود را قانونی انجام دهند. گاهی پیش می آید که داوران در قضاوت دچار اشتباه می شوند و ما هم این مسئله را قبول داریم؛ اما قانون برای این بخش هم چاره ای اندیشیده است.
طبق قوانین فدراسیون جهانی تکواندو مربی می تواند از طریق کشیدن کارت ویدیو ریپلی به حق قانونی خود برسد. زمانیکه کارت بسوزد و اعتراض مربی پذیرفته نشود، بعد از آن به هیچ عنوان مربی نمی تواند نسبت به وقایعی که رخ می دهد، اعتراض کند؛ اگر هم اعتراضی داشته باشد، ضمن اینکه به آن توجهی نمی شود، بر این اعتراض یک برخورد سخت قانونی هم شاهد خواهیم بود.
رئیس کمیته داوران فدراسیون تکواندو، نیز در پاسخ به این پرسش که قوانین بین المللی در این رابطه چه تصمیمی می گیرند و برای این رفتار چه تعریفی دارند، اظهار داشت: قانون برای این بخش هم یک سری موارد را وضع کرده است که ابزار دست داور است و براساس آن می تواند قضاوت کند. اگر مربی و یا بازیکن از نحوه اجرای قوانین پیروی نکنند؛ همچنان به اعتراض خود ادامه دهند و فضا را ملتهب کنند، داور می تواند 2 اخطار پشت سر هم و سپس کارت زرد به وی نشان دهد و اگر شرایط ادامه داشت، بازی را به اتمام برساند. سپس گزارش کتبی خود را به کمیته برگزاری مسابقات تحویل دهد که جلسه کمیته قضایی و انضباطی برای این مسئله تشکیل شود و با وی برخورد قانونی شود.
برنامه "مجله ورزهای رزمی" کاری از گروه مسابقات ورزشی، با کارشناسی فرید خطیری روزهای سه شنبه از ساعت 9:05 تا10:00، به مدت 55 دقیقه تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش ایران(ورزش های رزمی)