جهان ورزش (ورزش های رزمی) سه شنبه ها از ساعت 09:00 به مدت 55دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران(ورزش هاي رزمي)

دلایل حذف زودهنگام جودوكاران ایران در كاپ آزاد روسیه

برنامه "مجله ورزشهای رزمی" سه شنبه 25 اردیبهشت، در گفتگو با سید مجید زارعیان، كارشناس رشته ورزشی جودو، به بررسی علل عملكرد ضعیف جودوكاران كشور در كاپ آزاد روسیه پرداخت.

1397/02/26
09:09

به گزارش رادیو ورزش؛ سید مجید زارعیان، كارشناس رشته ورزشی جودو، در ارتباط با اعزام 8 جودوكار كشورمان به كاپ آزاد روسیه و ضربه فنی شدن همه ورزشكاران در دور اول رقابتها گفت: این رقابتها پایین ترین سطح مسابقات اوپن اروپا به شمار می رود و اصلا دلیلی برای اعزام جودو كاران ما به این مسابقات وجود نداشت.
وی افزود: جودوكارانی كه از سال 2015 تا 2017 در مسابقات آزاد شركت كردند، همه جزء جوانان و نوجوانان بودند كه در اروپا مدال آورده بودند. اگر هدف این بود كه ورزشكارانمان میدان ببیند، اردوی مشترك می گذاشتند. چرا در اوزان 60، 81 و +100 كه بضاعت داریم، ورزشكار اعزام نكردند؟!
زارعیان با تاكید بر عدم آمادگی جودوكاران هم به لحاظ روحی و هم به لحاظ جسمانی یادآور شد: اگر قرار بود این ورزشكاران برای مسابقات جاكارتا منتخب شوند، بهتر بود به "گرندپریكس" چین كه رقابتهای بعدی است و اسامی شان داده شده، شركت می كردند. جودو ورزشی است كه باید 4،5 دقیقه سخت بجنگی و حتی ممكن است به امتیاز طلایی هم كشیده شود. وقتی ورزشكار در 40 ثانیه، یعنی هنوز خود را روی تشك پیدا نكرده ضربه فنی می شود، نشان می دهد این ورزشكار از لحاظ روانی آماده نبوده است.
زارعیان ادامه داد: عیار جودوی ما در این مسابقات مشخص شد. ما پشت مدال 3 قهرمان خوب كشورمان یعنی جواد محجوب، بریمانلو و سعید مولایی خودمان را قایم كرده ایم و می گوییم جودوی ما خوب است.
وی در خصوص سبك متداول در جودو و نقش آفرینی آن در كسب امتیاز اشاره كرد: ما وقتی حرف از سبك می زنیم، افراد تصور می كنند كه سبك های جودو مانند سبك های مختلف كاراته است. اما اینطور نیست. در واقع ما تاكتیك هایی كه كشورهای مختلف برای خود اتخاذ می كنند تا روی تشك بتوانند پیروز شوند را سبك جودو می گوییم. قبل از مسابقات پكن استفاده از دست آزاد بود و به خاطر آن اخطار نمی دادند و اخراج نمی كردند. آن زمان جودو تلفیقی بود؛ اما بعد از مسابقات پكن برای اینكه این رشته زیباتر و حاشیه های آن كمتر شود، به جودوی كلاسیك یا جودوی ژاپنی روی آوردند.
برنامه "مجله ورزهای رزمی" كاری از گروه مسابقات ورزشی، با كارشناسی فرید خطیری روزهای سه شنبه از ساعت 9:05 تا10:00، به مدت 55 دقیقه تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش ایران(ورزش های رزمی)