جهان ورزش (ورزش های رزمی) سه شنبه ها از ساعت 09:00 به مدت 55دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران(ورزش هاي رزمي)

عملكرد جودوكاران نابینا و كم بینا در جام جهانی تركیه

برنامه "مجله ورزش های رزمی" روز سه شنبه 11 اردیبهشت، به نحوه عملكرد رقابتهای تیم ملی نابینایان و كم بینایان در رشته جودو و نتایج كسب شده در این رقابتها اختصاص داشت.

1397/02/11
12:05

به گزارش رادیو ورزش؛ تیم ملی جودو نابینایان و كم بینایان كشور برای حضور در رقابتهای جام جهانی عازم شهر آنتالیا شد و در پایان رقابتها با كسب 2 مدال برنز در اوزان انفرادی و یك برنز تیمی رتبه سوم را از آن خود كرد.
محمدرضا حاج یوسف زاده، سرمربی این تیم در ارتباط با آمادگی تیم اعزامی به این رقابتها گفت: در بخش انفرادی با توجه به اینكه با 6 ورزشكار از 7 وزن اعزام شدیم، توانستیم 2 مدال برنز در اوزان 66 كیلوگرم توسط رضا غلامی از خراسان رضوی و در وزن +100 كیلوگرم توسط خیرالله زاده از مازندران كسب كنیم. همچنین در مسابقات تیمی هم موفق شدیم مشتركاً با تیم روسیه سوم شویم.
وی در خصوص سطح كمی و كیفی مسابقات یادآور شد: با توجه به اینكه بنده 2 دهه تمام مربی، سرمربی و مدیر تیم های ملی بوده ام، اصلاً تصور نمی كردم در سطح كم بینایان یا نابینایان، مسابقات با چنین ابعاد گسترده ای برگزار شود. در هر دو بخش آقایان و بانوان نزدیك به 40 تیم حضور داشتند. رقابتها تقریباً مشابه مسابقات جهانی و استانداردهای آسیایی برگزار شد.
حاج یوسف زاده، در پاسخ به تفاوتهای قوانین رشته جودو برای نابینایان و كم بینایان با افراد سالم گفت: 90 درصد قوانین مشابه با افراد سالم است. اما از نظر قواعد داوری یك سری تفاوت ها وجود دارد. كسی كه درصد كمی از بینایی برخوردار است در مقابل نابینای مطلق، نمی تواند برخورد تحقیر آمیز داشته باشد و آن را هل بدهد یا روی زمین بكشد.
سرمربی جودو نابینایان و كم بینایان، اشاره ای هم به نحوه آماده سازی برای حضور در رقابتهای جهانی و نیز افتخارات این تیم داشت و اظهار كرد: بنده 3 ماه قبل از المپیك تیم را تحویل گرفتم و از اردیبهشت سال گذشته در چند رویداد مهم شركت كردیم. ما در مسابقات كشورهای اسلامی با 3 ورزشكار توانستیم یك نقره كسب كنیم. در مسابقات آسیایی ازبكستان موفق شدیم در تیمی مقام دوم و در انفرادی مقام سوم را بدست بیاوریم. در رقابتهای وُردكاپ ازبكستان سال گذشته با 3 ورزشكار توانستیم یك مقام پنجمی و یك مقام اولی كسب كنیم. اسفند ماه در تورنمنت تركیه حضور پیدا كردیم كه در این تورنمنت 10 كشور صاحب نام در جودو شركت داشتند.
برنامه "مجله ورزشهای رزمی" كاری از گروه مسابقات ورزشی، با كارشناسی فرید خطیری روزهای سه شنبه از ساعت 9:05 تا10:00، به مدت 55 دقیقه تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش ایران(ورزش های رزمی)