صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سه شنبه ها از ساعت 09:00 به مدت 55دقیقه

برنامه "مجله ورزش های رزمی" روز سه شنبه 11 اردیبهشت، به نحوه عملکرد رقابتهای تیم ملی نابینایان و کم بینایان در رشته جودو و نتایج کسب شده در این رقابتها اختصاص داشت.

به گزارش رادیو ورزش؛ تیم ملی جودو نابینایان و کم بینایان کشور برای حضور در رقابتهای جام جهانی عازم شهر آنتالیا شد و در پایان رقابتها با کسب 2 مدال برنز در اوزان انفرادی و یک برنز تیمی رتبه سوم را از آن خود کرد.
محمدرضا حاج یوسف زاده، سرمربی این تیم در ارتباط با آمادگی تیم اعزامی به این رقابتها گفت: در بخش انفرادی با توجه به اینکه با 6 ورزشکار از 7 وزن اعزام شدیم، توانستیم 2 مدال برنز در اوزان 66 کیلوگرم توسط رضا غلامی از خراسان رضوی و در وزن +100 کیلوگرم توسط خیرالله زاده از مازندران کسب کنیم. همچنین در مسابقات تیمی هم موفق شدیم مشترکاً با تیم روسیه سوم شویم.
وی در خصوص سطح کمی و کیفی مسابقات یادآور شد: با توجه به اینکه بنده 2 دهه تمام مربی، سرمربی و مدیر تیم های ملی بوده ام، اصلاً تصور نمی کردم در سطح کم بینایان یا نابینایان، مسابقات با چنین ابعاد گسترده ای برگزار شود. در هر دو بخش آقایان و بانوان نزدیک به 40 تیم حضور داشتند. رقابتها تقریباً مشابه مسابقات جهانی و استانداردهای آسیایی برگزار شد.
حاج یوسف زاده، در پاسخ به تفاوتهای قوانین رشته جودو برای نابینایان و کم بینایان با افراد سالم گفت: 90 درصد قوانین مشابه با افراد سالم است. اما از نظر قواعد داوری یک سری تفاوت ها وجود دارد. کسی که درصد کمی از بینایی برخوردار است در مقابل نابینای مطلق، نمی تواند برخورد تحقیر آمیز داشته باشد و آن را هل بدهد یا روی زمین بکشد.
سرمربی جودو نابینایان و کم بینایان، اشاره ای هم به نحوه آماده سازی برای حضور در رقابتهای جهانی و نیز افتخارات این تیم داشت و اظهار کرد: بنده 3 ماه قبل از المپیک تیم را تحویل گرفتم و از اردیبهشت سال گذشته در چند رویداد مهم شرکت کردیم. ما در مسابقات کشورهای اسلامی با 3 ورزشکار توانستیم یک نقره کسب کنیم. در مسابقات آسیایی ازبکستان موفق شدیم در تیمی مقام دوم و در انفرادی مقام سوم را بدست بیاوریم. در رقابتهای وُردکاپ ازبکستان سال گذشته با 3 ورزشکار توانستیم یک مقام پنجمی و یک مقام اولی کسب کنیم. اسفند ماه در تورنمنت ترکیه حضور پیدا کردیم که در این تورنمنت 10 کشور صاحب نام در جودو شرکت داشتند.
برنامه "مجله ورزشهای رزمی" کاری از گروه مسابقات ورزشی، با کارشناسی فرید خطیری روزهای سه شنبه از ساعت 9:05 تا10:00، به مدت 55 دقیقه تقدیم شنوندگان می شود.

مرتبط با این خبر

  • فرجی مشاور امور پارلمانی کمیته ملی المپیک شد

  • سرمربی تیم ملی پومسه میهمان ویژه رادیو ورزش

  • مسیر موفقیت کاراته کشور و کسب نخستین نایب قهرمانی جهان

  • طرحی جدید در فدراسیون جهانی کاراته

  • مدیریت قوی ووشوی کشور و 10 سال ماندن در اوج

  • بیست و چهارمین دوره رقابتهای کاراته قهرمانی جهان آغاز شد

  • پروسه قانونی اعتراض به قضاوت داور در تکواندو

  • گپ و گفتی با حاج یوسف زاده، سرمربی تیم جودوی نابینایان و کم بینایان

  • نتایج درخشان تیم جودوی نابینایان و کم بینایان در بازیهای پاراآسیایی

  • فرزان عاشورزاده، سونامی تکواندوی جهان