جهان ورزش (ورزش های رزمی) سه شنبه ها از ساعت 09:00 به مدت 55دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران(ورزش هاي رزمي)

زمان برگزاری اولین مسابقات قهرمان كشوری دفاع شخصی

برنامه "مجله ورزش های رزمی" سه شنبه 3 بهمن، ضمن مرور اخباری از ورزش های رزمی با جواد ملكی، دبیر كمیته دفاع شخصی پیرامون این رشته ورزشی و فعالیت های كمیته گفتگو كرد.

1396/11/03
13:37

به گزارش رادیو ورزش؛ جواد محجوب، جودوكار ملی پوش كشورمان توانست در رقابتهای جودو گرندپری تونس در حالیكه جایگاه 64 رتبه بندی جهانی را به خود اختصاص داده، در وزن +100 كیلوگرم صاحب مدال نقره شود.
جواد ملكی، دبیر كمیته دفاع شخصی در فدراسیون جودو، كوراش و جوجیتسو، در پاسخ به این سوال كه كمیته دفاع شخصی از چه سالی آغاز به كار كرد و هدف از تشكیل این كمیته چه بوده است، عنوان كرد: این كمیته كار خود را عملاً از سال 85 زیر نظر فدراسیون جودو آغاز كرد. مجوز كمیته دفاع شخصی از سال 92 به صورت رسمی از وزارت ورزش اخذ شد و از آن سال تا به اكنون با قدرت به فعالیت خود ادامه داده است. تقریباً بیش از 4500 مربی و حدود 400 داور در رشته دفاع شخصی تربیت شده اند.
وی، نیز در پاسخ به این سوال كه چه تعداد ورزشكار زیر نظر كمیته دفاع شخصی مشغول تمرین هستند، گفت: با توجه به اینكه این سیستم از دل نیروهای مسلح بیرون آمده و زیر نظر فدراسیون جودو قرار گرفته است، تقریباً تمام كاركنان نیروهای مسلح تحت پوشش این سیستم هستند. تعداد نفرات تحت آموزش و فراگیران این رشته بسیار زیاد است و شاید از یك میلیون نفر هم بیشتر باشد.
ما علاوه بر طرح درس نیروهای مسلح كه طرح درس مشخص و مختص خود را دارند، طرح درس جدایی هم برای عموم مردم داریم.
دبیر كمیته دفاع شخصی، خاطرنشان كرد: اولین مسابقات قهرمانی كشوری دفاع شخصی را انشالله امسال اواخر بهمن ماه زیر نظر فدراسیون جودو برگزار خواهیم كرد. این مسابقات برای عموم مردم تدارك دیده شده است؛ هرچند كه ممكن است تیم هایی از نیروهای مسلح در آن شركت كنند.
ملكی، در خصوص نحوه برگزاری مسابقات اظهار داشت: مسابقات معمولاً از نظر افراد شبیه جوجیتسو است؛ اما زمانیكه به صورت تخصصی و كارشناسانه نگاه می كنیم، به تفاوت های زیادی ممكن است پی ببریم؛ مانند تفاوت تكنیك های كشتی و جودو كه از دید افراد عادی به سختی شناسایی می شود. این رشته تركیبی از فنون ضربه ای و پرتابی است.
برنامه "مجله ورزشهای رزمی" كاری از گروه مسابقات ورزشی، با كارشناسی فرید خطیری روزهای سه شنبه از ساعت 9:05 تا10:00، به مدت 55 دقیقه تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش ایران(ورزش های رزمی)