جهان ورزش (ورزش های رزمی) سه شنبه ها از ساعت 09:00 به مدت 55دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران(ورزش هاي رزمي)

صافی: تیم ملی پاراكاته رسمیت یافت

سرمربی تیم پارا كاراته گفت: تیم ملی پاراكاراته رسمیت یافت و برای حضور در مسابقات جهانی نیاز به حمایت فدراسیون كاراته داریم.

1402/05/14
13:11

مجید صافی سرمربی تیم پاراكاراته در گفت‌و‌گو با برنامه جهان ورزش رادیو ورزش بیان كرد: با توجه به اینكه تیم پاراكاراته با شركت در دومین دوره قهرمانی آسیا با چهار طلا و یك برنز قهرمان شد سه دلیل برای خوشحالی وجود دارد اول اینكه تیم ملی پاراكاراته رسمیت یافت دوم اینكه تیم پاراكاراته در اولین حضور خود قهرمان آسیا شد و سوم اینكه پاراكاراته با توجه به حركات و رفتار جوانمردانه در این مسابقات، جهانی شد و فیلم این ورزشكاران در همه جای دنیا پخش شد.

وی ادامه داد: پاراكاراته سال‌هاست كه فعالیت می‌كند، اما امسال شرایط برای اعزام به مسابقات قهرمانی آسیا مهیا شد و ما 6 ورزشكار را اعزام كردیم كه 5 پسر و یك دختر بودند و از این شش نفر توانستیم 5 مدال كسب كنیم كه چهار طلا و یك برنز بود و با این مدال‌ها قهرمان آسیا شدیم و در یك روز چهار بار پرچم كشورمان به اهتزاز درآمد.

صافی در مورد مسائل داوری و قوانین پارا كاراته گفت: قوانین پاراكاراته با قوانین كاراته نرمال تفاوت دارد. با توجه به اینكه مسابقات در پاراكاراته در سه بخش اساسی، عمده و استایل‌های مختلف برگزار می‌شود مثلاً نابینایان دو بخش خفیف، شدید و معلولین ذهنی و فكری شامل اوتیسم، سندروم دان و معلولین جسمی و حركتی در چهار بخش با ویلچر و بالاتنه شركت می‌كنند كه این‌ موارد باعث می‌شود قوانین داوری تغییراتی داشته باشد و در استایل‌های مختلف هم برای داور و هم مربی شرایط ویژه‌ای قرار بدهند.

سرمربی تیم پاراكاراته اظهار كرد: مسابقات در 8 كلاس برگزار شد كه هر كشور هم می‌توانست سه نماینده در هر كلاس داشته باشد و ما می‌توانستیم با 24 شركت كننده در این مسابقات شركت كنیم، اما با توجه به شرایط عزیزان ورزشكار و محدودیت‌های زمانی فقط با 6 ورزشكار در این مسابقات شركت كردیم و توانستیم بالاتر از تمام كشورها قرار بگیریم و قهرمان آسیا شویم.

صافی درمورد رویدادهای پیش‌رو گفت: در بازی‌های مجارستان شركت می‌كنیم و برای گسترش پاراكاراته برنامه‌ریزی‌ كردیم كه پاراكاراته در بازی‌های آسیایی دوره بعد و پارالمپیك 2028 لس آنجلس شركت كند كه باید برنامه‌ریزی ویژه‌ای داشته باشیم چون با توجه به سرمایه‌گذاری كه دیگر كشورها برای پاراكاراته دارند نباید از آنها عقب بمانیم.

وی گفت: 10 روز دیگر هم مسابقات جایزه بزرگ در كشور مراكش برگزار می‌شود كه ما به علت محدودیت‌ها نتوانستیم در این مسابقات شركت كنیم و از فدراسیون كاراته درخواست حمایت كامل برای حضور در مسابقات جهانی را داریم.

برنامه جهان ورزش از شنبه تا پنجشنبه از شبكه رادیویی ورزش موج اف ام ردیف 92 مگاهرتز تقدیم شنوندگان می‌شود.
انتهای پیام/

دسترسی سریع
ورزش ایران(ورزش های رزمی)