از ساعت به مدت

رادیو ورزش

ورزش ايران (دو و ميداني)

رئیس سابق فدراسیون: خطرسقوط سخت دوومیدانی!

برنامه ورزش ایران (دوومیدانی) یکشنبه 29 تیر با حضور رئیس سابق فدراسیون دوومیدانی به موضوع تهدیداتی که دوومیدانی ایران را در خطر قرار می دهد؛ پرداخت.

1399/04/30
07:24

به گزارش رادیو ورزش، محمدرضا کاظمی آشتیانی در مورد وضعیت دوومیدانی کشور اظهار داشت: وضعیت دوومیدانی آنقدر بد شده است که باید بگویید کجای آن مشکل ندارد. یک عده فکر می‌کنند مشکل این رشته نداشتن رئیس است، اما اگر رئیس هم بیاید باز هم حل نمی‌شود، چون این مشکلات سالهاست که در هم تنیده‌اند و احتیاج به رسیدگی خاص می‌خواهد. برای اینکه بدانیم مشکلات چیست باید به یک سطحی از آگاهی برسیم و با پشتیبانی منابع مالی و انسانی بتوانیم نقاط مثبت را بهبود ببخشیم و نقاط منفی را برطرف کنیم.
* بیش از 90 درصد توان دوومیدانی خارج از آن است
وی ادامه داد: اگر توان و پتانسیل دوومیدانی را صددرصد فرض کنیم، بیش از 90 درصد آن خارج از دوومیدانی است و کمتر از 3 تا 5 درصد در خود این رشته است. با کمال تعجب در حالی که چند ماه از دوران سرپرستی فدراسیون می‌گذرد، هنوز هیچ گونه دعوت و فراخوانی برای همدلی و همگرایی پتانسیل دوومیدانی ندیده‌ایم.
رئیس سابق فدراسیون دوومیدانی که با رادیو ورزش صحبت می‌کرد، گفت: دوومیدانی ما چند مشکل دارد که اولین مورد کلان نگری بر خود دوومیدانی است. باید ببینیم دیدگاه وزارت ورزش نسبت به اصلی ترین ورزش دنیا چیست. آیا دیدگاهی که داشته و اثرات مدیریت آن خوب بوده است یا خیر. اگر نابسامانی در سطح کلان کشور بوده، به طور قطع دوومیدانی هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: مورد دوم بودجه این رشته است. اگر رئیس بگوید بودجه من کافی است به نظر من در نحوه این مخارج عدم کفایت انجام می‌شود. حال اگر بگوید بودجه ناکافی است باید از کسانی که می‌توانند بودجه بیاورند درخواست کمک کند. مگر برای خدمت نیامده‌اند؟ باید از همه کمک بگیرند که به طور قطع این کار صورت نگرفته است. اگر شده بود، باید تا الان حس می‌کردیم.
*چرا باید یک رشته را نابود کنیم که بگوییم ورودی گرفته‌ایم؟
کاظمی آشتیانی با تاکید بر اینکه نظارت مستمر و دقیق بر فدراسیون و دومیدانی کشور وجود ندارد، گفت: مثلا می‌گویند 6 سهمیه المپیک گرفته ایم، اما ورزشکار در روز مسابقه رکوردش به مراتب پایین تر از رکورد ورودی است. در پرتاب‌ها و پرش‌ها هم این مسائل را دیده‌ایم. پس یک جای کار ایراد دارد و مستنداتش هم موجود است. متاسفانه برخی مسئولین وقت در این مورد ضربه زدند، چون ورودی‌ها دقیق نبوده است. چرا باید یک رشته را نابود کنیم که بگوییم ورودی گرفته‌ایم؟
*چیزی که دوومیدانی با آن چالش دارد افول ستاره ها است
وی عنوان کرد: چیزی که دومیدانی با آن چالش دارد افول ستاره ها است. یک زمانی وقتی می‌خواستیم ورزشکاران 400 متر را معرفی کنیم، 15، 16 نفر زیر 47 ثانیه داشتیم. الان هیچ چیزی وجود ندارد. پشتوانه سازی وجود ندارد و غیر ممکن است که دیگر بتوانید ورزشکار پرش طول پیدا کنید. چون هرکسی بخواهد بیاید با خود می‌گوید چند سال باید کار کنم که رکورد 8.17 متر را 8.18 کنم. خیلی از رشته ها را به همین شکل نابود کردیم.
رئیس سابق فدراسیون دوومیدانی مسئله دیگر دوومیدانی را دانش مربیان دانست و گفت: آیا ما کار پژوهشی در دوومیدانی انجام می‌دهیم؟ خیر. زمانی می‌توانید کار پژوهشی کنید که بودجه خوب داشته باشید.
*دوومیدانی در سقوط سختی قرار دارد
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش تاکید کرد: دوومیدانی در سقوط سختی قرار دارد که جمع کردن آن بسیار مشکل است. به همه این مشکلات باید انتخابات فدراسیون را هم باید اضافه کنیم. بلاتکلیفی مشکل دوومیدانی نیست بلکه مشکل آن چیزهایی بود که عرض کردم. موضوعی که وجود دارد اینکه مشخص نیست چه کسی برای دوومیدانی ایران تصمیم می‌گیرد. زمانیکه در فدراسیون بودم شنیدم که نماینده ای از هند برای بازدید از آفتاب انقلاب می خواهد به ایران بیاید در حالی که من به عنوان رئیس خبر نداشتم. بعد از متوجه شدن نامه‌ای به کنفدراسیون آسیا فرستادم و گفتم او نیاید، اما در نهایت آمد و بازدید هم کرد!
کاظمی آشتیانی با اشاره به بحث دوپینگ گفت: مشکل بزرگتری هم دوومیدانی دارد که آن هم دوپینگ است. دوپینگ در فدراسیون رها شده است. آن زمان ما با خون دل دوپینگ را کنترل کردیم، اما الان کنترلش خارج شده است و همه اینها تبدیل به مشکل می‌شود.

دسترسی سریع
ورزش ایران (دو و میدانی)