از ساعت به مدت

رادیو ورزش

ورزش ايران (دو و ميداني)

چرا اقبال عمومی به دوومیدانی کم است؟

برنامه "ورزش ایران دو و میدانی" یکشنبه 24 شهریور، با محمد وجدان زاده، کارشناس دوومیدانی، درباره علل گرایش ضعیف مردم به ورزش دو و میدانی گفتگو کرد.

1398/06/24
11:36

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ محمد وجدان زاده، کارشناس دوومیدانی، در پاسخ به این سوال که چرا در کشور ما اقبال عمومی به ورزش دو ومیدانی کم است و برای گرایش مردم به این رشته باید چه کرد، اظهار داشت: یکی از علل توجه نکردن به استعدادهایی است که شکوفا می شوند. در ایران ما اگر ورزشکار خود شغلی داشته باشد و از نظر مالی تأمین باشد و بتواند ادامه بدهد، زندگی اش برقرار است؛ در غیر اینصورت ورزشکار به محض اینکه ورزش را کنار می گذارد، سقوط می کند. نکته دوم عدم توجه دستگاه های آموزش و پرورش، دانشگاه ها و تربیت بدنی به این رشته است. دستگاه تربیت بدنی می گوید کار ما اجرایی است، نه قهرمان پروری. ما هم می گوییم اگر قرار است شما اجرا کنید، باید یک حمایتی هم از ورزشکاران داشته باشید.

وی تصریح کرد: کیهانی کار کرده است؛ اما متأسفانه ما تک بعدی کار می کنیم. هر مسئولی که می آید، اگر آینده را درنظر بگیرد و دید وسیعی داشته باشد، می تواند زیرساخت های خوبی را فراهم کند. اینکه رئیس فدراسیون در دوره 4 ساله خود مسابقاتی برگزار کند، به شهرستان ها برود و نظر تعدادی را جلب کند که دو ومیدانی نمی شود.

وجدان زاده، ادامه داد: یکی از علل این است که مردم هنوز به آن خودباوری نرسیده اند که حرکت چه فوایدی برای آنها دارد. خصوصی سازی ها، باشگاه ها، امتیاز بندی و مسائل اقتصادی حاکم باعث می شود، مردم از این رشته فاصله بگیرند. اگر ما در پارک ها مربیان مجرب و کارآزموده ای قرار دهیم و امکانات لازم را در اختیار آنها بگذاریم، به این هدف نزدیکتر خواهیم شد. اکنون مدارس غیرانتفاعی به دلیل نداشتن امکانات لازم مجبور هستند اقدام به اجاره سالن ها کنند. اجاره سالن ها هم به دلیل اینکه هزینه زیادی می خوهد، متأسفانه ساعات ورزش تبدیل به ساعات بیکاری می شود.

از دیگر علل کم توجهی به مربیان سازنده و ورزشکار است. ما استعداد زیاد داریم. حضور فیزیکی مربیان در میادین ورزش بسیار مهم است. ما باید از همگانی شروع کنیم و نیز لازم است مسئولین حمایت لازم را داشته باشند. ما نباید تک بعدی پیش برویم.

برنامه ورزش ایران دو و میدانی، با اجرای زورقچیان و کارشناسی چراتی، روزهای یکشنبه ساعت 9:00 به مدت 60 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم علاقه مندان می شود.

دسترسی سریع
ورزش ایران (دو و میدانی)