از ساعت به مدت

رادیو ورزش

ورزش ايران (دو و ميداني)

دویدن در هوای گرم بهتر است یا هوای سرد؟


برنامه "ورزش ایران دو و میدانی" یکشنبه 19 خرداد، علاوه بر مرور اخباری از دو و میدانی، با محمد وجدان زاده، مربی و پیشکسوت دو و میدانی، گفتگویی انجام داد.

1398/03/19
13:03


به گزارش رادیو ورزش؛ در مرحله پایانی مسابقات دو و میدانی جایزه بزرگ آسیا که عصر روز جمعه (17 خرداد) در چونگ کینگ چین برگزار شد نمایندگان دو و‌میدانی ایران به یک مدال طلا و دو‌ مقام چهارمی دست یافتند.
طرح استعدادیابی و آموزش دو و میدانی ویژه نونهالان و نوجوانان در مجموعه ورزشی 15 خرداد با مربیگری خانم راهبه فتاحی زیر نظر هیئت دو و میدانی شهرستان کرمانشاه بزودی آغاز خواهد شد.
محمد وجدان زاده، مربی و پیشکسوت دو و میدانی، در پاسخ به این سوال که آیا دویدن در هوای گرم بهتر است یا دویدن در هوای سرد، عنوان کرد: معمولاً در شهرهای مختلف به دلیل وجود شرایط آب و هوایی گوناگون، یک پروسه عظیم را باید درنظر بگیریم. در هوای سرد بدن بیشتر می تواند فعالیت داشته باشد؛ زیرا در این هوا نیاز است که بدن را بیشتر تحت فشار بگذاریم و گرم کنیم.
در کشورهای شمالی جهان که برودت هوا شاید به 20 درجه زیر صفر هم برسد، قهرمانانی در سطح دنیا داشته ایم. مسئله مهمی که اینجا وجود دارد، سازگاری با شرایط آب و هوایی و داشتن اطلاعات کافی، مربی خوب و استفاده از مایعات به اندازه کافی است. ما یک نظر علمی و یک نظر فرضی داریم. از نظر علمی تا 20 درجه زیر صفر و 20 درجه بالای صفر می توانیم بدن را سازگار کنیم؛ منتها زمانیکه در هوای گرم تمرین می کنیم، مصرف مایعات به مراتب باید بیشتر باشد.
وی، تصریح کرد: در هوای گرم تعریق هم از طریق حرکت و هم از طریق تابش آفتاب صورت می گیرد؛ بنابراین خون یک مقدار غلیظ تر می شود. در این شرایط باید از مایعات مناسب بیشتر استفاده کنیم. بهتر است بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر شدت ورزش را کاهش بدهیم؛ یعنی کارهای پرفشار را انجام ندهیم و بیشتر روی کارهای تکنیکی و تاکتیکی کار کنیم. شدت تمرین را باید در ساعات 6 تا 10 صبح و یا بعد از ظهر انجام بدهیم.
وجدان زاده، در پایان گفت: به طور کلی نظر دانشمندان در رابطه با تمرین در هر دو هوای گرم و سرد مثبت است و انتخاب آن بستگی به شرایط سازگاری بدن دارد که کدام پروسه را انتخاب کنیم.
برنامه ورزش ایران دو و میدانی، با اجرای زورقچیان و کارشناسی جهانگیر چراتی، روزهای یکشنبه، ساعت 9:00 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش ایران (دو و میدانی)