جهان ورزش (دو و میدانی) یك شنبه از ساعت 09:05 به مدت 55دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران (دو و ميداني)

دویدن در هوای گرم بهتر است یا هوای سرد؟


برنامه "ورزش ایران دو و میدانی" یكشنبه 19 خرداد، علاوه بر مرور اخباری از دو و میدانی، با محمد وجدان زاده، مربی و پیشكسوت دو و میدانی، گفتگویی انجام داد.

1398/03/19
13:03


به گزارش رادیو ورزش؛ در مرحله پایانی مسابقات دو و میدانی جایزه بزرگ آسیا كه عصر روز جمعه (17 خرداد) در چونگ كینگ چین برگزار شد نمایندگان دو و‌میدانی ایران به یك مدال طلا و دو‌ مقام چهارمی دست یافتند.
طرح استعدادیابی و آموزش دو و میدانی ویژه نونهالان و نوجوانان در مجموعه ورزشی 15 خرداد با مربیگری خانم راهبه فتاحی زیر نظر هیئت دو و میدانی شهرستان كرمانشاه بزودی آغاز خواهد شد.
محمد وجدان زاده، مربی و پیشكسوت دو و میدانی، در پاسخ به این سوال كه آیا دویدن در هوای گرم بهتر است یا دویدن در هوای سرد، عنوان كرد: معمولاً در شهرهای مختلف به دلیل وجود شرایط آب و هوایی گوناگون، یك پروسه عظیم را باید درنظر بگیریم. در هوای سرد بدن بیشتر می تواند فعالیت داشته باشد؛ زیرا در این هوا نیاز است كه بدن را بیشتر تحت فشار بگذاریم و گرم كنیم.
در كشورهای شمالی جهان كه برودت هوا شاید به 20 درجه زیر صفر هم برسد، قهرمانانی در سطح دنیا داشته ایم. مسئله مهمی كه اینجا وجود دارد، سازگاری با شرایط آب و هوایی و داشتن اطلاعات كافی، مربی خوب و استفاده از مایعات به اندازه كافی است. ما یك نظر علمی و یك نظر فرضی داریم. از نظر علمی تا 20 درجه زیر صفر و 20 درجه بالای صفر می توانیم بدن را سازگار كنیم؛ منتها زمانیكه در هوای گرم تمرین می كنیم، مصرف مایعات به مراتب باید بیشتر باشد.
وی، تصریح كرد: در هوای گرم تعریق هم از طریق حركت و هم از طریق تابش آفتاب صورت می گیرد؛ بنابراین خون یك مقدار غلیظ تر می شود. در این شرایط باید از مایعات مناسب بیشتر استفاده كنیم. بهتر است بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر شدت ورزش را كاهش بدهیم؛ یعنی كارهای پرفشار را انجام ندهیم و بیشتر روی كارهای تكنیكی و تاكتیكی كار كنیم. شدت تمرین را باید در ساعات 6 تا 10 صبح و یا بعد از ظهر انجام بدهیم.
وجدان زاده، در پایان گفت: به طور كلی نظر دانشمندان در رابطه با تمرین در هر دو هوای گرم و سرد مثبت است و انتخاب آن بستگی به شرایط سازگاری بدن دارد كه كدام پروسه را انتخاب كنیم.
برنامه ورزش ایران دو و میدانی، با اجرای زورقچیان و كارشناسی جهانگیر چراتی، روزهای یكشنبه، ساعت 9:00 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش ایران (دو و میدانی)