جهان ورزش (كشتی) شنبه از ساعت 09:05 به مدت 55دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران(كشتي)

اهمیت شناخت قوانین جدید كشتی در مسابقات جهانی

برنامه "ورزش ایران كشتی" شنبه 16 شهریور، با ناصر فروتن، رئیس كمیته داوران فدراسیون كشتی، در ارتباط با آشنایی تیم اعزامی به مسابقات جهانی با قوانین جدید كشتی به گفتگو پرداخت.

1398/06/16
13:37

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ ناصر فروتن، رئیس كمیته داوران فدراسیون كشتی، در پاسخ به این سوال كه آیا نكات مهم داوری در مسابقات جهانی به كشتی گیران متذكر شده است یا خیر، عنوان كرد: كشتی گیران و حتی مربیانی كه كنار تشك نشسته اند، حتماً باید نسبت به مقررات آگاه باشند. مسائلی كه در مسابقات جهانی اهمیت پیدا می كند، نحوه چلنج مربیان، فرارهای آخر كشتی، دانستن شرایط پیروزی در طول مسابقه است. این موارد چالش هایی است كه در اردوهای رده های مختلف متذكر شده ایم. هرگاه هم كه تیم ها درخواست كنند درخدمتشان هستیم تا انشالله تیم های كشتی كشورمان در مسابقات پیش رو متضرر نشوند.

فروتن، در مقابل این گفته كه شما به كادر فنی پیشنهاد مرور این نكات در اردوها را بدهید؛ شاید آنها به دلیل فشار تمرینات و آماده سازی بازیكنان به این مسائل توجه نكنند، اظهار داشت: ما در كشتی فرنگی یك نفر به نام سالار آقاولی داریم كه حدود 7 ماه است در اردو كنار كشتی گیران حضور دارد و نكات لازم را به فرنگی كاران ارائه می دهد. در رشته آزاد نیز به همین صورت اگر موردی درخواستی از ما داشته اند، در اردوها شركت كرده ایم. در این فرصت كوتاه یك سری چالش ها را از كشتی آزاد درآورده ایم كه كلیدی ترین آنها فرارهای آخر كشتی، جرائم خطاها و انگشت گرفتن، فرق بین كشتی پاسی با كشتی منفی، توضیحات اساسنامه اتحادیه جهانی كشتی است. قطعاً این موارد در یك هفته باقیمانده به مسابقات در اردوها متذكر خواهند شد.

دكتر سیفی، تصریح كرد: اخیراً اتفاقی در كشتی كشورمان رخ داد و موجب از دست رفتن طلای نوجوانان جهان توسط كشتی گیر كشورمان شد كه آن هم دست ندادن كشتی گیر كشورمان با مربی حریف بود. قانون دیگری كه وجود دارد، این است كه وقتی كسی قهرمان می شود و طلا می گیرد، می تواند پرچم كشورش را دور تشك بچرخاند.

فروتن، در این خصوص اظهار كرد: این موارد، همه قوانینی است كه در توضیحات اساسنامه اتحادیه جهانی كشتی آمده و روی سایت فدراسیون كشتی هم بارگذاری شده است. یك عیبی كه ما در كشتی كشورمان داریم، این است كه داورانمان با قوانین و مقررات یك مقدار دوستانه برخورد می كنند. ما تأكید كرده ایم كه حتماً خیلی محكم قوانین و مقررات اجرا شود تا خدایی ناكرده اتفاقی كه در رده نوجوانان برای كشتی گیرمان رخ داد و ایران از پله قهرمانی به سكوی دوم سقوط كرد، اتفاق نیافتد.

برنامه ورزش ایران كشتی، با اجرای اسكویی و كارشناسی دكتر سیفی و اطاعتی، روزهای شنبه ساعت 9:00 به مدت 60 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش ایران(كشتی)