ورزش ایران(کشتی) شنبه از ساعت 09:05 به مدت 55دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران(كشتي)

اهمیت شناخت قوانین جدید کشتی در مسابقات جهانی

برنامه "ورزش ایران کشتی" شنبه 16 شهریور، با ناصر فروتن، رئیس کمیته داوران فدراسیون کشتی، در ارتباط با آشنایی تیم اعزامی به مسابقات جهانی با قوانین جدید کشتی به گفتگو پرداخت.

1398/06/16
13:37

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ ناصر فروتن، رئیس کمیته داوران فدراسیون کشتی، در پاسخ به این سوال که آیا نکات مهم داوری در مسابقات جهانی به کشتی گیران متذکر شده است یا خیر، عنوان کرد: کشتی گیران و حتی مربیانی که کنار تشک نشسته اند، حتماً باید نسبت به مقررات آگاه باشند. مسائلی که در مسابقات جهانی اهمیت پیدا می کند، نحوه چلنج مربیان، فرارهای آخر کشتی، دانستن شرایط پیروزی در طول مسابقه است. این موارد چالش هایی است که در اردوهای رده های مختلف متذکر شده ایم. هرگاه هم که تیم ها درخواست کنند درخدمتشان هستیم تا انشالله تیم های کشتی کشورمان در مسابقات پیش رو متضرر نشوند.

فروتن، در مقابل این گفته که شما به کادر فنی پیشنهاد مرور این نکات در اردوها را بدهید؛ شاید آنها به دلیل فشار تمرینات و آماده سازی بازیکنان به این مسائل توجه نکنند، اظهار داشت: ما در کشتی فرنگی یک نفر به نام سالار آقاولی داریم که حدود 7 ماه است در اردو کنار کشتی گیران حضور دارد و نکات لازم را به فرنگی کاران ارائه می دهد. در رشته آزاد نیز به همین صورت اگر موردی درخواستی از ما داشته اند، در اردوها شرکت کرده ایم. در این فرصت کوتاه یک سری چالش ها را از کشتی آزاد درآورده ایم که کلیدی ترین آنها فرارهای آخر کشتی، جرائم خطاها و انگشت گرفتن، فرق بین کشتی پاسی با کشتی منفی، توضیحات اساسنامه اتحادیه جهانی کشتی است. قطعاً این موارد در یک هفته باقیمانده به مسابقات در اردوها متذکر خواهند شد.

دکتر سیفی، تصریح کرد: اخیراً اتفاقی در کشتی کشورمان رخ داد و موجب از دست رفتن طلای نوجوانان جهان توسط کشتی گیر کشورمان شد که آن هم دست ندادن کشتی گیر کشورمان با مربی حریف بود. قانون دیگری که وجود دارد، این است که وقتی کسی قهرمان می شود و طلا می گیرد، می تواند پرچم کشورش را دور تشک بچرخاند.

فروتن، در این خصوص اظهار کرد: این موارد، همه قوانینی است که در توضیحات اساسنامه اتحادیه جهانی کشتی آمده و روی سایت فدراسیون کشتی هم بارگذاری شده است. یک عیبی که ما در کشتی کشورمان داریم، این است که داورانمان با قوانین و مقررات یک مقدار دوستانه برخورد می کنند. ما تأکید کرده ایم که حتماً خیلی محکم قوانین و مقررات اجرا شود تا خدایی ناکرده اتفاقی که در رده نوجوانان برای کشتی گیرمان رخ داد و ایران از پله قهرمانی به سکوی دوم سقوط کرد، اتفاق نیافتد.

برنامه ورزش ایران کشتی، با اجرای اسکویی و کارشناسی دکتر سیفی و اطاعتی، روزهای شنبه ساعت 9:00 به مدت 60 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش ایران(کشتی)