جهان ورزش (كشتی) شنبه از ساعت 09:05 به مدت 55دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران(كشتي)

نقاط ضعف كشتی كشور در رده های پایه

برنامه "ورزش ایران كشتی" شنبه 2 شهریور، با حضور عزیز اطاعتی، كارشناس كشتی و گفتگو با عامل، گزارشگر كشتی، به بررسی مشكلات كشتی كشور اختصاص داشت.

1398/06/02
15:26

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ عامل، گزارشگر كشتی، به بررسی ضعف های كشتی كشور در رده های پایه پرداخت و گفت: به اعتقاد من برگزاری مسابقه در رده خردسالان و نونهالان اشتباه است؛ حتی در رده نوجوانان هم نباید فشار زیادی بیاوریم و كشتی گیر نباید وزنه سنگینی را بلند كند. تمرینات باید یك مقدار حساب شده باشد.
وقتی بحث مسابقات پیش می آید، پدران فكر می كنند مسابقات استانی، رقابتهای المپیك است. بعضی خردسالان و نونهالان وزن كم می كنند؛ فشارهای سنگین می آورند و برخی مكمل مصرف می كنند. این كشتی گیر وقتی به رده جوانان می رسد، یك مدال برنز هم كه می گیرد، از نظر روحی و روانی دیگر خسته می شود و انگیزه هایش را از دست می دهد.
وی، عنوان كرد: بحث دیگری كه پیش می آید، ما در دوره انتقال از رده جوانان به بزرگسالان باید یك سری برنامه ریزیهای بسیار دقیقی داشته باشیم كه متأسفانه تا به این لحظه نداشته ایم. نه كمیته ای داشتیم، نه شورایی داشتیم و نه كسی كه بررسی كند. به طور مثال گلیج در سال 2015 قهرمان جوانان دنیا و سال 2017 قهرمان امیدهای جهان شده است؛ اما نه به اردو دعوتش می كنند و نه گذاشتند انتخابی كشتی بگیرد. در دوران انتقال است كه اگر كشتی گیر ضعفی هم دارد باید برطرف شود. اگر بحث معیشتی، مشكلات روانی و بدنی وجود دارد، باید بررسی شود. متأسفانه به این مسئله اصلاً توجهی نشده است.
اطاعتی نیز به دیگر ضعف های كشتی كشور اشاره كرد و گفت: ما در ساختار آموزشی و انتقال مشكل داریم. در انتقال مربیان هم مشكل داریم. ما دارای مربیان با سبك و كلاس نیستیم. دارای مربیانی نیستیم كه كلاس كشتی گیران ما را از جوانان به بزرگسالان ارتقا بدهند و این مشكل بزرگ ماست.
وی، ادامه داد: ما شعار می دهیم؛ اما وقتی سر كار می آییم، 4 سالمان تمام می شود، باز نفر بعدی می آید و می گوید ما در آموزش ایراد داریم، كمیته فنی نداریم و شورای فنی مان مشكل دارد. نمی دانم این مسائل چه زمانی باید حل شود.
برنامه ورزش ایران كشتی، با اجرای پیرایرانی و كارشناسی سیفی، روزهای شنبه ساعت 9:00 به مدت 60 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش ایران(كشتی)