باشگاه بانوان شنبه تا پنجشنبه از ساعت 11:30 الی 12 به مدت 30 دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه بانوان

دومین زن ایرانی صعودكننده به قله اورست: من در كوهنوردی تجربه زیادی ندارم

الهام رمضانی كوهنورد ایرانی دومین زن ایرانی صعودكننده به قله اورست در گفتگویی تلفنی با برنامه «باشگاه بانوان» شبكه رادیویی ورزش از شرایط صعود خود به قله اورست گفت.

1401/03/01
15:18

به گزارش روابط عمومی رادیو ورزش؛ الهام رمضانی كوهنورد ایرانی و عضو سابق تیم ملی اسكواش و دومین زن ایرانی كه توانسته در سال جاری به قله اورست صعود كند، در گفتگویی تلفنی با برنامه «باشگاه بانوان» شبكه رادیویی ورزش درباره این افتخارآفرینی اظهار داشت: روز گذشته به شهر كاتماندو پایتخت نپال رسیدم. من عضو سابق تیم ملی اسكواش بودم و در این رشته دو مرتبه دچار آسیب‌دیدگی از ناحیه زانو شده و آن را جراحی كردم. پس از آن، دوره بسیار بدی را پشت سر گذاشتم چرا كه ورزش را به تازگی شروع كرده بودم ولی به دلیل اینكه نمی‌توانستم به صورت هدفمند ورزش كنم و برنامه‌ریزی خاصی نداشتم بسیار ناراحت بودم.
وی ادامه داد: یك سال پس از آسیب‌دیدگی و با وجود حالت‌هایی از افسردگی و ناامیدی و بعد از یك دوره طولانی از گذشت ورزش حرفه‌ای، این انگیزه در من ایجاد شد و تصمیم گرفتم كه به قله دماوند رفته و این اتفاق را به عنوان یك هدف برای خود قرار دادم.
رمضانی با اشاره به حس هیجان انگیز ایستادن در بالاترین نقطه خاطرنشان كرد: زمانی كه به قله دماوند رسیدم در همانجا به خودم قول صعود به اورست را دادم. پرس و جو كردن از افراد متخصص در این حوزه را آغاز كردم. با توجه به اینكه من یك سابقه حرفه‌ای در ورزش داشتم، كه این امكان برای من وجود داشت. در واقع من در كوهنوردی تجربه زیادی را ندارم. این صعودها از نظر روانی هم حس خوبی را در من ایجاد می‌كند.
دومین زن ایرانی صعودكننده به قله اورست افزود: تقریبا دو سال است كه به صورت مستمر و با برنامه‌ریزی و زیر نظر مربی برای این رویداد در حال تمرین هستم. قدم گذاشتن در قله‌های بلند نسبت به سایر كوه‌ها كه سختی كمتری دارد بسیار متفاوت است. ارتفاعات بالای 8000 متر را منطقه مرگ می‌گویند. چرا كه اكسیژن در آن‌جا كم بوده و اندام‌های بدن كارایی درستی را از خود نشان نمی‌دهند.
الهام رمضانی در خاتمه تصریح كرد: برای رسیدن به این شرایط باید از نظر روانی روی خود كار كرده تا بتوانید ادامه دهید. پس از به پایان رساندن آن چالش شما احساس می‌كنید كه بر خودتان غلبه كرده و كمی خود را پرورش دادید. این حس بسیار خوبی است و به صورت مداوم دوست دارید كه این اتفاق تكرار شود. امیدوارم مجدد شانس این را داشته باشم تا ارتفاع 8000 متری دیگری را كه هیچ بانوی ایرانی صعود نكرده باشد را فتح كنم تا افتخاری برای كشورم و به اهتزاز درآمدن پرچم ایران اسلامی باشم.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
باشگاه بانوان