باشگاه خبر هر شب از ساعت 22:00 به مدت 55دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه خبر

عطایی: به تیم ملی نقد دارم!/ قطعا به المپیك صعود می‌كنیم

سرمربی تیم ملی والیبال كشورمان گفت: خودم هم به تیم ملی نقد دارم، اما قطعا به المپیك پاریس صعود می‌كنیم.

1402/04/17
12:02

بهروز عطایی سرمربی تیم ملی والیبال كشورمان در گفت‌وگو با برنامه باشگاه خبر رادیو ورزش گفت: می‌گویند معنو‌ی‌نژاد چرا جدا شد؟ ما باید اطلاعاتمان دقیق باشد. مگر من با معنوی‌نژاد پدركشتگی دارم؟ معنوی‌نژاد نیاز من را تامین نكرد. او قبل از مصدومیتش هم خط خورده بود. چرا صدای آقایان در نیامد؟ او در دوره كولاكوویچ پای المپیك 2016 خط خورد. خیلی‌ها معتقد بودند بازیكن مصدوم بردند ولی چرا صدای كسی در نیامد؟"

او در ادامه راجع به انتقادها گفت: "این چه جریانی است كه علیه بچه‌های تیم ملی اتفاق می‌افتد؟ از گزارشگر به این موضوع می‌پردازد تا كسی كه كارشناس است‌."

تفاوت تیم فعلی با دوران ولاسكو از زبان عطایی

عطایی در مورد بردهای شگفت‌انگیز و بزرگ والیبال ایران در گذشته گفت: چند دلیل وجود دارد؛ اولا در گذشته ما مقطعی می‌بردیم. ما با برزیل 15 بار بازی كردیم و 2 بار بردیم. با فرانسه 11 بار بازی كردیم و یك بار بردیم. نمی‌توانیم آن را جزء پیروزی‌هایمان قلمداد كنیم! اتفاقی بود كه یك بار افتاد. با ایتالیا 13 بار بازی كردیم و 3 بار بردیم. این‌ها اتفاقاتی در مسابقات بود، ولی ما هیچ‌وقت قهرمان جهان نشدیم.

سرمربی تیم ملی والیبال در مورد تیم ولاسكو اظهار كرد: آن زمان با یك تیم كامل‌تر كه پروسه زمانی مناسب را طی كرده بود مواجه بودیم. زمانی كه آقای ولاسكو وارد ایران شد، بازیكنان ملی‌پوش ما مثل سعید معروف و محمد موسوی حداقل 120 تا بازی ملی داشتند. در حال حاضر من بازیكنانی دارم كه تعداد بازی‌های ملی آن‌ها به دو رقم نرسیده است.

عطایی راجع به بازیكنان جوان حال حاضر ایران بیان كرد: علی حاجی‌پور با 22 سال سن، بار اولش بود كه در این تورنمنت شركت می‌كند. پوریا خانزاده با 19 سال سن، بار اولی است كه بازی می‌كند؛ او باید در تیم ملی جوانان بازی كند. محمد علیزاده با 22 سال سن، بار اولش در تیم ملی است. این بازیكنان در تركیب اصلی من بودند. طبیعی است كه باید این خروجی را داشته باشیم. طبیعی است كه ما این فشار را تحمل می‌كنیم.

بهروز عطایی در مورد تغییر نسل اضافه كرد: من معتقد به شریف‌مداری هستم و به بهترین‌ها اعتقاد دارم. حرف‌های ما را تحریف می‌كنند. ما نگفتیم جوان‌گرایی، گفتیم تغییر نسل. تغییر نسل یعنی تعدادی بازیكن جوان كه سن آنها در وضعیت مناسبی باشد و بتوانند كمك كنند به مجموعه اضافه شوند. ضمن اینكه ما هیچ بازیكنی را از تیم ملی عبور ندادیم و خط نزدیم. هر شخصی كه نیست، خودش نخواسته كه باشد. یا خداحافظی كرده، یا گفته نمی‌خواهم باشم. من خودم با آقای غفور در نهایت احترام صحبت كردم و ایشان گفتند كه آمادگی این كار را ندارند. بازیكنی نمانده! تمام سرمایه‌های والیبال ما این است.

در آسیا كیفیت واقعی ایران را خواهید دید

عطایی تصریح كرد: با اضافه شدن عبادی‌پور و دیگر نفرات ایران به المپیك صعود خواهد كرد‌.

وی ادامه داد: انتظار خاصی از كسی ندارم. من دو روز است كه وارد كشور شدم و مردم بسیار به من لطف داشته‌اند. كل جمعیت كشور آن‌ ده بیست هزارتایی نیستند كه به ما انتقاد دارند، یك عده هم هستند كه از باخت ما ناراحتند.

سرمربی تیم ملی والیبال بیان كرد: بخشی از ورزش برد و باخت است و ما الان داریم بد بازی می‌كنیم و من به این معتقدم و باید درستش كنیم، اما نوع موضوع و رفتار را نمی‌توانم بپذیرم. فدراسیون تمام تلاشش را می‌كند. به نظر می‌رسد یك جریانی در جهت منحرف كردن افكار عمومی به راه افتاده است كه اصلا به نفع والیبال ایران نیست. من با آرامش مشغول كارم هستم و هرجا ایرادی باشد سعی در رفع آن دارم.

وی گفت: بچه‌ها بیستم تیر آخر شب می‌رسند و ما بعد از یك هفته استراحت اردو را شروع می‌كنیم. اردوی بچه‌هایی كه نتوانستند به آمریكا بروند را چند روز زودتر شروع می‌كنیم. با تمام قوا در قهرمانی آسیا شركت خواهیم كرد. قطعا در مسابقات آسیا تمام انرژی خود را برای قهرمانی می‌گذاریم، حتی در حضور ژاپن و بقیه تیم‌ها، كیفیت واقعی خودمان را بروز می‌دهیم. در ادامه هم بازی‌های آسیایی و انتخابی المپیك را پیش رو داریم.

سرمربی تیم ملی والیبال اظهار كرد: من به شما قول می‌دهم، مطمئن باشید كه این تیم بی‌شك به المپیك خواهد رفت. ما در مسیری هستیم كه با اضافه شدن بازیكنانی مثل میلاد عبادی‌پور و بچه‌هایی كه مصدومیتشان به حداقل می‌رسد، می‌توانیم در المپیك آینده حضور داشته باشیم. شاید در مرحله اول المپیك نباشیم ولی در مرحله دوم قطعا انتخاب خواهیم شد.

كشور ما به اندازه ژاپن صبر و حوصله ندارد

عطایی در مورد تفاوت ایران با ژاپن و زمانی كه برای نتیجه گرفتن از تغییر نسل لازم است، بیان كرد: من فكر می‌كنم كه ما نیاز به زمان بیشتر داریم. باز هم معتقدم كه كیفیتی كه بروز می‌دهیم كیفیت موردنظر ما نیست ولی این موضوع باید تغییر كند و تقویت بشود. در هر صورت هدف ما و این بچه‌ها این است كه مردم شاد بشوند و از این والیبال لذت ببرند. واقعیت این است كه زمان بیشتر به این اتفاق كمك خواهد كرد.

وی در مورد اینكه آیا وعده جایگاه خاصی را داده یا خیر گفت: من هیچ‌وقت وعده ندادم. در دوره قبلی و المپیك گذشته سال 2021، آرژانتین سوم المپیك شد. ما تیم آرژانتین را بردیم و به هلند باختیم. ما وارد فضایی شدیم كه بی‌اخلاقی در آن موج می‌زند. حرف‌های ما را در فضای مجازی به غلط تفسیر و ترجمه می‌كنند‌. وقتی می‌گوییم والیبال ما در سطح اسلوونی و آرژانتین و صربستان است. مفهومش این نیست كه چون آرژانتین از ما جلوتر است پس از ما خیلی بهتر است. ما پارسال از اسلوونی بالاتر بودیم و در لیگ ملت‌ها تیمشان را بردیم یا آرژانتین را در قهرمانی جهان شكست دادیم و صربستان را در لیگ ملت‌ها شكست دادیم. اما ممكن است امسال شكست بخوریم. ولی سطح ما برابر با سطح آمریكا، فرانسه، روسیه و برزیل نیست.

عطایی در مورد جایگاه ایران اضافه كرد: ما جزء ده تیم یا دوازده تیم جهان هستیم. ما هیچوقت هفتم رنكینگ جهانی نشدیم و فكر كنم فقط یك بار شدیم و همه‌اش هشتم، نهم، دهم و یازدهم بودیم. ما به شدت مردم احساسی داریم كه واقعیت ماجرا نمی‌بینیم.

سرمربی تیم ملی در مورد ژاپن و صبر آنها برای كسب نتیجه گفت: همین ژاپن كه از آن صحبت می‌كنیم و یكی از منظم‌ترین تیم‌های دنیاست از سال 2011 تا 2018 یك‌سری به ما باخت، ولی روی این نسل داشت سرمایه‌گذاری می‌كرد‌. ژاپن از 2019 تا 2021 كه سرمربی بشوم از 4 بازی، سه بار ما را برده بود‌. الان هم در چهار بازی اخیر سه بار ما را برد. آن روند را شروع كرد و حوصله كردند ولی این اتفاق در كشور ما نمی‌افتد. به بازیكن و كادرفنی فشار می‌آورند و توهین می‌كنند در صورتی كه این در ورزش جا ندارد‌‌. آیا بازیكن ما تلاشش را نمی‌كند؟

سرمربی تیم ملی والیبال تصریح كرد: یك‌جا یك كارشناس گفته بود اسلوونی با 2 میلیون جمعیت! این چه تحلیلی است؟ اگر اینطوری باشد چین و هند باید اول جهان باشند. ببینید بازیكنان اسلوونی در چه باشگاه‌هایی بازی می‌كنند و بازیكنان ما كجا بازی می‌كنند. این تحلیل احساسی است.

خودم هم به تیم ملی نقد دارم

عطایی اظهار كرد: ما برای تحلیل و برداشت درست از موضوعات باید اطلاعات وسیع از مجموعه داشته باشیم تا بتوانیم اظهار نظر دقیق و درست بكنیم. به 3 تا از بازیكنان كلیدی خصوصا آقایان اسماعیل‌نژاد و وادی برای بازی در این مرحله ویزا ندادند و بعد از گذشت سه روز از اعزام به آمریكا مشخص شد این بازیكنان ریجكت شده‌اند و باید برگردند. قبل از روز بازی مقابل فرانسه ویزای آقای ولی‌زاده رسید و ایشان هم یك ساعت قبل از بازی وارد محل برگزاری مسابقات شدند. مفهوم این اتفاقات تاثیر نامطلوبی است كه بر تیم می‌گذارد. دو تا سه روز تیم در فرانكفورت آلمان و آمریكا تمرین ناقص داشت.

وی ادامه داد: ما با نبود بازیكنی مثل امین اسماعیل‌نژاد دچار چالش شدیم و آگاه بودیم كه این اتفاق می‌افتد و افتاد. همان‌طور كه شما نمی‌توانید تیم آمریكا را بدون اندرسون یا راسل، ژاپن را بدون ایشیكاوا و نیشیدا و تیم هلند را بدون نیمیر تصور كنید. ما بازیكنانمان را از دست دادیم.

عطایی اضافه كرد: ضمن اینكه من خودم نقد به تیم دارم، اما باید فضای نقادی را بشناسیم و بفهمیم. البته من معتقدم نقدهایی كه توسط كارشناسان والیبال اتفاق افتاد برای ما قابل پذیرش است و جزء نقدهایی است كه می‌توان با تأمل به آن نگاه كرد، روی آن فكر كرد و بر اساس آن چالش‌ها و سختی‌ها را مدیریت كرد و به حداقل رساند. اما ما به حرف‌های احساسی خیلی توجه نمی‌كنیم. حرف‌هایی است كه یك آدم عادی می‌زند و جای مانور و فكر ندارد.

سرمربی تیم ملی والیبال بیان كرد: در مجموع اتفاقی كه افتاد ما در تورنومنت لیگ ملت‌های امسال عملكرد خوبی نداشتیم. این یك واقعیت انكارناپذیر است. توقع خودمان این بود كه در هر هفته بتوانیم به 2 برد برسیم كه متاسفانه در مسابقات هفته اول با بدشانسی این اتفاق نیفتاد. در هفته دوم و تا به الان نیز این اتفاق نیفتاد. الان احساس من این است كه تیم به نوعی راه بردن را گم كرده است.

برنامه باشگاه خبر هر شب راس ساعت 21 از رادیو ورزش موج FM ردیف 92 مگاهرتز پخش می‌شود.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
باشگاه خبر