صدا و سیما: آیا خروجی لیگ فوتبال ایران موثر است؟

اصغر مازیار، کارشناس فوتبال درباره وضعیت لیگ برتر در ایران و سایر کشور‌ها نظرات جالبی را بیان کرد.

1400/07/21
15:55

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ اصغر مازیار کارشناس فوتبال در گفتگو با برنامه صبح و ورزش رادیو؛ درباره استفاده از بازیکنان بعضی از باشگاه‌ها در تیم ملی، اظهار داشت: وقتی از تیم ملی صحبت می‌کنیم یعنی بهترین بازیکنان و فرقی ندارد که در کدام یک از باشگاه‌ها فعالیت می‌کنند و اگر لیگ پویایی داشتیم با نگاه اجمالی به نفرات فقط 2 یا 3 بازیکن متفاوت را برای لیست نهایی انتخاب می‌کردیم، بازیکنانی به تیم ملی دعوت می‌شوند که هم از لحاظ سابقه ملی و هم از لحاظ خروجی بازی نسبت به سایر بازیکنان متفاوت باشند.

وی با اشاره به تیم ملی دیگر کشور‌ها، ادامه داد: زمانی که تیم ملی دیگر کشور‌ها از جمله انگلستان، آلمان، فرانسه و ... را نگاه می‌کنیم متوجه حضور بازیکنانی می‌شویم که از سایر کشور‌ها دعوت شدند. این موضوع را باید بپذیریم که بازیکنی که بهترین باشد به تیم ملی دعوت می‌شود. دعوت از لژیونر‌ها هم به دلیل بالا بودن سطح فنی امری طبیعی است.

مربی فصل گذشته سایپا افزود: برخی از کشور‌ها از بازیکنان خود بیشتر استفاده کرده و این یعنی که آنان لیگ بهتری دارند و یکسری دیگر از کشور‌ها هم اصلا نمی‌توانند بازیکنی را به فروش رسانند. ما به آن دسته از کشور‌هایی که دارای لیگ خوب بوده و در آن بازیکن از بازی لذت می‌برد باید توجه کنیم. چرا بازیکن از لیگ کشور خود می‌رود؟ یک بحث آن مالی است یک بخشی هم لذت و کیفیت آن لیگی است که در آن بازی می‌کند. خروجی لیگ ما بسیار مهم است.

کارشناس فوتبال در پایان با تاکید بر لیگ موثر، تصریح کرد: یک لیگ در یک کشور سه کار اصلی را انجام می‌دهد. تغذیه تیم ملی، تقویت و فروش بازیکن به منظور نقل و انتقالات، تزریق و ایجاد نشاط در جامعه از خروجی‌های یک لیگ موثر است. ما وقتی می‌گوییم که خواهان لیگ خوب هستیم باید در این سه جنبه فعال باشیم. آیا لیگ ما به جامعه نشاط می‌دهد؟ پیگیری نسبت به بازی‌های لیگ را داریم؟ آیا مسائل تجاری از این لیگ خارج می‌شود؟ ما انتظار داریم که لیگ بتواند بازی‌های خوبی را ارائه کرده که جامعه از آن لذت ببرد. بازیکنان خوبی را هم به فروش رساند و در نهایت تیم ملی ما را قوی نماید.

دسترسی سریع