روزنامه جام جم: 18 سال با «از سوت تا سکو»

اگر شنونده شبکه رادیویی ورزش باشید حتما نام برنامه قدیمی و سرگرم کننده «از سوت تا سکو» را شنیده اید. این برنامه تنها مسابقه رادیویی شبکه ورزش در قالب تفریح و سرگرمی است که 18سال از فعالیت آن گذشته.

1399/06/15
09:25

اگر شنونده شبکه رادیویی ورزش باشید حتما نام برنامه قدیمی و سرگرم کننده «از سوت تا سکو» را شنیده اید. این برنامه تنها مسابقه رادیویی شبکه ورزش در قالب تفریح و سرگرمی است که 18سال از فعالیت آن گذشته. مخاطبان قدیمی شبکه رادیویی ورزش می دانند که این برنامه جزو اولین برنامه های شبکه رادیویی ورزش است و تا به حال با عناوین مختلف همچنان همراه شنوندگان خود روی موج این شبکه رادیویی باقی مانده است. درباره این برنامه پرسابقه با تهیه کنندگان و گویندگانش گپ زدیم.

رقابت پرهیجان شرکت کنندگان
وحید شهریوری رحیمی، یکی از تهیه کنندگان برنامه از سوت تا سکو می گوید: با توجه به این که هدف کلی رسانه جذب مخاطب است، اولویت تمام برنامه های رادیویی نیز در همین راستا شکل می گیرد. برنامه از سوت تا سکوی رادیو ورزش در قالب یک مسابقه سرگرم کننده و مفرح سعی دارد فضای شادی را برای شنوندگان خلق کند و علاوه بر جنبه سرگرمی این برنامه، مخاطبان می توانند به اطلاعات ورزشی خود به واسطه این برنامه بیفزایند.

تهیه کننده این برنامه توضیح می دهد: علاوه بر این که در این برنامه چهار شرکت کننده به صورت تلفنی شرکت می کنند، شنوندگان دیگر برنامه نیز می توانند در مسابقه پیامکی این برنامه شرکت کنند که در پایان برنامه، برنده بخش مسابقه پیامکی اعلام می شود.

وی می افزاید: شناخت توانمندی های شرکت کنندگان در زمینه گزارشگری ورزشی، علوم ورزش و تربیت بدنی از دیگر اهداف این برنامه است.

رحیمی با بیان این که ویژگی شاخص این برنامه مسابقه محوربودن آن است، اضافه می کند: این برنامه با توجه به این که تنها مسابقه رادیویی شبکه ورزش در قالب تفریح و سرگرمی است همچنان به فعالیت خود ادامه خواهد داد. با استناد به پیامک های ارسالی به برنامه به جرات می توانم بگویم که استقبال از این برنامه بی نظیر است. این برنامه از سال 80 با عناوین مختلف روی آنتن رفته است.

شور و نشاط برای شرکت کنندگان
شهریار شهریاری، دیگر گوینده این برنامه است که درباره از سوت تا سکو می گوید: به عنوان یک گوینده شبکه تخصصی ورزش همیشه به برنامه هایی در این قالب احساس نیاز شده است. با توجه به این که ماموریت این شبکه ایجاد شور و نشاط برای مخاطبان است وجود برنامه ای با این سبک و سیاق در شبکه ورزش همیشه خالی است. از ابتدای تاسیس شبکه ورزش این برنامه با عنوان های مختلف وجود داشته و تقدیم شنوندگان شده است.

وی می افزاید: برخی از شرکت کنندگانی که در مسابقه شرکت می کردند با اجرای متفاوت و اطلاعاتی که در زمینه ورزش داشتند، ما را شگفت زده می کردند و واقعا از این موضوع لذت می بردیم. این برنامه علاوه بر سوالات ورزشی با سوالات اطلاعات عمومی نیز چالش ایجاد می کرد و برخی شرکت کنندگان هم از اطلاعات ورزشی و عمومی بسیار خوبی برخوردار بودند.

شهریاری بیان می کند: از بدو تهیه این برنامه گوینده آن بودم و اکنون نزدیک به 18 سال است که اجرای آن را برعهده دارم. از سوت تا سکو را دوست دارم و نسبت به این برنامه احساس مسوولیت می کنم و یکی از برنامه هایی است که به شدت در تکاپو هستم که به بهترین شکل پخش شود به همین دلیل بارها با سردبیر و تهیه کننده درخصوص روند برنامه بحث کردم و گاهی فراتر از وظایف یک مجری برای بهترشدن این برنامه تلاش کردم؛ فقط به این دلیل که احساس مسوولیت خاصی نسبت به این برنامه داشته و دارم.

وی عنوان می کند: این برنامه تاکنون به دلیل وجود برخی آیتم ها مخاطبان زیادی داشته و همواره این قابلیت را دارد در قالب طرح های جدید به مخاطبان ارائه شود.

برنامه ای مهیج
اختر زورقچیان، گوینده این برنامه عنوان می کند: این برنامه برای مخاطبان بسیار سرگرم کننده و مهیج است. چند طرح برای این برنامه ارائه شده که این طرح جدید از میان آنها بهترین بود.

وی می افزاید: این برنامه با نام «مسابقه شبانه» شروع به کار کرد و از همان ابتدا گویندگی این برنامه را برعهده داشتم و از این که تاکنون همراه این برنامه بودم و فرصت همکاری با گویندگان این برنامه را داشتم بسیار خوشحالم.

زورقچیان در ادامه می گوید: این برنامه را خیلی دوست دارم به این دلیل که سرگرم کننده است و شنونده ها را با مسائل ورزشی درگیر کرده و به آنها کمک می کند اطلاعات خود را در این زمینه ارتقا بخشند.

وی بیان می کند: جامعه کنونی بیشتر درگیر رشته فوتبال است. در واقع هدف برنامه هم همین است و در این راستا تلاش می کند که با همه رشته ها درگیر شود و در آن زمینه ها هم اطلاعات کسب کند و سعی می کند رشته های ورزشی دیگر را نیز پوشش دهد.

زورقچیان تاکید می کند: در این برنامه و طرح های گذشته محدودیت شرکت کردن بانوان در مسابقه ها وجود داشت اما با این طرح جدید محدودیتی وجود ندارد و برای ورود به مسابقه در ابتدای برنامه گزینه های مختلفی هست که بانوان می توانند با انتخاب یکی از گزینه ها در مسابقه شرکت کنند.

وی می افزاید: در برنامه از سوت تا سکو سه بخش جورچین، گزارش از یک مسابقه ورزشی و اجرای بداهه یک برنامه رادیویی برای ورود به مسابقه وجود دارد.(در جورچین چند کلمه ورزشی مرتبط عنوان می شود و شرکت کننده باید دو به دو آنها را کنار هم بگذارد) که معمولا بانوان جورچین یا اجرای بداهه یک برنامه رادیویی را انتخاب می کنند اما هستند شرکت کنندگان خانمی که گزینه گزارش مسابقه ورزشی را انتخاب می کنند و حداقل در طول هفته یک شب یک شرکت کننده خانم این بخش را انتخاب می کند و برخی از بانوان به شکلی خوب اجرا می کنند و اطلاعات ورزشی آنها خوب است و از آقایان پیشی می گیرند و امتیازات بالاتری نسبت به آقایان کسب می کنند.

20 سوال چالشی
محسن جوادی، دیگر تهیه کننده این برنامه می گوید: همه شبکه های رادیویی و تلویزیونی نیازمند برنامه هایی در قالب مسابقه هستند. رادیو ورزش هم از همان ابتدا و از اوایل تاسیس به این فکر بود تا برنامه ای در قالب یک مسابقه رادیویی برای مخاطبان داشته باشد و طی این سال ها این برنامه با عنوان ها و طرح های مختلف تقدیم شنوندگان شد و تاکنون با طرحی جدید و با عنوان از سوت تا سکو شکل جدیدی از یک مسابقه را ارائه کرده است.

وی می افزاید: در این مسابقه از شرکت کنندگان دعوت می کنیم روی خط تلفن بیایند و به صورت زنده و همزمان در قالب دو گروه دو نفره و در مدت مشخصی به رقابت بپردازند و پاسخگوی سوالات باشند که پس از کسب امتیازات، از هر گروه یک نفر به فینال راه پیدا می کند و با برگزاری یک بخش بیست سوالی، شرکت کنندگان اطلاعات ورزشی خود را محک می زنند تا برنده مسابقه آن شب مشخص شود. برای عزیزانی که شرکت کننده تلفنی ما نیستند، گزارشی از مسابقه ای را با پایان باز پخش می کنیم و شنونده ها می توانند پایان آن را حدس بزنند و جواب خود را از طریق پیامک یا صفحه ارتباطی شرکت کنند.

جوادی با بیان این که هدف اصلی این برنامه ایجاد نشاط و سرگرمی است، می گوید: برنامه از سوت تا سکو در جهت ارتقای اطلاعات عمومی و تخصصی ورزشی برای مخاطبان طراحی شده و علاوه بر آن جنبه تفریحی و سرگرمی دارد.

او بیان می کند: در این برنامه از شرکت کنندگان می خواهیم مسابقه ورزشی را به صورت کوتاه گزارش کنند و به این شکل می توانند به نوعی خود را محک بزنند. این برنامه فرصتی برای علاقه مندان است که حتی برای مدت کوتاهی بتوانند توانایی خود را در این حوزه محک بزنند.

جوادی در ادامه می گوید: اجرای برنامه از سوت تا سکو برعهده امین ضیائی، اختر زورقچیان، شهریار شهریاری و معصومه ریاحی است. حضور گویندگان با صدای پرانرژی و گرم به خصوص در مسابقه های ورزشی در جذب مخاطب بسیار تاثیرگذار است، گویندگانی که توانایی این را داشته باشند تا هیجان را چاشنی مسابقه کنند و مخاطبان از شنیدن آن لذت ببرند، بنابراین باید گفت که گویندگان یکی از ویژگی های این برنامه در جذب مخاطب به شمار می آید.

وی همچنین می گوید: این برنامه از سال 80 با عناوین مختلف روی آنتن شبکه رادیویی ورزش رفته و اکنون با عنوان از سوت تا سکو و با این طرح جدید با رشد پنج برابری استقبال مخاطبان همراه بوده است. هر مسابقه ورزشی با سوت داور شروع می شود و پس از به رقابت پرداختن شرکت کنندگان عزیزان روی سکو می روند تا به مقام قهرمانی برسند و ایده این نام از آن گرفته شده است. این برنامه با صدای پرانرژی بسیاری از گویندگان تقدیم شنوندگان شبکه رادیویی ورزش شده و اختر زورقچیان و شهریار شهریاری از گویندگانی هستند که از همان ابتدا همراه این برنامه بودند.

دسترسی سریع