هاشمی: حضور در IOC و کمیته ملی المپیک وظیفه ما را سنگین کرده است

رییس فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا گفت: به رسمیت شناخته شدن این فدراسیون از سوی کمیته بین المللی المپیک IOC و عضویت در مجمع کمیته ملی المپیک ایران وظیفه ما را دو چندان کرده و باید روند موفقیت های ما همچنان ادامه داشته باشد.

1399/12/17
14:36

به گزارش رادیو ورزش و بنا به اعلام فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا، «فاطمه هاشمی» در مجمع عمومی این فدراسیون که به صورت وبینار برگزار شد افزود: در سالی که گذشت به دلیل شیوع ویروس کرونا بسیاری از برنامه های فدراسیون دچار تغییر و تحول شد و رقابت های جهانی نیز به همین دلیل از جدول برنامه ها لغو گردید. در این ایام با توجه به اقداماتی که صورت گرفت موفق شدیم در عرصه بین المللی از سوی کمیته بین المللی المپیک به رسمیت شناخته شویم و پس از آن نیز به عضویت مجمع کمیته ملی المپیک ایران در بیاییم که بسیار ارزشمند است، اما آنچه در این میان مهم است و باید به آن توجه داشت این است که باید روند موفقیت فدراسیون حفظ شده و همچنان با قدرت پیش برویم چرا که انتظار از مجموعه ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا بیشتر شده و این وظیفه ما را سنگین تر از قبل می کند.
رییس فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا خاطر نشان کرد: قرار بود در سال جاری رقابت های جهانی فوتبال به میزبانی ایتالیا برگزار شود و مسابقات جهانی پیوند اعضا نیز در آمریکا باشد که به دلیل شیوع ویروس کرونا و همه گیری آن رقابت های فوتبال لغو و مسابقات جهانی آمریکا نیز در رشته های محدود و به صورت مجازی دنبال شود که هم اکنون هیات های استانی در صدد آماده سازی ورزشکاران خود برای حضور در این رویداد هستند.
هاشمی به حضور موفق دو بانوی ورزشکار کشورمان در چالش یک میلیارد قدم که از سوی فدراسیون جهانی برگزار شد، اشاره کرد و یادآور شد: در این برنامه دو بانوی ایرانی موفق شدند در میان 10 ورزشکار برتر جهان قرار بگیرند که جای خوشحالی دارد و باید در چنین برنامه هایی با قدرت بیشتر حضور یافت و ورزشکاران با هدف سلامتی و بهبود کیفیت زندگی، نقش پررنگ تری در این عرصه داشته باشند.
وی به اقدامات فدراسیون در این ایام اشاره کرد و افزود: به دلیل شیوع کرونا و مشکلاتی که برای جامعه و مردم به وجود آمد اولویت اول خود را به سلامتی ورزشکاران و جامعه هدف معطوف کردیم و از فضای مجازی برای برقراری ارتباط و تعامل به شکلی مطلوب بهره بردیم. در این دوران با حضور افراد متخصص و پزشکان متبحر در فضای مجازی دوره های آنلاین پزشکی و تخصصی را برای افزایش دانش ورزشکاران، مربیان و جامعه هدف برگزار کردیم که بازخورد خوبی داشت اما تاکید ما بر این است که با همکاری هیات های استانی، بر تعداد این دوره ها و افرادی که در آن شرکت دارند افزوده شود تا بتوانیم به اهداف کلان خود دست یابیم.
در همین ایام با اقداماتی که صورت گرفت نشریه داخلی فدراسیون را نیز منتشر کردیم که دو شماره آن در دسترس علاقه مندان قرار گرفته و شماره سوم آن که ویژه نامه نوروز 1400 است در روزهای آینده و قبل از عید نوروز بر روی سایت فدراسیون قابل مشاهده و بهره برداری خواهد بود. در همین راستا و با تاکید بر فعالیت در شبکه های مجازی در دوران کرونا، انجمن های ورزشی را نیز به شکلی مطلوب فعال کردیم که رشته های مختلف با حضور روسای انجمن های تحت پوشش در ارتباط تعاملی با ورزشکاران قرار دارد تا هم شرایطی برای ارتباط دو سویه فراهم شود و هم برنامه های ورزشی و تمرینی در اختیار ورزشکاران قرار گیرد.
هاشمی در ادامه این نشست به برگزاری مسابقات مجازی فرهنگی و ورزشی نیز اشاره کرد و گفت: به مناسبت های مختلف از جمله دهه مبارک فجر و فرهنگی مسابقات مختلفی را برگزار کردیم که نفرات برتر آن از سوی فدراسیون مورد تقدیر قرار گرفتند. همچنین مسابقات ورزشی آنلاین در رشته های دارت و شطرنج را در چند دوره برگزار کردیم که در سراسر کشور با حضور ورزشکاران و علاقه مندان به اجرا در آمد و نفرات برگزیده مشخص و معرفی شدند. همچنین با همکاری هیات های استانی بسته های معیشتی در اختیار افراد نیازمند قرار گرفت که فعالیتی قابل تحسین است اما در نظر داریم با ادامه این حمایت ها آن هم به صورت بسته های ورزشی، اقلام ورزشی مورد نیاز را در اختیار ورزشکاران قرار دهیم تا در رشد و توسعه ورزش گام های اساسی برداشته شود.
رییس فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا ضمن تقدیر و تشکر از روسای هیات‌های استانی تاکید کرد: برای موفقیت در این عرصه نیازمند فعالیت و همکاری همه جانبه است و جا دارد از روسای هیات استانی و همکاران آن ها در استان های مختلف کشور تشکر کنم چرا که تلاش ها و فعالیت این عزیزان در نهایت موجب توسعه ورزش در کشور خواهد شد و فدراسیون در هر فضایی که لازم باشد برای حمایت از آنها اقدامات لازم را انجام می دهد.
ساخت کلیپ های ورزشی و برگزاری چالش های ورزشی از دیگر مواردی بود که رییس فدراسیون به آن اشاره داشت. وی افزود هر چند اقدامات خوبی در این راستا انجام شده اما جا دارد با برنامه ریزی بیشتر تولیدات بیشتری را تهیه کرد و در اختیار علاقه مندان گذاشت. جا دارد هیات های استانی نیز در این راستا وارد عمل شده و با برگزاری دوره های آنلاین ورزشی و پزشکی سهم ارزنده ای را در برنامه های مجازی ایفا کنند و اگر هر استان بتواند 5 برنامه را به اجرا درآورد بیش از 150 تولید ورزشی و علمی خواهیم داشت که قابل توجه است. همچنین باید از ظرفیت علمی هیات های پزشکی ورزشی استان های دیگر نیز استفاده کرد و با همکاری سایر هیات های ورزشی در جهت تعلیم ورزشکاران گام های اساسی را برداشت.
وی تاکید کرد: هدف اصلی ما ورزش به شکل عمومی و همگانی است و باید به برنامه ریزی و فعالیت در حوزه های مختلف، جامعه هدف را با ورزش آشنا و درگیر کرد تا به هدف نهایی که ارتقای سلامت و بالابردن سطح روحیه افراد است، برسیم. برای همین منظور به مجموعه های بنیاد امور بیماران خاص در سراسر کشور هم توصیه شده است در فضاهایی که در اختیار دارند لوازم و اقلام ورزشی را در اختیار مراجعه کنندگان قرار دهند تا از این ظرفیت نیز بتوان در راستای خدمت به این عزیزان نیز بهره برد.
در ادامه این نشست دکتر مهین فرهادی معاون توسعه امور ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان نیز با اشاره به اقدامات موثر این فدراسیون در سال جاری گفت: حضور در کمیته بین المللی المپیک و عضویت در کمیته ملی المپیک ایران اقدامی ماندگار در عرصه ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا است که جا دارد به همه عزیزان بابت این موفقیت، تبریک بگویم.
وی ادامه داد: در سفرهایی که به استان های مختلف کشور داریم به مدیران کل استان ها و سایر مسوولان استانی توصیه می کنیم با حمایت خود از ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا گام های موثری را در این خصوص بردارند چرا که حمایت از این افراد، ارتقای سلامت جامعه را به همراه خواهد داشت.
فرهادی زاد با تقدیر از تلاش های دکتر فاطمه هاشمی تاکید کرد: اگر حضور و نقش موثر رییس فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا نبود خیلی از اتفاقات خوبی که این روزها می افتد، به واقعیت تبدیل نمی شد و جا دارد از دکتر هاشمی و همکاران وی در فدراسیون، روسای هیات های استانی و همه دلسوزان این جامعه بزرگ تقدیر و تشکر کنم. این نکته را نیز باید مد نظر قرار داد که در استان های کشور ظرفیت های خوبی وجود دارد که جا دارد با تعامل مناسب از این امکانات جهت توسعه ورزش استفاده کرد.
معاون توسعه امور ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان خاطر نشان کرد: ما در وزارت ورزش و جوانان هر اقدامی که لازم باشد در جهت تعمیم و توسعه ورزش انجام می دهیم تا شاهد ارتقای سلامت جامعه باشیم.
در ادامه این نشست روسای هیات های استانی به صورت آنلاین و در ارتباط تصویری با رییس فدراسون، اهم فعالیت های خود را به اطلاع رساندند و در خصوص راهکارهای تعمیم و توسعه ورزش در این فدراسیون به بحث و تبادل نظر پرداختند.

دسترسی سریع