فرزند ایران شنبه تا پنج شنبه از ساعت 16:00 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

فرزند ايران

رنگ باختن قهرمانی بدون منش پهلوانی

برنامه "فرزند ایران" روز یکشنبه 13 آبان با حضور دکتر امین رشید لمیر، دارنده بازوبند پهلوانی به موضوع اخلاق ورزشی اختصاص داشت.

1397/08/14
|
10:09

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر امین رشید لمیر، دارنده بازوبند پهلوانی پیرامون اخلاق ورزشی و منش پهلوانی اظهار کرد: فلسفه اصلی در بحث ورزش رسیدن، دستیابی و حفظ سلامت جسمی و جان است که این مبحث جنبه فردی این قضیه است. ولی از جنبه اجتماعی اهداف فرهنگی و اجتماعی ورزش مد نظر است. در این حوزه شاخصه فرهنگی و اجتماعی ورزش در راس قرار می گیرد. وی در ادامه افزود: البته منکر خروجی اقتصادی و سیاسی ورزش نیستم. ولی هیچگاه اهداف اقتصادی و سیاسی و رفتارهای زیر مجموعه آن نباید از شاخصه های فرهنگی و اجتماعی ورزش پیشی بگیرد.
رشید تصریح کرد: کسانی که از شاخصه های فرهنگی و اجتماعی در ورزش چه از نظر شکلی و چه ماهوی بهره مند می شوند؛ به عنصر هویت بخشی به نام فرهنگ و آئین پهلوانی و باورهای آن زیبنده می گردند.
وی عنوان کرد: مدال آوری ارزشی است که مورد لحاظ قرار گرفته، می گیرد و خواهد گرفت ولی دستیابی به این ارزش که اسمش را مدال گذاشته ایم اگر با واژه پهلوانی، که برگرفته از رفتار، منش، نوع زندگی، نگاه و خصایص والای اخلاقی است؛ عجین نشود؛ رنگ می بازد. آئین پهلوانی جز عناصر هویت بخش ملیت ماست و عنصری است که در نهاد هر ایرانی وجود دارد. هر ایرانی پهلوانی را به عنوان ارزش می شناسند چون تمام فاکتورهای انسانی و اخلاقی در این واژه خلاصه شده است. ورزشکار قهرمانی که بتواند در این وادی سربلند و پیروز شود جز افراد شاخص و ماندگار در ذهن و دل مردم قرار می گیرد.
برنامه "فرزند ایران" روز یکشنبه 13 آبان با اجرای اکرامی بود. این برنامه ساعت 16:05 به مدت 25دقیقه تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
فرزند ایران