44 جمعه از ساعت 15:30 به مدت 25دقیقه

لزوم ایجاد جذابیت در واگذاری استقلال و پرسپولیس

برنامه "44" روز جمعه 21 دی با حضور منصور قنبرزاده، عضو هیئت رئیسه سازمان لیگ فوتبال به موضوع واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس اختصاص داشت.

1397/10/22
10:12

به گزارش رادیو ورزش؛ منصور قنبرزاده، عضو هیئت رئیسه سازمان لیگ فوتبال پیرامون الزاماتی که برای واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس وجود دارد؛ اظهار کرد: از نظر بین المللی قوانین AFC و فیفا را داریم. باشگاه های ما در لیگ برتر باید حرفه ای باشند و در قالب قانون تجارت به ثبت شرکتها رسیده باشند. همین الان هم در مستنداتی که به AFC ارائه کرده ایم؛ دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به عنوان باشگاه های خصوصی معرفی شده اند. چون اگر اعلام می کردیم که دولتی هستند؛ طبق قوانین از مسابقات کنار گذاشته می شدند. هر سال نظارت AFC بیشتر می شود و در سالهای آتی هم در این مستندات ورود پیدا خواهد کرد. از نظر قوانین ملی و براساس اصل 44 واگذاری این دو باشگاه و باشگاه های حرفه ای دولتی، الزام و وظیفه دولت دانسته شده است.
وی تصریح کرد: این دو باشگاه یک بازار جذاب 40 میلیونی دارند که با یک مدیریت صحیح می توان درآمد زیادی ایجاد کرد. واگذاری نیز باید از طریق بورس، فرابورس و مزایده و یا تجمیع اینها باشد. البته بورس مکانیسم خود را دارد؛ مثلا صورتهای مالی، مالیات، دارایی و دیون باید مشخص باشد. ولی الان این دو باشگاه شفافیت مالیاتی ندارند.
قنبرزاده عنوان کرد: بحث دیگر اهمیت خریدار است. البته در قوانین کشور نحوه انتقال سهام باشگاه های ورزشی به کمیسیون ماده 5 وزارت ورزش و جوانان سپرده شده که بر اهلیت خریدار نظارت کند. از طرف دیگر خریدار باید اطمینان خاطر داشته باشد و ریسک پذیری کمی داشته باشد. عزم تصمیم گیرنده و سیاستگذار هم مهم است که متاسفانه در گذشته خیلی مثبت نبود. حال که از نظر بین المللی موانعی بوجود آمده؛ این مسئله جدی شده است. البته ورود به این کار در مدت زمان کوتاه عملیاتی و اجرایی نخواهد شد. باید کار گروه های مالی، اقتصادی، اجرایی، فنی و تخصصی تشکیل شود تا کار بدرستی پیش رود.
وی تاکید کرد: در بحث خصوصی سازی باید جذابیت فوق العاده ای ایجاد کرد. استقلال و پرسپولیس و همچنین سایر باشگاه های ما از قبل انقلاب مالیات انباشته بسیار زیادی داشتند که با مصوبه هیئت وزیران می توان معافیت مالیات داشت. با این کار 60 تا 70 درصد چالش واگذاری که در دست دولت است؛ حل خواهد شد و بخشودگی مالیاتی کمک زیادی به واگذاری می کند. در امر واگذاری، شرکتهای توانمند و همچنین مردم باید سهامدار باشند. همچنین با کار کارشناسی این موانع را از پیش رو برداشت تا واگذاری درست تری داشته باشیم.
برنامه "44" روز جمعه 21 دی با اجرای امیدی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه هر جمعه ساعت 11:35 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
44