ورزش در آینه قانون یك شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

ورزش در آينه قانون

مجازات توهین و فحاشی در فضای ورزشی

برنامه "ورزش در آینه قانون" یکشنبه 17 تیر، با حضور دکتر هویک بهبو، کارشناس حقوقی، به بررسی قوانین مربوط به فحاشی در فضای ورزشی و نیز علت جرم نبودن برخی حوادث ورزشی پرداخت.

1397/04/19
|
08:32

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر هویک بهبو، کارشناس حقوقی، در پاسخ به این پرسش که توهین و فحاشی در ورزش چه مجازاتی را در پی دارد، بیان کرد: متأسفانه گاهی تماشاچیان یا بازیکنان به خاطر جو حاکم و هیجان ناشی از مسابقه ورزشی مبادرت به توهین و فحاشی به طرف مخاطب یا داور بازی می کنند. این موضوع در قانون مجازات ما پیش بینی شده است و جرمی شناخته می شود که خارج از مقررات حاکم بر ورزش است.
وی، تصریح کرد: اگر توهین و فحاشی در خیابان و کوچه و فضای غیر ورزشی اتفاق بیافتد، قاضی ناظر با توجه به شرایط می تواند اشد مجازات را درنظر بگیرد؛ البته در فضای ورزشی هم همینطور است. اگر داوری مبادرت به توهین و فحاشی کند، دست قاضی باز است که داور را از فعالیت های اجتماعی خود محروم کند؛ زیرا توقع نمی رود که داور مرتکب همچین جرمی شود؛ اما اگر همین امر از یک تماشاچی یا یکی از سرپرستان و اولیای بازیکن اتفاق بیافتد، قاضی پرونده می تواند با توجه به شرایط تخفیف برای این موضوع درنظر بگیرد.
دکتر بهبو، افزود: اصولاً توهین و فحاشی در نحوه محکومیت هایی که توسط آراء صادر می شود به جریمه نقدی تبدیل می شود؛ زیرا آن فضای حاکم بر ورزش موجب شده که توهین و فحاشی صورت بگیرد؛ اما قانون مجازات ما حبس هم برای آن درنظر گرفته است.
وی، نیز در پاسخ به این سوال که اصلی ترین دلیل جرم نبودن حوادث ورزشی چیست، عنوان کرد: ما این موضوع را تحت عنوان عوامل رافع مسئولیت کیفری بررسی می کنیم و در حقوق ورزشی قانونی خاصی برای آن داریم که به تصویب رسیده است. در فضای ورزشی رضایتمندی طرفین برای اینکه وارد یک فضای مخاطره آمیز شوند که احتمال آسیب دیدگی در آن بالاست، باعث می شود مسئولیت طرف مقابل کم شود و به تعبیری مجازات نشود؛ البته اگر این مسئله در چارچوب قانون باشد، به صورت مطلق رافع مسئولیت است و مرتکب این فعل مجازات نمی شود.
کارشناس حقوقی، خاطرنشان کرد: در ماده 59 قانون مجازات پیش بینی شده است که این حادثه باید در فضای ورزشی اتفاق افتاده باشد و در خارج از این فضا مشمول مقررات رافع مسئولیت نیست؛ همچنین باید حتماً مقررات آن بازی رعایت شده باشد و نکته دیگری که جدیداً به قانون مجازات اضافه شده، این است که مقررات نباید خلاف شرع اسلام باشد.
برنامه "ورزش در آینه قانون" با اجرای زهرا محمودوند، کاری از گروه علوم ورزشی است که یکشنبه ها ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش در آینه قانون