از تندرستی تا افتخار جمعه از ساعت 14:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

از تندرستي تا افتخار

فواید باور نکردنی ورزش در هوای سرد


در برنامه "از تندرستی تا افتخار" جمعه 5 بهمن، دکتر سید جواد شفقی اصل، پزشک و رئیس هیأت ورزش بیماران خاص استان اردبیل، به ارائه اثرات مثبت ورزش در هوای سرد برای سلامتی انسان پرداخت.

1397/11/06
09:41


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر سید جواد شفقی اصل، پزشک و رئیس هیأت ورزش بیماران خاص استان اردبیل، در خصوص فعالیت ورزشی بیماران خاص و پیوند اعضا در زمستان اظهار داشت: ورزش بر خلاف آن چه که عوام تصور می کنند، در سرما هم فواید بسیار زیادی دارد و به سلامت جسمی و روحی افراد و مخصوصاً بیماران خاص کمک فراوانی می کند.
سرمای زمستان باعث می شود، بیشتر افراد در منزل بمانند و ورزش نکنند؛ اما از نظر پزشکی با ورزش کردن در هوای سرد ایمنی بدن افزایش پیدا می کند. به طور کلی ورزش در هوای سرد باعث می شود کالری بیشتری برای افزایش دمای بدن بسوزد و اگر در سرما ورزش کنیم، 10 تا 40 درصد بیشتر کالری می سوزانیم. دومین فایده این است که قدرت استخوان ها افزایش پیدا کند.
وی، تصریح کرد: در زمستان به علت اینکه اکثر افراد و به خصوص بیماران در منزل می مانند و کمتر در معرض آفتاب قرار می گیرند، در نتیجه ویتامین D کمتری بدنشان تولید می کند؛ در حالیکه وقتی در فضای باز ورزش کنند، ویتامین D بیشتری در بدنشان تولید می شود و این اتفاق باعث افزایش استحکام استخوان ها خواهد شد. حداقل 15 دقیقه قرارگیری در فضای آزاد و ورزش توصیه می شود.
دکتر شفقی اصل، به تصور غلط مردم درباره ورزش در هوای سرد اشاره کرد و گفت: معمولاً تصور بر این است که قرار گرفتن در هوای سرد باعث افزایش احتمال سرماخوردگی و آنفولانزا می شود؛ در حالیکه این تصور غلط است و ورزش در هوای سرد و آزاد موجب افزایش کارایی سیستم ایمنی بدن می شود. چهارمین نکته این است که باعث می شود روحیه افراد بهتر شود.
افراد زیادی در فصل زمستان روحیه خوبی ندارند و احساس افسردگی می کنند که اصطلاحاً به آن افسردگی فصلی می گویند. قدم زدن و ورزش کردن در هوای سرد می تواند روحیه را بهبود ببخشد؛ به خصوص اگر بارش برف هم وجود داشته باشد، از نظر روحی و روانی قدم زدن در زیر برف استرس را کاهش می دهد. نکته دیگر این است که ورزش در هوای سرد باعث افزایش کیفیت ورزش می شود؛ زیرا مقاومت باد، بارش برف و سرما بدن ورزشکار را بیشتر به چالش می کشد و کیفیت ورزش را بالاتر می برد. در نتیجه توصیه می کنیم که در هوای سرد و زمستانی هم مانند بهار و تابستان ورزش انجام شود. مخصوصاً افرادی که از بیماریهای خاص رنج می برند، باید به این نکته توجه کنند تا گردش خون در قسمت های حیاتی بدنشان افزایش پیدا کند.
برنامه "از تندرستی تا افتخار" با اجرای جهانگیر چراتی، با رویکرد پرداختن به ورزش افراد با بیماریهای خاص و نیز ارائه راهکارهای سلامت محور، ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه، روزهای جمعه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
از تندرستی تا افتخار