فرهنگ و ورزش شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:30 به مدت 1:20دقیقه

فرهنگ برد و باخت در ورزش


برنامه "فرهنگ و ورزش" این هفته (6 تا 10 بهمن) به موضوع فرهنگ برد و باخت اختصاص دارد.

1397/11/07
09:11


به گزارش رادیو ورزش؛ در جامعه امروز که سبک زندگی با گذشته تفاوت اساسی پیدا کرده است، ورزش و حرکت یک ضرورت انکار ناپذیر است. امروز امکانات فراوانی در اختیار افراد قرار دارد و زندگی به طور محسوسی شکل صنعتی و ماشینی گرفته است. ما برای جابجایی بسیاری از کارهای روزمره دیگر حرکت مطلوبی نداریم؛ در حالیکه هر فرد در طول روز بایستی تحرک و فعالیت های جسمانی کافی را داشته باشد. برای جبران کم تحرکی چاره ای جز این نیست که به فعالیت ورزشی منظم بپردازیم تا سلامت ما به خطر نیافتد و بتوانیم تناسب جسمانی خودمان را حفظ کنیم؛ بنابراین می بینیم که اکنون به ورزش اهمیت زیادی داده می شود.
تنوع، سطح و شمار مخاطبان مسابقات افزایش بسیار زیادی پیدا کرده است. همین مسابقات علاوه بر اینکه برای خیلی از افراد جنبه سرگرمی و تفریح دارد، برای بسیاری هم منبع درآمد و گذران زندگی است. در بین رشته های مختلف ورزشی رشته های تیمی و به ویژه فوتبال به خاطر ماهیتشان مسابقات جذابتری دارند و حساسیت ها نسبت به برد و باخت در این رشته بیشتر است.
پوربه دانشور، کارشناس روانشناس ورزشی، در خصوص موضوع برنامه گفت: برد، پیروزی، ظفر و عناصر همانند، قسمتی از عناصر وجودی خود ما به عنوان بشر را تشکیل می دهد؛ یعنی وجود ما با بالا بودن استعدادها، توانایی ها، امکانات، محیط، فرهنگ، اندیشه و دوستان متبلور می شود و غرورمندتر و ارزشمندتر می شویم. عناصر وجودی می تواند موفقیت بچه هایمان، دوستان و یا موفقیت ملی و تیم ملی کشور باشد. به همین جهت برد و باخت در سرنوشت شخصیتی و شادی و نشاط ما تأثیر بسزایی خواهد داشت.
همیشه ایام برد و باخت به نتیجه ختم نمی شود؛ به طور مثال در بازیهای جام جهانی اخیر باختیم؛ اما اشک شوق ریختیم؛ زیرا وقتی با بازیکنان همدلی می کنیم، متوجه می شویم آنها حداکثر تلاش خود را انجام دادند. وقتی که وظیفه خودمان را با توجه به استعدادی که داریم به نحو احسنت انجام دهیم و مقبولیت های شخصیتی خودمان را به عرصه ظهور برسانیم، باخت برای ما برد محسوب می شود. تمام باخت های شخصیتی و ورزشی می تواند ما را به یک تجربه اندوزی برساند و هر تجربه یک برد است.
وی تصریح کرد: بشر بیشتر از اینکه از برد خوشحال شود، از باخت ناراحت می شود. اگر میراثی که یک باخت برای ما می گذارد، طولانی مدت باشد، فروریزی شخصیتی و حالت انزجار بیشتری برای ما به همراه خواهد داشت.
برنامه فرهنگ و ورزش، امروز با اجرای درخشنده، کاری از گروه تفریحات ورزشی بود که در جهت اعتلای فرهنگ ورزش روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:30 به مدت 60 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
فرهنگ و ورزش