صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:30 به مدت 1:20دقیقه


برنامه "فرهنگ و ورزش" این هفته (8 تا 12 دی) به موضوع تأثیرات متقابل فرهنگ و فوتبال بر یکدیگر اختصاص دارد.


به گزارش رادیو ورزش؛ بسیاری از افراد عقیده دارند فوتبال تنها یک ورزش نیست؛ بلکه توانسته جدا از کارکردهای ورزشی خود که عده ای را درگیر نوعی از فعالیت های ورزشی کرده است، یک سری کارکردهای دیگر هم داشته باشد و در بخش بخش زندگی افراد تأثیر بگذارد. بسیاری فوتبال را صرفاً یک ورزش خالی نمی دانند و حتی برخی آن را به عنوان یک فرهنگ می شناسند و از فوتبال در قالب فرهنگ فوتبال هم یاد می کنند.
دکتر مصطفی افشاری، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم ورزشی، در پاسخ به این سوال که به نظر شما فوتبال چه کارکردهای مدیریتی را توانسته به همراه داشته باشد، تصریح کرد: بیش از یک قرن است که فوتبال وارد زندگی، فرهنگ و بینش مردم سراسر دنیا شده است. در کشور ما هم کمتر از نیم قرن است که ریشه های فوتبال در ذهن مردم تنیده شده است.
فوتبال در ابتدا یک ورزش و سرگرمی بوده، اما اکنون به یک پدیده اجتماعی تبدیل شده است. تورنمنت های بزرگ فوتبالی یک واقعه اجتماعی-سیاسی است؛ یعنی مکان قدرت نمایی، ابراز فرهنگ و عقاید کشورهاست.
وی، ادامه داد: تنیدگی فوتبال در ذهن، نگرش و عقاید مردم آنقدر نمایان شده است که به طور مثال در انگلستان 76 درصد مردم ترجیح می دهند به جای اینکه کار کنند، فوتبال بازی کنند. جالب اینجاست 86 درصد مردم مردد هستند بین اینکه فوتبال ببینند یا در زمان اولین فرزند خود در بیمارستان کنار همسرشان باشند.
دکتر افشاری، نیز خاطرنشان کرد: فوتبال کارکردهای متفاوتی در جامعه دارد. این ورزش باعث کاهش هیجانات می شود و با پیگیری آن از طریق رسانه ها و حضور در ورزشگاه ها هیجانات مردم کاهش پیدا می کند. فوتبال باعث ایجاد هویت بین مردم می شود و همبستگی اجتماعی بین طرفداران تیم ها و گروه های خاص ایجاد می کند. این ورزش همچنین می تواند عامل تغییر تفکر باشد؛ یعنی رفتارهایی که در حین بازی از بازیکنان، برگزار کننده و همه دست اندرکاران نمایش داده می شود، می تواند در رفتار مردم تأثیر بگذارد. فوتبال در نهایت می تواند عامل موفقیت باشد؛ بدین معنی که هیجانات ناشی از این ورزش می تواند رشد ذهنی و فکری را به همراه داشته باشد.
برنامه فرهنگ و ورزش، امروز با اجرای درخشنده، کاری از گروه تفریحات ورزشی بود که در جهت اعتلای فرهنگ ورزش روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت11:30 به مدت 1 ساعت و 25 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • پدیده ورزشکار سالاری در ورزش

  • مهندس محسن مهر علیزاده، رئیس اسبق سازمان تربیت بدنی

  • شایسته سالاری در مدیریت ورزش

  • گردشگری ورزشی در ایران

  • جایگاه پژوهش در حوزه ورزش

  • جایگاه ورزش در دانشگاه های کشور

  • الگوسازی و الگومداری در ورزش

  • بررسی علل عدم موفقیت باشگاه های ایرانی در قرارداد با بازیکنان خارجی

  • ترویج انسجام و وحدت با ورزش

  • نگاهی به انتشارات ورزش از منظر فرهنگ