صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:30 به مدت 1:20دقیقه

برنامه "فرهنگ و ورزش" این هفته (1 تا 4 دی) به موضوع ارتقاء سطح گردشگری ورزشی اختصاص دارد.

به گزارش رادیو ورزش؛ گردشگری ورزشی به سفرهایی گفته می شود که تماشای یک مسابقه ورزشی یا شرکت در چنین مسابقاتی را در بر می گیرد. گردشگری ورزشی یکی از زیرمجموعه های گردشگری و صنعت توریسم است که روز به روز در حال گسترش است و بر تعداد طرفداران آن افزوده می شود.
امروزه صنعت گردشگری در ابعاد مختلف در حال پیشرفت سریع است؛ در این بین گردشگری ورزشی هم به معنای تجربه سفر برای شرکت یا تماشای رویدادها و فعالیت های ورزشی به بخش مهمی از این صنعت تبدیل شده است؛ بازاری که می تواند برای کشورهای مختلف منبع درآمد عظیمی باشد.
رضا خوش سرور، رئیس انجمن گردشگری ورزشی، در ارتباط با بحث گردشگری ورزشی اظهار داشت: گردشگری ورزشی همانطور که از اسمش مشخص است، گردش همراه با ورزش و در واقع شکل واقعی از ورزش های همگانی را می گویند و هدف آن به ارمغان آوردن نشاط، سلامت جسمی و روحی برای افراد است.
وی، در پاسخ به این سوال که کشور ما از نظر داشتن منابع طبیعی چقدر پتانسیل برگزاری برنامه های گردشگری ورزشی را دارد، عنوان کرد: خوشبختانه کشور ما یک کشور چهار فصل است؛ یعنی ما همین اکنون می توانیم در بخش هایی که سردسیر است، ورزشهای زمستانی را انجام دهیم و نیز با حضور در کویر از فعالیت های ورزشی تابستانی در زمستان بهره مند شویم. در ایران به هیچ عنوان محدودیتی برای اجرای گردشگری ورزشی نداریم و هر کس، با هر سلیقه ای و در هر فصلی می تواند به گردش و ورزش بپردازد.
خوش سرور، نیز در پاسخ به این پرسش که آیا در زمینه فراهم کردن امکانات مصنوعی برای حضور گردشگران در طبیعت اقدامی انجام شده است، تشریح کرد: کارهای بسیار زیادی انجام شده است؛ اما هنوز جای بسیاری برای کار وجود دارد. تفرجگاه های گردشگری ورزشی یکی از مسائل مهمی است که در انجمن گردشگری ورزشی پیگیر آن هستیم تا چنین مراکزی ساخته شوند و خانواده ها بتوانند برای یک روز و حتی چند هفته در آنجا اقامت داشته باشند و به فعالیت های تفریحی و ورزشی بپردازند.
رئیس انجمن گردشگری ورزشی، خاطرنشان کرد: خوشبختانه فدراسیون ورزش های همگانی که مرجع مافوق گردشگری ورزشی است در 31 استان کشور هیأت دارد. از آنجاییکه ایران از نظر داشتن جاذبه های طبیعی و فعالیت در حوزه گردشگری ورزشی، جزء 10 کشور برتر دنیاست، افرادی که علاقه مند به فعالیت در این حوزه هستند با مراجعه به هیأت ورزش های همگانی و کمیته گردشگری ورزشی در هر استان می توانند از امکانات و فضاهای موجود استفاده کنند.
برنامه فرهنگ و ورزش، امروز با اجرای درخشنده، کاری از گروه تفریحات ورزشی بود که در جهت اعتلای فرهنگ ورزش روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:30 به مدت 1 ساعت از رادیو ورزش پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • پدیده ورزشکار سالاری در ورزش

  • مهندس محسن مهر علیزاده، رئیس اسبق سازمان تربیت بدنی

  • شایسته سالاری در مدیریت ورزش

  • بررسی رابطه دوسویه فرهنگ و فوتبال

  • جایگاه پژوهش در حوزه ورزش

  • جایگاه ورزش در دانشگاه های کشور

  • الگوسازی و الگومداری در ورزش

  • بررسی علل عدم موفقیت باشگاه های ایرانی در قرارداد با بازیکنان خارجی

  • ترویج انسجام و وحدت با ورزش

  • نگاهی به انتشارات ورزش از منظر فرهنگ