فرهنگ و ورزش شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:30 به مدت 1:20دقیقه

بررسی فرصت های ورزشی بانوان مسلمان در میادین بین المللی

برنامه "فرهنگ و ورزش" یکشنبه 17 تیر؛ این هفته (از 16 تا 20 تیر) به موضوع ورزش بانوان اختصاص دارد.

1397/04/19
|
08:44

به گزارش رادیو ورزش؛ سیما لیموچی، مدیر تربیت بدنی دانشگاه الزهرا و سرمربی اسبق تیم ملی تنیس روی میز، در پاسخ به این سوال که با توجه به پوشش بانوان کشورمان در مسابقات بین المللی آیا توانسته ایم فرصت های مناسبی را برای آنها فراهم کنیم یا این موضوع باعث شده خیلی از فرصت ها را از دست بدهند، عنوان کرد: در برخی از رشته ها امکان حضور فراهم نیست. سال 1990 میلادی برای نخستین بار بانوان تیرانداز ما در بازیهای آسیایی پکن شرکت کردند. این اتفاق راهی را هم برای بانوان رشته تیراندازی باز کرد و هم یک بدعت بسیار خوب برای دیگر رشته های ورزشی شد.
آن زمان بنده مربی تیم ملی تنیس روی میز بودم که توانستیم برای نخستین بار بعد از انقلاب رویداد بین المللی را در داخل کشور داشته باشیم. به تبع این استراتژی بعد از مدتی قایقرانی، تیروکمان، تنیس روی میز، کاراته، تکواندو، والیبال، فوتبال، فوتسال و غیره وارد رقابتهای بین المللی شدند.
لیموچی تصریح کرد: اگر بخواهیم از نظر بحث فنی به این مسئله بپردازیم، طبیعتاً پوششی که بانوان دارند، شرایط برابر را با رقبای بین المللی فراهم نمی کند؛ اما ما درخواست هایمان را به کمیته بین المللی المپیک و پارالمپیک و نیز فدراسیون های جهانی و فیزو ارسال کردیم و خوشبختانه این فرصت مهیا شد. اگرچه این اتفاق خلاف برخی از قوانین بین المللی بود، اما با تلاش های مسئولین موفق شدیم که در بسیاری از رویدادهای بین المللی شرکت کنیم.
وی، در خاتمه افزو: به نظرم اینکه بانوان ما با حجاب در مسابقات شرکت می کنند، اصلاً نمی تواند مشکل باشد؛ بلکه می توانیم به عنوان یک فرصت بسیار خوب به آن نگاه کنیم. اگرچه روند سرعتی موفقیت های بانوان کند است؛ اما افتخارات بسیار خوبی در بازیهای المپیک داشته ایم.
برنامه فرهنگ و ورزش، با اجرای درخشنده، کاری از گروه تفریحات ورزشی است که در جهت اعتلای فرهنگ ورزش روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:05 به مدت 85 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
فرهنگ و ورزش